Φλατζα... :(

Problems
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα... :(

Δημοσίευση από R414 »

marbin έγραψε:συμφωνω με τον r414 φιλε μου.πουλα το .αυτη ειναι η συμβουλη του και συμφωνω απολυτα.πουλα το οπωσ εκανε
και ο ιδιοσ και σωθηκε.
μονο που δεν το εχει πουλησει και το κραταει ακομα.
το να λεσ λογια σε αλλουσ ειναι ευκολο φιλε μου αλλα εγω σαν doctor τον k series δεν θα σου δωσω οδηγιεσ πωσ
θα το φτιαξεισ και τι να κανεισ αλλα θα σου πω το αυτονοητο.
αν εισαι η μπορεισ να πασ σε καποιο συνεργειο γνωστο για τα rover εδω στην αθηνα 2 ειναι ετσι και αλλιωσ και
ειναι κιολασ στην ιδια περιοχη.αγιοι αναργυροι.ρωτα αυτουσ τι πρεπει να κανεισ για την πορεια του αμαξιου σου ωστε
να εχεισ μια σωστη και απο τουσ ανθρωπουσ που πρεπει επαγγελματικη γνωμη.
ολα τα αλλα ειναι γνωμεσ του καθενοσ και καλα θα ειναι να μην σταθεισ σε αυτα.μηχανικοσ και ειδικα σε rover δεν ειναι
κανενασ.
αλλιωσ σε βλεπω να αλλαζεισ φλατζεσ οχι καθε 30 χιλιαδεσ χιλιομετρα σαν μερικουσ αλλα καθε 10.
αυτα απο εμενα εντελωσ φιλικα. :up:
Αν ειδες εγραψα 3 επιλογες που εχει οχι ο συγκεκριμενος αλλα ο καθε ειδικα κατοχος αυτοκινητου με k series γιατι τα μοτερ εχουν το προβλημα και οχι οι καροτσες..
Οταν εχεις ενα αμαξι που κοστιζει 1000-1500ε αντικειμενικη αξια και θες 400-500 για επισκευη δεν συμφερει να το κρατησεις ειδικα αν ειναι παλιο και με πολλα χιλιομετρα...
*Και ναι θα χα γλιτωσει πολλα λεφτα αν το χα πουλησει πολυ νωριτερα παρα να μπαινω στο κοπο να επισκευαζω κα8ε 3 και λιγο γιατι οι Αγγλοι ειναι ηλιθιοι και το ιδιο θα συμβουλευω οσους εχουν ιδια αμαξια σε αναλογη κατασταση και να ταλαιπωρουνται απο δω και περα γιατι εμενα μου τα λεγαν απο τη 1η στιγμη αλλα δεν ακουγα εκανα τον εξυπνο-κουφο και ελεγα απο μεσα μου ενταξει τι λενε τωρα σαχλαμαρες και λοιπα ενω αποδειχτηκαν σωστοι περι προβληματων..
Σορρυ αλλα αυτες ειναι οι αληθειες..

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα... :(

Δημοσίευση από antonis132 »

Εικόνα αξιζει να μπει η mls(multi layer steel)φλατζα, σε victor reinz, elring, στη συσκευασια της φλατζας αναγραφεται ο σωστος τροπος τοποθετησης αφου αποτελειται απο δυο κομματια τη multi layered steel gasket & single shim gasket, η τελευταια χρησιμοποιειται για την προστασια της κεφαλης(με την τοποθετηση της single shim gasket εχω παρακολουθησει να ανοιγεται η κεφαλη και να μην ξαναχρειαζεται πλανισμα μονο καθαρισμα αφου δεν αφηνει αποτυπωμα πανω στην κεφαλη οπως η παλια) τελος περιγραφεται και η προτεινομενη διαδικασια συσφιξης
Εικόνα
στην παραπανω φωτο φαινεται η σωστη τοποθετηση πρωτα της mls φλατζας στο μπλοκ και επειτα στην παρακατω φωτο τοποθετειται ακριβως πανω απο την mls φλατζα η single layer φλατζα και κλεινουν με το κουμπωμα της κεφαλης και τη διαδικασια συσφιξης της 20ΝΜ + 180μοιρες + 180μοιρες
Εικόνα
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα... :(

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη. Οπωσδήποτε βάλε την mls!! Κι αν μπορείς βάλε και τον "νέο" θερμοστάτη.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Φλατζα... :(

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Λετε να την πατησα που εβαλα την τριμεταλλικη????βασικα αλλαξα ανω σετ φλαντζες...victor reinz!!!Λενε οτι ειναι καλες...
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα... :(

Δημοσίευση από antonis132 »

εχει βγει σε πολλες εκδοχες σαν απλη φλατζα ποια απο απο τις παρακατω τοποθετησες?
μια απο τις βασικες αδυναμιες της ηταν αυτα τα λαστιχα περιμετρικα που σφραγιζουν τους αυλους λαδιου και νερου να μην 'ανακατευονται' μεταξυ τους
αν μπορει να πλανισει την κεφαλη πιστευω αξιζει να μπει η mls σε victor reinz - elring ειναι κορυφαιες μαρκες σε φλατζα μαλιστα η victor reinz ειναι πρωτος προμηθευτης στα vw χωρις προβλημα, αν για καποιο λογο δεν υπαρχουν χρηματα/ η κεφαλη δεν δεχεται αλλο πλανισμα αξιζει να μπει η δευτερη φλατζα στη φωτο που ειναι της elrιng & η τελευταια που ειναι της payen και οπτικα φαινεται να ειναι πιο ενισχυμενη απο την απλη της rover
οπως θα εχουν λυθει αντικατεστησε και το θερμοστατη στο πλαστικο καβουκι με ενα 82βαθμους vernet + να τοποθετησεις καπου στην εξοδο του πανω κολαρου ενα μεταλλικο σωληνακι με μια βαλβιδα βεντιλατερ 95-90βαθμους + αντιψυκτικο κοκκινο G12 50/50, σιγουρα θα βελτιωθει η ψυξη και θα μειωθουν οι πιθανοτητες να την ξανακαψει
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Φλατζα... :(

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

αν θυμαμαι καλα ειναι αυτη της δευτερης εικονας...να ρωτησω.σε περιπτωση που δεν παιρνει αλλο πλανισμα η κεφαλη ειπες οτι γινετε με την mls?χωρις πλανισμα?ισχυει??ο vernet τιμη εχει???
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα... :(

Δημοσίευση από antonis132 »

αν εχει υπερθερμανθει και δεν παιρνει αλλο πλανισμα προτεινω να αποφυγεις την mls επειδη θα αντιμετωπισεις προβληματα στεγανοποιησης & μειωμενη συμπιεση με αλλα λογια θα καιγεται καποια ποσοτητα αντιψυκτικου σε ενα η περισσοτερους θαλαμους καυσης με αποτελεσμα και τη μειωμενη αποδοση
αν δεν πλανισεις κεφαλη θα μπορουσες να βαλεις τη φλατζα στο σχεδιο 3, η την mls φλατζα χωρις τη single shim
παντως ενω προτεινεται για τη διαδικασια του σφιξιματος πρωτα συγκεκριμενα κιλα δυναμης και επειτα μοιρες, γιατι δεν μου αρεσει η συσφιξη με μοιρες και στην πραξη πιθανον εχουμε ''ανομοιομορφη'' συσφιξη σε καθε σημειο, ειτε επειδη εχουν μακρυνει καποιες βιδες ειτε καποιες πανε ποιο σφιχτα η χαλαρα
παρακολουθουσα επι 2-3 χρονια το αγγλικο φορουμ πολλες δοκιμες που εχουν κανει και η mls διαρκει παραπανω απλα καποιοι εκαναν το λαθος και τοποθετουσαν στην κεφαλη αλοιφη χαλκου με αποτελεσμα μετα απο 30-40 μερες να εχουν ξανα διαρροη max-min(καιγονταν στο θαλαμο καυσης) ανα 10μερες και εκανε το εξης ανοιξε το ψευτοκαπακο και εσφιξε τις βιδες της κεφαλης κατα 1/8 και ανεφερε πως συμμαζευτηκε κατα πολυ η απωλεια ψυκτικου και να φανταστεις δεν ειχε πλανισει την κεφαλη, πιστευω πως ηταν λαθος που εβαζε αλοιφη χαλκου στην κεφαλη και εχανε τη στεγανοποιηση της μετα απο μερικα χιλιομετρα, συμπερασμα απο το παραπανω αν τοποθετησεις την mls φλατζα και επειτα απο 10-15μερες σφιξετε την κεφαλη κατα 1/8 ακομη να πατησει στα σημεια που προκειται να ''καθισει'' η φλατζα απο τις θερμοκρασιες λειτουργιας
ο vernet ειναι ιαπωνικος θερμοστατης 82C 52cm διαμετρο, μια χαρα την κανει τη δουλεια του εδω και 25.000χλμ, ο κωδικος του ειναι για το hyundai excel 1.3-1.5 αλλα κουμπωνει κουτι στο δικο μας το πλαστικο καβουκι με αξια μολις 10Ε
Εικόνα

darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα... :(

Δημοσίευση από darkgsi »

JohnnybOlsi έγραψε:Παιδιά, κανα μήνα τώρα έχω παρατηρήσει πτώση στάθμης στο παραφλου, "μαγιονέζα" στη τάπα και λευκό καπνό στην εξάτμιση, παρόλα αυτα η θερμοκρασία είναι σταθερή λίγο πιο κάτω από τη μέση όπως όταν το πρωτοπήρα δεν το έχω δει ποτέ να ζεσταίνεται ούτε τώρα καν με καμένη φλατζα. Αυτη είναι η πρώτη φορά που μου την καίει, το πείρα στα 129.000 και τώρα έχω φτάσει 185.000. Αυτο το αμάξι το έχω πληρώσει για Subaru Impreza με τόσες βλάβες που μου έβγαλε αυτη τη στιγμή δεν έχω τη δυνατότητα να το φτιάξω, επειδή όμως χρειάζομαι το αυτοκίνητο μου για της καθημερινές μου μετακινήσεις και δεν μπορώ να το αφήσω ακινητοποιημένο μέχρι το καλοκαίρι που θα το έχω φτιάξει πιστεύω μέχρι τότε θέλω να μου πείτε τη πρέπει να προσέξω ώστε να μην το καταπονώ ιδιαίτερα.
Αν πιανουν τα χερακια σου και εχεις και τον χωρο μπες στο Αγγλικο ebay (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sacat ... .4&_sop=15" onclick="window.open(this.href);return false;) παρε ενα σετ φλατζες μαζι με βιδες λυσε κεφαλη στειλετην ρεκτιφιε για ελενχο πλανισμα δεστο ξανα και εισαι ετοιμος με κοστος κοντα στα 120 ευρω με λαδια παραφλου, αν δεν το εχεις το αθλημα και εισαι απο αθηνα μπορω να βοηθησω!
Εικόνα

JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα... :(

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Tasos_7R έγραψε:
JohnnybOlsi έγραψε:τότε δεν μου μένει τίποτα άλλο να κάνω από το να το ακινητοποιήσω....
σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας!!
Υπομονή και με το καλό να βγει ξανά στους δρόμους καλύτερο από πριν!! ;)
Ευχαριστώ φιλε :)
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Φλατζα... :(

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

darkgsi έγραψε:
JohnnybOlsi έγραψε:Παιδιά, κανα μήνα τώρα έχω παρατηρήσει πτώση στάθμης στο παραφλου, "μαγιονέζα" στη τάπα και λευκό καπνό στην εξάτμιση, παρόλα αυτα η θερμοκρασία είναι σταθερή λίγο πιο κάτω από τη μέση όπως όταν το πρωτοπήρα δεν το έχω δει ποτέ να ζεσταίνεται ούτε τώρα καν με καμένη φλατζα. Αυτη είναι η πρώτη φορά που μου την καίει, το πείρα στα 129.000 και τώρα έχω φτάσει 185.000. Αυτο το αμάξι το έχω πληρώσει για Subaru Impreza με τόσες βλάβες που μου έβγαλε αυτη τη στιγμή δεν έχω τη δυνατότητα να το φτιάξω, επειδή όμως χρειάζομαι το αυτοκίνητο μου για της καθημερινές μου μετακινήσεις και δεν μπορώ να το αφήσω ακινητοποιημένο μέχρι το καλοκαίρι που θα το έχω φτιάξει πιστεύω μέχρι τότε θέλω να μου πείτε τη πρέπει να προσέξω ώστε να μην το καταπονώ ιδιαίτερα.
Αν πιανουν τα χερακια σου και εχεις και τον χωρο μπες στο Αγγλικο ebay (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sacat ... .4&_sop=15" onclick="window.open(this.href);return false;) παρε ενα σετ φλατζες μαζι με βιδες λυσε κεφαλη στειλετην ρεκτιφιε για ελενχο πλανισμα δεστο ξανα και εισαι ετοιμος με κοστος κοντα στα 120 ευρω με λαδια παραφλου, αν δεν το εχεις το αθλημα και εισαι απο αθηνα μπορω να βοηθησω!
Δυστυχώς δεν έχω το χώρο και τα εργαλεία για να κάνω όλη τι διαδικασία, αλλιώς πιστεύω κάτι θα κατάφερνα δεν είμαι εντελώς άσχετος. Άσε που μένω και Πύργο Ηλείας.. :|
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες