Πρόβλημα με immobilizer!

Problems
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με immobilizer!

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Πήγα εχθές να μετακινήσω το αυτοκίνητο μερικά μετρα παρακάτω σε καλύτερο σημείο και όταν πήγα να ξεκλειδώσω συνειδητοποιώ ότι το τηλεχειριστήριο δεν δούλευε! Τίποτα νεκρό τελείως στα καλά καθούμενα, εντωμεταξύ εδώ και 4 χρονια που έχω το αμάξι δεν έχω ξεκλειδώσει ποτε με κλειδί! μονο με τηλεχειριστήριο! Όταν το πείρα μου έδωσαν 2 κλειδιά και δυο τηλεχειριστήρια αλλα το ένα από αυτά δούλευε, τέλος πάντων να μην τα πολυλογώ έχω μείνει με το αμάξι κλειδωμένο τώρα μπαίνω μέσα με το κλειδί αλλα δεν παίρνει μπροστά και το λαμπάκι που γραφει "alarm" είναι σταθερά ανοιχτό! Έχω όλα το manual του αυτοκινητου και διάβασα τα σχετικά για το κωδικό κλπ κλπ δοκίμασα να τον περάσω με την κλασική διαδικασία δεξιά- αριστερά - δεξιά - αριστερά αλλα τίποτα...
ο κωδικός μου είναι R4833! παίζει ρολο που η πόρτα του συνοδηγού έχει χαλασμένη κλειδαριά και τι κλειδώνω από την ασφάλεια? Να δοκιμάσω να αλλάξω μπαταρία και να συγχρονίσω το τηλεχειριστήριο? btw μπαταρία στο τηλ. είχα αλλάξει πέρυσι :spao: :spao: :nevrakia: :nevrakia:
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Πρόβλημα με immobilizer!

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Επειδη το εχω παθει παθει κι εγω και πληρωσα για να το μαθω ακου:
Κλειδωνεις το αυτοκινητο,γυρνας το κλειδι δεξια και το κρατας για πεντε δευτερολεπτα,βαζεις τον κωδικο ξεκινωντας τον πρωτο αριθμο απο τα δεξια και οταν τελειωσεις και το τεταρτο ψηφιο γυρνας μια δεξια.και ανοιγεις την πορτα...αν το εχεις κανει σωστα θα παρει μπροστα.οσον αφορα το τηλεχηρηστιριο αλλαξε μπαταρια Panasoniv CR2023 νομιζω ειναι και πατα δυο τρεις φορες τα κουμπια με φορα προς το αυτοκινητο.....καλη επιτυχια!!!!
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με immobilizer!

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Μήπως δεν ισχύει για το δικο μου αυτη η μέθοδος; Ρωτάω γιατι στο manual έχει της εξής οδηγίες:
ξεκλειδώνουμε τη πωρτα και και γυρνάμε το κλειδί στη θέση κλείδωμα τόσες φορές όσες και το ΔΕΥΤΕΡΟ ψηφίο του κωδικού, γυρνάμε στη θέση ξεκλείδωμα τόσες όσες και το ΠΡΩΤΟ και πάει λέγοντας... ΔΕΥΤΕΡΟ, ΠΡΩΤΟ, ΤΡΙΤΟ, ΤΕΤΑΡΤΟ με αυτη τη σειρά λέει... Ακολουθώ της οδηγίες κατά γράμμα αλλα τιποτα, το σπαστικό είναι ότι μου γραφει στο manual "αν ο κωδικός εισαχθεί λάθος 3 φωρες το αυτοκίνητο κληδωνει για 10 λεπτά" θα ανεβασω και screenshot της σελιδας αν μπορέσω...
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με immobilizer!

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Θα δοκιμάσω και την δική σου μέθοδο φίλε "Rover 214!!!" (το όνομα σου δεν ξέρω)
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: Πρόβλημα με immobilizer!

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Μιχάλη με λένε....σίγουρα θα πετύχει.....το έχω κάνει απυρες φορές....έτσι έμεινα κι εγώ σε κεντρικό δρόμο. .αν δεν είχα τον κωδικό εκεί θα ήμουν ακόμη.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με immobilizer!

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Μιχάλη δεν θα το πιστέψεις
... Του ήρθε και δούλεψε το τηλεχειριστήριο στα καλά καθούμενα. Θα με τρελάνει αυτό το αμάξι!!!!
δοκίμασα πάντως από περιέργεια τη μέθοδο που μου πρότεινες αλλα και πάλη δεν έκανε δουλειά. Σημασία έχει ότι δούλεψε όμως...
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: Πρόβλημα με immobilizer!

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Ναι?μπορεί να μην πατούσε καλά...ποιος ξέρει...επίσης το αγγλικό manual λέει πως υψηλή συχνότητα σ ραδιοκύματα το immobilizer απορυθμίζεται.....όσον αφορά την εισαγωγή του κωδικού είναι για να απενεργοποιεί το immobilizer....εφερνες κανονικά την περιστροφή?δηλαδή πήγαινες το κλειδί από άκρη σε μέση?

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με immobilizer!

Δημοσίευση από crAss »

Λογικά σου τελειώνει η μπαταρία από το τηλεχειριστήριο, πήγαινε άλλαξε την για αρχή, δεν είναι τίποτα. Και στο Γερμανό και στο Πλαίσιο και σε όλα τα καταστήματα με ηλεκτρονικά είδη έχουν το μέγεθός το σωστό.
Life is too short not to...

JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με immobilizer!

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Ναι το πήγαινα από άκρη σε μέση κανονικά! Θα αλλάξω και μπαταρία όπως λέει ο φίλος "crAss" για σιγουριά.
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

xwolfx
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 12, 2014 9:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με immobilizer!

Δημοσίευση από xwolfx »

και εγω εχω το ιδιο προβλιμα παλικαρια μονο ποθ δεν εχω τον κοδικο μιπος κσερετε ποσ μπορω να τον βρω?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες