φαναρια-φωτα

Problems
darkangel_mb
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

φαναρια-φωτα

Δημοσίευση από darkangel_mb »

εχω ενα προβλημα με τα φαναρια μ.το δεξι ειναι λιγο θαμπο αλλα πολυ λιγο και το θεμα ειναι οτι εγω το βραδυ δεν βλεπω καθολου και δεν γνωριζω το γιατι???δεν οφειλεται στο φαναρι μονο κατι αλλο πρεπει να ειναι.το πηγα και σε ηλεκτρολογο να ρυθμισει τα φωτα και παλι δεν βλεπω τπτ.εχω βαλει τα φωτα τα μπλε τυπου xenon αυτα τα μπλε λετε να φταινε τα λαμπακια αυτα????εχει αντιμετοπησει καποιος κατι αντιστοιχο???και τελος ξερετε καμια αλοιφη για να γυαλισω το φαναρι ???
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: φαναρια-φωτα

Δημοσίευση από kostas200vi »

Δεν νομίζω ότι φταίει η λάμπα, δεν εχω ακούσει κάτι παρόμοιο, όταν λές ότι το φανάρι είναι θαμπό εννοείς ότι έχει μέσα υγρασία ?
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
darkangel_mb
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

Re: φαναρια-φωτα

Δημοσίευση από darkangel_mb »

kostas200vi έγραψε:Δεν νομίζω ότι φταίει η λάμπα, δεν εχω ακούσει κάτι παρόμοιο, όταν λές ότι το φανάρι είναι θαμπό εννοείς ότι έχει μέσα υγρασία ?
οχι εχει μια θαμπαδα εξωτερικα αλλα οχι σε πολυ μεγαλο βαθμο ,δεν ειχε ποτε υγρασια απο μεσα.αλλα δεν βλεπω καθολου μηπως να βαλω λαμπες 90-100αρες η θα μ καουν τα βισματακια ???
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: φαναρια-φωτα

Δημοσίευση από nikolas »

darkangel_mb έγραψε:
kostas200vi έγραψε:Δεν νομίζω ότι φταίει η λάμπα, δεν εχω ακούσει κάτι παρόμοιο, όταν λές ότι το φανάρι είναι θαμπό εννοείς ότι έχει μέσα υγρασία ?
οχι εχει μια θαμπαδα εξωτερικα αλλα οχι σε πολυ μεγαλο βαθμο ,δεν ειχε ποτε υγρασια απο μεσα.αλλα δεν βλεπω καθολου μηπως να βαλω λαμπες 90-100αρες η θα μ καουν τα βισματακια ???
90άρες 100άρες??? μιλάς για watt προφανώς..δεν θα το συνιστούσα..
θα ανεβάσω φωτογραφίες, με την επισκευή φαναριών στο αυτοκίνητο της Ζωής σύντομα..
darkangel_mb
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

Re: φαναρια-φωτα

Δημοσίευση από darkangel_mb »

τι μπορει να φταιει ομως που δεν βλεπω ουτε στα πεντε μετρα με τα φωτα που εχω.εχω ακουσει και απο αλλους οτι τα λαμπακια τα μπλε δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα στο φως που παραγουν.μηπως να βαλω xenon να ξεμπερδευω αλλα πανε 150 αυτα με τοποθετηση γιαυτο ειπα για 100αρα λαμπα.εχει συμβγει σε κανεναν αλλον η μονο σε μενα συμβαινουν τα κουφα
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: φαναρια-φωτα

Δημοσίευση από andreas »

καταρχην ποιο αυτοκινητο εχεις?
βαλε μια φωτο να δουμε σε τι κατασταση ειναι το φαναρι σου.
οταν λες οτι αλλαξες λαμπακια,ποια εννοεις?
darkangel_mb
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

Re: φαναρια-φωτα

Δημοσίευση από darkangel_mb »

εχω rover 200 και αυριο θα ανεβασω φωτο για να δειτε τα φαναρια,οσο για τα λαμπακια εβαλα τα μπλε τυπου xenon που βγαζουν καλυτερο φως αλλα δεν βλεπω καθολου ουτε και πιο πριν εβλεπε.δεν ξερω αν ειναι χαμηλη η ενταση που παιρνουν τα φωτα η φταιει κανα βισματακι??παντος ρυθμιση εγινε πριν 1 βδομαδα σε ηλεκτρολογο αλλα και παλι τπτ και παλαιοτερα ειχα αυτο το προβλημα ποτε δεν καταλαβα γιατι
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: φαναρια-φωτα

Δημοσίευση από nikolas »

Λαμπάκια, συνήθως εννοούμε τα W5W που είναι τα θέσεως..προφανώς από την περιγραφή σου δεν εννοείς αυτά..
Απ'ότι καταλαβαίνω εννοείς την κανονική λάμπα Η4..
Γενικά σε συνθήκες πόλης, με όλα τα φώτα των δήμων, δεν βοηθούν ιδιαίτερα τα φώτα του αυτοκινήτου, αν είναι και θαμπά τα φανάρια σου, τότε ένας λόγος παραπάνω..
Αν έχεις πρόβλημα και σε σκοτεινά μέρη, τότε ενδεχομένως
α) να μην είναι καλές οι λάμπες που έχεις..
μπορείς να δοκιμάσεις τις Osram Night Breaker/Plus που γενικά έχουν καλό όνομα..
επίσης έχω ακούσει καλά λόγια και για τις Momo
β) να είναι πολύ έντονο το πρόβλημα με τη θαμπάδα του φαναριού σου, οπότε ή το αλλάζεις, ή το πας να στο συντηρήσουν..

Σου ξαναλέω, πως δεν θα σου συνιστούσα να πας για λάμπα 90watt ή παραπάνω, γιατί πιστεύω πως θα ζορίσεις πολύ τα ηλεκτρικά..
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: φαναρια-φωτα

Δημοσίευση από kostas200vi »

darkangel_mb έγραψε:τι μπορει να φταιει ομως που δεν βλεπω ουτε στα πεντε μετρα με τα φωτα που εχω.εχω ακουσει και απο αλλους οτι τα λαμπακια τα μπλε δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα στο φως που παραγουν.μηπως να βαλω xenon να ξεμπερδευω αλλα πανε 150 αυτα με τοποθετηση γιαυτο ειπα για 100αρα λαμπα.εχει συμβγει σε κανεναν αλλον η μονο σε μενα συμβαινουν τα κουφα
Βάλε Xenon 40€ έχουν από ebay.
http://www.ebay.co.uk/itm/320828190961? ... 1423.l2649
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
darkangel_mb
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

Re: φαναρια-φωτα

Δημοσίευση από darkangel_mb »

υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα μπαταριας???παρατηρω οτι οταν βαζω μπρος το φωτακι του ρολογιου ειναι φωτεινο αλλα οταν αναβω τα φωτα πεφτει η φωτεινοτητα του μηπως λεω εχει καποιο θεμα με τη μπαταρια ,επειδη ειχε αποφορτιστει τελειως για 1 μηνα μεχρι που το φορτισε ο μηχανικος μιας και το αμαξι ηταν παρατειμενο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες