Διακοπές κινητήρα

Problems
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Καλησπέρα παιδιά! Της τελευταίες τρεις μέρες άρχισε και το δικό μου rover να κάνει αυτά ακριβώς που γραφει και ο "1mpampakos"
(στις χαμηλές στροφές (από 1000 – 2500) μου κάνει διακοπές, το πρόβλημα είναι πιο έντονο όταν πατάω απότομα το γκάζι.
Επίσης το πρωί δεν παίρνει εύκολα μπροστά (θέλει πολύ μίζα και γκάζι μαζί) και στο ρελαντί η μηχανή ακούγεται κάπως σαν να τρέμει.) Πήγα σε μηχανικό ο οποιος δούλευε στην αντιπροσωπεία της rover και έχει και ίδιο rover με το δικό μου και μόλις οδήγησε το αμάξι μου είπε με σιγουριά ότι φταίνε τα μπεκ βενζίνης και με ένα καθάρισμα που θα τους κάνει θα διορθωθεί το πρόβλημα.
Ρώτησα και τον παλιό ιδιοκτητη του αυτοκινητου μου κι μου είπε ότι αυτό το πρόβλημα το είχε κάνει και στον ίδιο και φταίγανε τα μπεκ πάλι...
Γίνετε να τα καθαρίσω μονος μου η πρέπει να πάω οπωσδήποτε στον μη
χανικό?
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

pit
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2011 4:42 pm
Τοποθεσία: lamia
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από pit »

καλησπερας παιδια ειχα και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα στο αμαξι μου <<414 του 97>> το προβλημα ηταν η τρομπα βενζινης.. και πως γιναιτε αυτο λοιπων η τρομπα ειναι μεσα σε ενα πλαστικο <<ποτιρη>> υπαρχει ενα λαστιχο αναμεσα τρομπας και ποτιριου που σφραγιζει για να κανει την αναροφισει εαν δεν το εχουν βαλη σωστα μαζι με βενζινα ρουφα και αερα εφαγα ενα μηνα για να βρουμε τι ακριβως ηταν τρομπα καινουρια που ροτισα εκανε 250ευρω και δεν τα ειχα τοτε αμεσα. ειχα κρατιση το παλιο ντεποζιτο απο το ροβερ 414 του 95 και εκανε κουφετο απλος δεν αναβει το λαμπακι για το ντεποζιτο?<< χαμηλης σταθμης>> πηστευω να σας βοηθησω αν θελεται θα σας ανεβασω και φωτο με αυτο το 8εμα ... ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από nikolas »

όχι δεν γίνεται να καθαρίσεις μπεκ μόνος σου..

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από i-VTec »

Είναι πολύ πιθανό να φταίνει τα μπεκ...ή και η αντλία. Αλλιώς μπορεί να είναι και θέμα ανάφλεξης...Τα μπεκ πάντως με ένα 40άρι τα πας και στα κάνουν καθαρισμό και service, γίνονται σαν καινούργια οπότε μπορείς να τα αποκλείσεις μετά...

Βάλε όργανο και μέτρα πίεση καυσίμου μετά τον ρυθμιστή και πριν...και βλέπεις αναλόγως
Εικόνα

JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Παιδιά γίνετε να δοκιμάσω να τα καθαρίσω μονος μου? Είναι δύσκολο? Η πρέπει οπωσδήποτε να την κάνει ο μάστορας αυτή τι δουλειά?
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από kostas200vi »

JohnnybOlsi έγραψε:Παιδιά γίνετε να δοκιμάσω να τα καθαρίσω μονος μου? Είναι δύσκολο? Η πρέπει οπωσδήποτε να την κάνει ο μάστορας αυτή τι δουλειά?
http://www.youtube.com/watch?v=7aT4S1lI ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=n4jj_qnL074
http://www.youtube.com/watch?v=fhtoZ7yaRhw
http://www.youtube.com/watch?v=pKsX1Lqb5mY
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

zikos!!
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2012 12:01 am
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από zikos!! »

καλησπερα σε ολο τον κοσμο του φορουμ.παιδια ρςτησα σημερα εναν φιλο και κατα την γνωμη μου καλο μηχανικο για το προβλημα των διακοπων που μου εκανε το αυτοκινιτο και μου ειπε οτι μαλλον ειναι απο τον αισθητηρα στροφων η στροφαλου ειχε κανενας προβλημα με αυτον τον αισθητηρα?ευχαριστω προκαταβολικα!α και να ξερετε οτι βρηκα το ρελε τησς αντλιας βενζηνησ βρισκετε ακριβοσ πισω απο τον εγκεφαλο!

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από nikolas »

δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο το μάτι του στροφάλου..ωστόσο ποτέ δεν ξέρεις..

zikos!!
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2012 12:01 am
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από zikos!! »

παιδες καλησπερα προχθες εβγαλα τον αισθητηρα στροφαλου και τον καθαρισα ειχε πολυ μαυριλα και λαδια εκανε μεγαλη διαφορα το αυτοκινιτο στην αποδοση!και μια ερωτηση ξερετε αν υπαρχει στο αυτοκινιτο rover400 αισθητηρας η βαλβιδα ροπης και αν ναι που βρισκετε?

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από nikolas »

δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες