Τροχαλια???

Problems
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Τροχαλια???

Δημοσίευση από Blademaster007 »

Καλησπερα σε ολους.Αποψε καθος εκανα την βολτα μου εγινε κατι το οποιο αναθεμα και αν εχω βγαλει ακρη τι γινεται..να μην τα πολυλογο..Φτανω προορισμο:Ολα καλα...σβηνω το αυτοκινητο..το βαζω μετα απο δεκα λεπτα :ολα καλα..προχωραο 10-15 μετρα και με το που στριβω τιμονι να βγω απο στενο και συμπλεκταρο ηρεμα και καλα ξαφνικα ενας θορυβος εντονος ακουγετε και μου αναβει το λαμπακι της μπαταριας...σταματαο επιτοπου ανοιγω καπο και τι να δω..το μοτερ δουλευε κανονικα και ΚΑΜΙΑ τροχαλια δεν κουνιοταν :shock: ..καμια ομως..σαν να μην εφτανε αυτο το τιμονι βαρηνε σαν να μην ειχα υγρα..παρολα αυτα το τονιζο πως τα παντα ειναι στην θεση τους δεν χανω απο πουθενα υγρα και αν μιζαρο το αυτοκινητο λειτουργει χωρις να γυρνανε οι τροχαλιες!Υπαρχει περιπτωση να πηδηξε η τροχαλια του στροφαλου,εννοω να ξεκουμποσε καπως,και γιαυτο να γινετε αυτο?μπορει να λεω και βλακειες αλλα δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο!
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Τροχαλια???

Δημοσίευση από K-mech »

Για κάποιο λόγο κοπήκαν / ξεκαβάλησαν οι ιμάντες που κινούν δυναμό και του αντλία υδραυλικού τιμονιού. Δεν έχεις λόγο να κάνεις υποθέσεις. Είναι φως φανάρι. Αν δεν είσαι σε θέση να τα αλλάξεις μονός σου, πας σε μηχανικό να στα αλλάξει.
Έχε υπ όψη σου ότι το αμάξι δεν μπορεί να δουλέψει για πολλές ώρες ακόμα έτσι όπως είναι, αφού η μπαταρία θα σε αφήσει σύντομα καθώς κινείσαι χωρίς φόρτιση απ το δυναμό. H ηλεκτρονική διαχείριση του αυτοκίνητου καταναλώνει αρκετό ρεύμα όσο λειτουργεί ο κινητήρας.

Δεν υπάρχει λόγος να έχει ξεκαβαλήσει και ο ιμάντας χρονισμού. Στηρίζεται διαφορετικά απ τους υπόλοιπους ιμάντες και γι αυτό είναι αρκετά δυσκολότερο να αλλαχτεί.
Παρ όλα αυτά δε μπορώ να ξέρω πότε τον άλλαξες, και αν είναι στα όρια του να κοπεί κι αυτός. Απλά δε συνδέεται με το πρόβλημα που αναφέρεις.

btw άνθρωπε μου, αφού κάνεις το κόπο να γράψεις 5 γραμμές. τουλάχιστον κάνε μια προσπάθεια να γράψεις σωστά έστω τις καταλήξεις στα ρήματα. Όπως έγραψες σωστά το "φτάνω" και το "σβήνω", έτσι πάει και το "σταματώ" "τονίζω". Δε νομίζω ότι δε ξέρεις να τα γράψεις αυτά... απλά αδιαφορείς, και αυτό δυσκολεύει αυτόν που σε διαβάζει, να ασχοληθεί μαζί σου. Δεν είμαι ο ορθογραφία nazi... Εγώ ο ίδιος κάνω πολλά λάθη, αλλά προσπαθώ να τα διορθώνω όσο μπορώ. Κάποια λάθη μπορούμε οι περισσότεροι να τα παραβλέπουμε, αλλά κάποια άλλα πραγματικά δυσκολεύουν την ανάγνωση.
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Τροχαλια???

Δημοσίευση από Blademaster007 »

Συνήθως στον υπολογιστή γράφω με greeklish αλλά και όταν γράφω ελληνικά βάζω την αυτόματη διόρθωση γιατί είμαι έτσι και αλλιώς ανορθόγραφος...δεν το έκανα επίτηδες τώρα απλά αμέλησα να το διορθώσω γιατί το συμβάν που έγραψα έγινε πριν 3 ώρες και το τελευταίο που με απασχολούσε αυτή την στιγμή ήταν η ορθογραφία.. συγγνώμη για την ταλαιπωρία πάντως. Ευχαριστώ και για την άμεση απάντηση!
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τροχαλια???

Δημοσίευση από nikolas »

Blademaster007 έγραψε:παρολα αυτα το τονιζο πως τα παντα ειναι στην θεση τους
σου τονίζω πως όπως σου έγραψε ο K-mech, αν ξανακοιτάξεις, δεν θα βρεις στη θέση τους, τους ιμάντες του δυναμό και του υδραυλικού τιμονιού..εκτός και αν έγινε κάτι άλλο πολύ περίεργο..αν όντως κόπηκαν, πιθανολογώ ότι ίσως κόπηκε πρώτα του υδραυλικού και πέταξε και του δυναμό, αλλά αυτό είναι απλά μια εικασία που δεν έχει και πολύ νόημα..
και όπως σου έγραψε επίσης ο K-mech, μην το κινείς γιατί πολύ απλά θα μείνεις από μπαταρία, επειδή δεν φορτίζεται..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Τροχαλια???

Δημοσίευση από antonis132 »

Blademaster007 έγραψε:Καλησπερα σε ολους.Αποψε καθος εκανα την βολτα μου εγινε κατι το οποιο αναθεμα και αν εχω βγαλει ακρη τι γινεται..να μην τα πολυλογο..Φτανω προορισμο:Ολα καλα...σβηνω το αυτοκινητο..το βαζω μετα απο δεκα λεπτα :ολα καλα..προχωραο 10-15 μετρα και με το που στριβω τιμονι να βγω απο στενο και συμπλεκταρο ηρεμα και καλα ξαφνικα ενας θορυβος εντονος ακουγετε και μου αναβει το λαμπακι της μπαταριας...σταματαο επιτοπου ανοιγω καπο και τι να δω..το μοτερ δουλευε κανονικα και ΚΑΜΙΑ τροχαλια δεν κουνιοταν :shock: ..καμια ομως..σαν να μην εφτανε αυτο το τιμονι βαρηνε σαν να μην ειχα υγρα..παρολα αυτα το τονιζο πως τα παντα ειναι στην θεση τους δεν χανω απο πουθενα υγρα και αν μιζαρο το αυτοκινητο λειτουργει χωρις να γυρνανε οι τροχαλιες!Υπαρχει περιπτωση να πηδηξε η τροχαλια του στροφαλου,εννοω να ξεκουμποσε καπως,και γιαυτο να γινετε αυτο?μπορει να λεω και βλακειες αλλα δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο!
πιθανονοτατα ο τεντωτηρας δυναμου να εσφιξε αλλα συνηθως ακουγεται χαρακτηριστικος ηχος για αρκετα χιλιομετρα πριν γινει
με 13mm καρυδακι λυνει αμεσως ο τεντωτηρας να δεις τι 'κολλησε' η αν 'κατερευσε'-εσπασε η πλαστικη τροχαλια του τεντωτηρα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Τροχαλια???

Δημοσίευση από Blademaster007 »

Καλημέρα σας!! Μόλις το κοίταξα και το πρόβλημα έχει ως εξ εις.. Είναι όντως όλα πάνω παιδιά.. Τίποτα κομμένο τίποτα κινημένο.. Γυρνώντας τον δυναμό με το χέρι γυρνάνε όλα παρέα του, όλες οι τροχαλίες χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά χωρίς βέβαια και να πιάνει συμπίεση κάπου!! Απλά γυρνάνε.. θέλω να πω ότι σαν σύνολο είναι ατόφιο! Γυρνάνε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα..Αν κάνω ότι βάζω μπρος το αυτοκίνητο κολλάει για λίγο, υποθέτω ότι είναι η μπαταρία εξουθενωμένη, παίρνει βέβαια, λειτουργεί το μοτέρ αλλά το όλο γκρουπακι με τους ιμάντες δεν κουνιέται.. Όσο για τον τεντοτηρα όλα καλά!
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τροχαλια???

Δημοσίευση από nikolas »

για κοίτα την τροχαλία του στροφάλου..πολύ περίεργο όλα πάνω αλλά να μην γυρνάνε..
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Τροχαλια???

Δημοσίευση από Blademaster007 »

nikolas έγραψε:για κοίτα την τροχαλία του στροφάλου..πολύ περίεργο όλα πάνω αλλά να μην γυρνάνε..

Ειλικρινά την ίδια απορία έχω και εγώ γιατί να μην γυρνάνε..θα δω μπας και κάνω τίποτα αλλιώς δεν θα κάτσω να σκάσω άλλο..την τρίτη πάει για απόσυρση γτ έτσι και αλλιώς την τρίτη παίρνω άλλο αυτοκίνητο... απλά με τσάντισε γιατί ενώ όλα πηγαίναν καλά στο άκυρο μου έβγαλε πρόβλημα...θα το παλέψω λίγο και ότι βγει.. ευχαριστώ πολύ πάντως!
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Τροχαλια???

Δημοσίευση από antonis132 »

τι το κανεις θεμα αφου περνεις αλλο ξεμπερδευεις με το παλιο μεταχειρισμενο
το καινουριο παραμενει καινουριο αφου οτι και να παρεις ακομη και μικρη κατηγορια ειναι ποιοτικοτερο απο τα rover μας :-D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Τροχαλια???

Δημοσίευση από Blademaster007 »

antonis132 έγραψε:τι το κανεις θεμα αφου περνεις αλλο ξεμπερδευεις με το παλιο μεταχειρισμενο
το καινουριο παραμενει καινουριο αφου οτι και να παρεις ακομη και μικρη κατηγορια ειναι ποιοτικοτερο απο τα rover μας :-D
Το έκανα περισσότερο θέμα για το γαμώτο και απλά να πω και τι έγινε να ξέρω σε ενδεχόμενη περίπτωση, αν δεν φτιάξω αυτό, τι να κάνω...Και όσο για το άλλο αυτοκίνητο θες να στείλω αδιάβαστο?? Ένα ροβερ 200 θα πάρω με 70k χιλιόμετρα!! Είμαι λίγο ξεροκέφαλος με τα ροβερ αποτι φαίνεται!! :;T :-D
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες