check engine

Problems
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από i-VTec »

Γενικά τα ανταλλακτικά είναι πονεμένη ιστορία, κάποια τα κοπανάνε πολύ και άλλα όχι, ειδικά για Rover/Honda του '90 το θεωρώ απαράδεκτο να προσπαθούν να βγάλουν τόσα λεφτά από τα μεταχειρισμένα τους...

Ακόμα θυμάμαι πού είχα πάει στο Γαρδέλη (Παλλήνη) να βρω ένα ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΟ για το 416 και μου είχε ζητήσει 25 ευρώ! Όταν με 20 ευρώ πάω και παίρνω ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΕΤ επώνυμα! Και έχω κι άλλες τέτοιες ιστορίες τραγικές...

Λογική τιμή για μεταχειρισμένο ντιστριμπιτέρ D16 είναι μέχρι 60 ευρώ.
Εικόνα
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Είχα κι εγώ παλιά παρόμοιο πρόβλημα με το λαμπάκι ''check engine''... Εκεί που πήγαινα κανονικά άναβε καμιά φορά (δεν το έκανε πάντα), χωρίς να παρουσιάζει κάποιο άλλο πρόβλημα το αυτοκίνητο. Παρ'όλα αυτά όμως βλέποντας και μόνο την ένδειξη σε έβαζε σε σκέψεις, ώστε να σταματάς να ελέγξεις μπας και έχει συμβεί κάτι ή να πηγαίνεις χαλαρά από το φόβο σου για κάποιο πρόβλημα...

Τελικά από το συνεργείο μου είχαν πει ότι ένας από τους λόγους που μπορεί να ανάψει είναι ακόμα και κακής ποιότητας βενζίνη...Εμένα τότε μου είχε αλλάξει αισθητήρα βενζίνης+ φίλτρο αν θυμάμαι καλά και το πρόβλημα λύθηκε.


Να ΄σαι καλά πάντως Δημήτρη (ivtec) για το post σου με τους κωδικούς σφαλμάτων της ecu. Έχει μπει στους σελιδοδείκτες! :up: Δεν είχα ιδέα περί του θέματος! Πώς τα ξες αυτά, από κάποιο manual? Γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχω...
Λέω και 'γω ρε γαμώτο, τι ρόλο παίζει εκείνο το λαμπάκι κάτω από τη μοκέτα του συνοδηγού!! :P Τώρα έμαθα!
Rover 416GSi '92
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: check engine

Δημοσίευση από i-VTec »

Αν ψάξεις λίγο στο internet τα βρίσκεις όλα...αρκεί να ξέρεις πως να ψάξεις.

Επίσης εχω τα workshop manuals του CRX 125 και του CRX 150 VTEC και έχουν πολλές λεπτομέρειες μέσα για τα μηχανικά μέρη.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες