Πρόβλημα στα παράθυρα

Problems
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Πρόβλημα στα παράθυρα

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Το παράθυρο του συνοδηγού ενώ ανεβαίνει μια χαρά και κλείνει στο άνοιγμα δηλαδή όταν κατεβαίνει ζορίζεται και κατεβαίνει πολύ αργά, δηλαδή σαν να βρίσκει κάπου κόντρα τώρα τελευταία μου το κάνει και του οδηγού, παρατήρησα επίσης ότι του οδηγού φεύγει λίγο από τι θέση του πάει αριστερά δεξιά δηλαδή κουνιέται λιγάκι. τι λέτε να φταίει? Μπορώ να κάνω κάτι για να το φτιάξω η πρέπει να απευθυνθώ σε μάστορα?
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 9:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα παράθυρα

Δημοσίευση από xristos »

Ειχα το ιδιο προβλημα και ηταν οι διακοπτες(για το πρωτο)αλλα εχω 214 του 97 δεν ξερω αν ειναι ιδια....τωρα για το παραθυρο που "φευγει" βγαλε τον καπλαμα και θα το δεις λογικα....
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα παράθυρα

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Δεν νομίζω να είναι διακόπτης γιατί όταν τους βάζω λάδι ανάμεσα στης διαδρομές κατεβαίνουν κανονικά. Κάτι άλλο φταίει.
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα παράθυρα

Δημοσίευση από R414 »

Ολα τα rover εχουν 8εμα με τους οδηγους στα παραθυρα.Μου κανε το 414 που ειχα και εχει αρχισει και
το zs να μου κανει τα ιδια στου οδηγου....
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα παράθυρα

Δημοσίευση από panagiotis x. »

JohnnybOlsi έγραψε:Το παράθυρο του συνοδηγού ενώ ανεβαίνει μια χαρά και κλείνει στο άνοιγμα δηλαδή όταν κατεβαίνει ζορίζεται και κατεβαίνει πολύ αργά, δηλαδή σαν να βρίσκει κάπου κόντρα τώρα τελευταία μου το κάνει και του οδηγού, παρατήρησα επίσης ότι του οδηγού φεύγει λίγο από τι θέση του πάει αριστερά δεξιά δηλαδή κουνιέται λιγάκι. τι λέτε να φταίει? Μπορώ να κάνω κάτι για να το φτιάξω η πρέπει να απευθυνθώ σε μάστορα?

Έχω το ίδιο πρόβλημα με το παράθυρο του συνοδηγού φίλε...Ιδιαίτερα τώρα το χειμώνα (καλοκαίρι δε μου το κάνει) με τις υγρασίες,τα κρύα κλπ, ζορίζεται πάρα πολύ.Στο ανέβασμα όμως όχι. Αφού καμιά φορά μάλιστα σταματάει και πρέπει να το σπρώξω με το χέρι μου για να κατέβει. Δεν ξέρω μήπως φταίνε τα λάστιχα και θέλουν άλλαγμα ή θέλει απλά γρασάρισμα ο γρύλος του παραθύρου... :s :despair:

Όσο για το άλλο σου παράθυρο που κουνιέται, τα τζάμια των παραθύρων στα αμάξια αυτά πατάνε πάνω σε 2 πλαστικά ''πλακάκια'' που είναι κολλημένα στο κρύσταλλο και αυτά στη συνέχεια πατάνε πάνω στη μεταλλική βέργα του όλου μηχανισμού. Μιλάμε για κατασκευή ό,τι να ΄ναι,εντελώς ψεύτικη :down: (σε σχέση με άλλα μοντέλα). Πολύ πιθανόν να έχει ξεκολλήσει από το κρύσταλλο ή να έχει σπάσει ένα από τα 2 αυτά πλαστικά, γι αυτό και να κουνιέται.

Γνώμη μου είναι να μην το πολύ ανεβοκατεβάζεις και καλύτερα μάλιστα να το 'χεις κλειστό (μη σε πιάσει και καμιά βροχή) ώσπου να πας σ'ένα συνεργείο ή στο λαμαρινά σου ώστε να βγάλουν την ταπετσαρία και να στο φτιάξουν.Καλό θα 'ταν επίσης να αποφεύγεις τις λακούβες όσο μπορείς!
Εμένα είχε προσπαθήσει ο λαμαρινάς να κολλήσει ξανα το τζάμι πάνω στο πλαστικό αυτό με ειδική κόλλα, αλλά δεν έγινε δουλειά και μετά από λίγες μέρες είχα πάλι πρόβλημα (μάλιστα οδηγούσα στον περιφερειακό με αρκετά χλμ και το 'χα μισάνοιχτο ώσπου έφυγε κάτω όλο το κρύσταλλο!!! :P ) . Οπότε αναγκαστήκαμε να βγάλουμε το τζάμι από ένα άλλο ρόβερ που 'ταν παρατημένο για ανταλλακτικά, όλο όπως ήταν μαζί με τα πλαστικά αυτά και να το βάλουμε σε 'μενα. Ήταν λίγο μπελάς η περιπτωσή μου και ταλαιπωρήθηκα αρκετά ώσπου να το φτιάξω, γι'αυτό απλά το αναφέρω για να είσαι ψιλιασμένος για παν ενδεχόμενο! :)
Rover 416GSi '92
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα παράθυρα

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Ναι φιλε παναγιώτη ακριβώς τα ίδια με αυτά που περιγραφής μου κάνει και εμενα του συνοδηγού τώρα άρχισε και του οδηγού τα ίδια.
Τελικά ύπαρξη κάποια λύση έστω μια πρόχειρη τουλάχιστον η έστω λιπαντικό στους διαδρόμους? Τι να κανω??
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα παράθυρα

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Help κανένας ρε παιδιά...?! :despair:
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Άβαταρ μέλους
George416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τετ Φεβ 09, 2005 2:01 pm
Τοποθεσία: thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα παράθυρα

Δημοσίευση από George416 »

το προβλημα σου ειναι καθαρα απο ανεβατορια φιλε μου ο μηχανισμος του παραθυρου δλδ.η μονη λυση που θα βοηθησει αρκετα ειναι να καθαρισεις τους οδηγους του παραθυρου (λαστιχα) πολυ καλα και να βαλεις λιπαντικο ειτε υγρο γιατα πιατα δουλευει πολυ καλα.αυτα και την ταπετσαρια να ανοιξεις δεν θα λυσεις απολυτα το προβλημα απλα θα μαζεψεις λιγο τα κενα για λιγο διαστημα.
rover 416 gti (b20b3 POWER)
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα παράθυρα

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Ένταξη γιώργο ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Με ποιο τρόπο να τους καθαρίσω όμως?
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα παράθυρα

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Φίλε Johny αγόρασε ένα σπρέι σιλικόνης και ρίξε στα λάστιχα, περιμετρικά δηλ του παραθύρου! Παράλληλα ανεβοκατέβαζε το παράθυρο κ δες αν χρειάζεται να ψεκάσεις κι άλλο ή όχι. Θα δεις αισθητή βελτίωση! ;)
Rover 416GSi '92
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες