Διακοπές κινητήρα

Problems
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από nikolas »

Μπορείς να δοκιμάσεις το reset, με το πάτημα του γκαζιού, 5-6 φορές αν και δεν ξέρω αν εμπίπτει στην περίπτωσή σου...
Σ'αυτό το διάστημα, έχεις βάλει άλλη βενζίνη??

Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από 1mpampakos »

nikolas έγραψε:Μπορείς να δοκιμάσεις το reset, με το πάτημα του γκαζιού, 5-6 φορές αν και δεν ξέρω αν εμπίπτει στην περίπτωσή σου...
Σ'αυτό το διάστημα, έχεις βάλει άλλη βενζίνη??
Τον γενικό διακόπτη θα πρέπει να τον έχω στην 2η σκάλα;
Επίσης έχω αλλάξει εγκέφαλο και έχω ξεκλειδώσει το immobilizer, δεν πιστεύω με το reset να μου ξανακλειδώσει;
Βενζίνη έχω βάλει αρκετές φορές από τότε που ξεκίνησε το πρόβλημα.
Το λ το αποκλείουμε;

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από kostas200vi »

1mpampakos έγραψε:
nikolas έγραψε:Μπορείς να δοκιμάσεις το reset, με το πάτημα του γκαζιού, 5-6 φορές αν και δεν ξέρω αν εμπίπτει στην περίπτωσή σου...
Σ'αυτό το διάστημα, έχεις βάλει άλλη βενζίνη??
Τον γενικό διακόπτη θα πρέπει να τον έχω στην 2η σκάλα;
Επίσης έχω αλλάξει εγκέφαλο και έχω ξεκλειδώσει το immobilizer, δεν πιστεύω με το reset να μου ξανακλειδώσει;
Βενζίνη έχω βάλει αρκετές φορές από τότε που ξεκίνησε το πρόβλημα.
Το λ το αποκλείουμε;
Τον ξεχάσαμε :despair: , για δες και αυτόν .
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από nikolas »

Όχι δεν τον αποκλείουμε, απλά επειδή είναι ο πιο ακριβός νομίζω, τον αφήσαμε για το τέλος..
Πήγαινε να σου μετρήσουν καυσαέρια..

Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Παιδιά ύστερα από αρκετό καιρό ψαξίματος δοκιμών και κούρασης τελικά κατάφερα και έφτιαξα το πρόβλημα που με ταλαιπωρούσε σχεδόν δυο μήνες.
Άλλαξα μετρητή στροφών, αισθητήρα λ, και πολλαπλασιαστή (όλα αυτά μαζί) και το πρόβλημα λύθηκε το roverάκι φυσάει.
Μην με ρωτήσετε τι από τα τρία προκαλούσε το πρόβλημα γιατί δεν ξέρω.

Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοηθειά σας.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από nikolas »

"μετρητή στροφών" !?!??!?!

ανάμεσα στο πολλαπλασιαστή και στο λάμδα, αν το πρόβλημα εμφανιζόταν σε βροχερές μέρες ή μέρες με υγρασία, θα ψήφιζα πολλαπλασιαστή
αν εμφανιζόταν ακανόνιστα, θα ψήφιζα λάμδα..

Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Μάλλον ακανόνιστα θα έλεγα.
Και εγώ για το λ λέω.

zikos!!
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2012 12:01 am
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από zikos!! »

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΣΩ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΩΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΗΝΗ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!ΕΧΩ ΕΝΑ ROVER 400 1998 ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΛΠΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕΤΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΟ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΩΛΗΜΑ ΠΡΑΜΑ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από kostas200vi »

zikos!! έγραψε:ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΣΩ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΩΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΗΝΗ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!ΕΧΩ ΕΝΑ ROVER 400 1998 ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΛΠΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕΤΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΟ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΩΛΗΜΑ ΠΡΑΜΑ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
Πολλά μπορεί να είναι......από μπουζί, μπουζοκαλωδια, αντλία βενζίνης, έως και βηματικο μοτερ, πρέπει να παρατηρήσεις τι ακριβώς κάνει το αμάξι.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Διακοπές κινητήρα

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Αυτά που αναφέρεις εμένα μου τα έκανε όταν είχε πρόβλημα η αντλία καυσίμου.
Με την μόνη διαφορά ότι όταν ήταν κρύο για κανά δυο λεπτά δεν πήγαινε όταν ζεσταινόταν ήταν όλα κανονικά, ύστερα από μερικές μέρες μου έκανε διακοπές στην πορεία, μετά το έσβηνα και δεν έπαιρνε μπροστά ή έπαιρνε μετά από ώρα, ώσπου με άφησε τελείως.
Την αντλία την ακούς να κάνει περίεργο θόρυβο; Ενδεχομένως πιο έντονο κάτι σαν μουγκρητό (εμένα έτσι έκανε και τις δύο φορές που είχα πρόβλημα με αυτή).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες