Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Problems
Απάντηση
georgegr77
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 12:36 am
Επικοινωνία:

Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Δημοσίευση από georgegr77 »

Γεια σας παιδιά. Εχω ένα rover 75, 2002 μοντελο, 1.8 και προχθές μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα : οδηγώντας στην εθνική οδό με 120 km/h περίπου αρχισε ελαφρύ ρετάρισμα σχεδόν ανεπαίσθητο, αλλά πατώντας περισσότερο γκάζι η ταχύτητα και οι στροφές μειώνονταν και καθώς άναψα "alarm" και εβγαλα ταχύτητα για να μπώ δεξιά σε parking εσβησε μόνη της η μηχανη και έκτοτε δεν ξαναπήρε μπρος. Ρευμα έχω, μίζα δουλεύει, τώρα καποιο θέμα με βενζίνη μου φέρνει εμένα. Όλα αυτά που σας περιέγραψα έγιναν μέσα σε ένα δίλεπτο, οχι περισσότερο. Παρακαλω για την βοήθειά σας , και αν είναι κατι με την τρόμπα βενζίνης πώς μπορώ να ελεγξω αν όντως χάλασε το σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου? Δηλαδή ποιά βήματα πρεπει να ακολουθήσω???

Ευχαριστώ πολυ.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Δημοσίευση από i-VTec »

Όταν λες "ρεύμα έχω" τι εννοείς ακριβώς? Είσαι σίγουρος ότι πάει ρεύμα στα μπουζί?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Δημοσίευση από nikolas »

georgegr77 έγραψε:Γεια σας παιδιά. Εχω ένα rover 75, 2002 μοντελο, 1.8 και προχθές μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα : οδηγώντας στην εθνική οδό με 120 km/h περίπου αρχισε ελαφρύ ρετάρισμα σχεδόν ανεπαίσθητο, αλλά πατώντας περισσότερο γκάζι η ταχύτητα και οι στροφές μειώνονταν και καθώς άναψα "alarm" και εβγαλα ταχύτητα για να μπώ δεξιά σε parking εσβησε μόνη της η μηχανη και έκτοτε δεν ξαναπήρε μπρος. Ρευμα έχω, μίζα δουλεύει, τώρα καποιο θέμα με βενζίνη μου φέρνει εμένα. Όλα αυτά που σας περιέγραψα έγιναν μέσα σε ένα δίλεπτο, οχι περισσότερο. Παρακαλω για την βοήθειά σας , και αν είναι κατι με την τρόμπα βενζίνης πώς μπορώ να ελεγξω αν όντως χάλασε το σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου? Δηλαδή ποιά βήματα πρεπει να ακολουθήσω???

Ευχαριστώ πολυ.
όταν γυρνάς τον διακόπτη, ακούγεται η τρόμπα βενζίνης?

Άβαταρ μέλους
parios
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2007 12:40 am
Τοποθεσία: mandra-attikhs
Επικοινωνία:

Re: Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Δημοσίευση από parios »

Κοίτα το φίλτρο βενζίνης πρώτα, τρόμπα βενζίνης και ρεύματα αν φέρνουν στα μπουζί.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

georgegr77
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 12:36 am
Επικοινωνία:

Re: Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Δημοσίευση από georgegr77 »

Ρευμα εννοούσα οτι η μπαταρία είναι καινούρια. δεν κοιταξα τα μπουζι. Πώς μπορώ να ελεγξώ αν φέρνει ρεύμα στα μπούζι? φίλε nikolas οταν γυρνώ τον διακόπτη οχι δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος "ροής" που ακούγονταν εως τώρα. Δεν ακούγεται κανένας απολύτως ήχος. "Ακρα του τάφου σιωπή" :D :D . Φίλε parios κοίταξα ενα πράγμα που μου έμοιαζε με φίλτρο το οποιο βρίσκεται κάτω απο το πίσω φτερο περιπου,δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, εβγαλα τα 3 σωληνακια που είναι συνδεδεμένο (το ένα έγραφε TANK, το άλλο PURCHE καπως ετσι, και το τριτο νομιζω εγραφε AIR) το πηρα στα χερια μου φυσηξα μεσα και δεν μου εδειξε βουλωμενο διοτι απ τις υπολοιπες εξόδους εβγαζε τον αερα. Τωρα για να βγάλω την τρόμπα να την κοιτάξω πρεπει να κατέβει και το ρεζερβουαρ ή θα την βγάλω μετακινώντας μόνο το πίσω κάθισμα και ξεβιδώνοντας το στρογγυλό καπάκι που υπάρχει κάτω απο το κάθισμα?

Ευχαριστώ πολυ για την εως τώρα ανταπόκρισή σας.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Δημοσίευση από nikolas »

Αν μπορεί να επιβεβαιώσει ο Πάρης που έχει το ίδιο αυτοκίνητο..
κανονικά με το γύρισμα του κλειδιού θα πρέπει να ακούς την τρόμπα, αν δεν την ακούς, νομίζω είναι ο νούμερο 1 ύποπτος..

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Δημοσίευση από kostas200vi »

Κάθε φορά που κλείνεις διακόπτη και μετά τον ανοίγεις η αντλία ακούγεται κάνει έναν χαρακτηριστικό θόρυβο, εάν όχι τότε δεν λειτουργεί σωστά.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

georgegr77
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 12:36 am
Επικοινωνία:

Re: Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Δημοσίευση από georgegr77 »

Ναι παιδια ξαναδοκίμασα και ο ήχος όντως δεν ακούγεται. Και κάτι αλλο: μήπως υπάρχει κάποιο ρελέ για την τροφοδοσία του καυσιμου(συνεπώς συνδεδεμένο και με την αντλία) οπότε να το κοιτάξω και αυτό μήπως έχει καεί πριν βγάλω την αντλία απο το ρεζερβουάρ?

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Δημοσίευση από nikolas »

θα υπάρχει, αλλά συνήθως είναι η τρόμπα σε αυτές τις περιπτώσεις..

Άβαταρ μέλους
parios
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2007 12:40 am
Τοποθεσία: mandra-attikhs
Επικοινωνία:

Re: Ρεταρισμα και προβλημα με μηχανη

Δημοσίευση από parios »

Άμα σηκώσεις το πίσω κάθισμα και το βγάλεις ,από κάτω είναι η δεξαμενή βενζίνας έχει δύο τάπες από πάνω μια δεξιά και μια αριστερά άμα τις βγάλεις από κάτω έχουνε συγκοινωνούντα φλοτέρ όπου αυτό στη μεριά του οδηγού έχει μέσα του το φίλτρο βενζίνας ενώ το άλλο την αντλία!
Συνήθως βουλώνει το φίλτρο και βγάζει off σιγά σιγά και την αντλία!
Μόνος σου και πρώτη φορά αποκλείεται να τα λύσεις αυτά.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες