Σταμπα στην οροφη

Problems
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Σταμπα στην οροφη

Δημοσίευση από andreas »

kostas200vi έγραψε:Γίνεται.... με ένα ελαφρύ τρίψιμο ίσα να θαμπώσει το βερνίκι και πέρασμα ένα χέρι βερνίκι από πάνω, αλλά για καλύτερο και σωστό αποτέλεσμα, πρέπει να αφαιρεθεί όλο το βερνίκι να περαστεί 1 χέρι χρώμα και μετά 2 χέρια βερνίκι.
:up:
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: Σταμπα στην οροφ

Δημοσίευση από thanos_s »

Για να μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε, το βερνικωμα σε παλιο χρωμα δεν υφισταται, και αν καποιος φανοποιος το κανει ειναι ατεχνος ακαταλληλος για αυτη τη δουλεια και πρεπει να παει να ασβεστωνει δενδρα.
Τα παραπανω για πολλους φανοβαφεις ελληναρες τα αποδεικνυουν τα επισκευασμενα Αυτοκινητα που κυκλοφορουν εκει εξω.
Ας μας διαφωτισει και ο red που βαφει απο τα 12 του.
Ευχαριστω :smok:
.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Σταμπα στην οροφ

Δημοσίευση από kostas200vi »

thanos_s έγραψε:Για να μην ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε, το βερνικωμα σε παλιο χρωμα δεν υφισταται, και αν καποιος φανοποιος το κανει ειναι ατεχνος ακαταλληλος για αυτη τη δουλεια και πρεπει να παει να ασβεστωνει δενδρα.
Τα παραπανω για πολλους φανοβαφεις ελληναρες τα αποδεικνυουν τα επισκευασμενα Αυτοκινητα που κυκλοφορουν εκει εξω.
Ας μας διαφωτισει και ο red που βαφει απο τα 12 του.
Ευχαριστω :smok:
Τώρα συζηταμε το εάν γίνεται η το εάν είναι σωστό, γιατί και το να βάζεις πάλι τις ίδιες βίδες όταν βγάζεις κεφαλή δεν είναι σωστό αλλά γίνετε.......και κάποιοι το κανουν..... :twisted:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
George416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τετ Φεβ 09, 2005 2:01 pm
Τοποθεσία: thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Σταμπα στην οροφη

Δημοσίευση από George416 »

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εχω μεινει Μ@κ@κ@ς!! τι να πω εγω τελειωσα με αυτο το τοπικ!!δε ηξερα οτι στο forum μας εχουμε και βαφεις με @@@@@
rover 416 gti (b20b3 POWER)
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Σταμπα στην οροφη

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Ειρήνη ημίν αδέρφια!! :D

Θάνο φαντάζομαι εννοείς ότι δεν γίνεται αυτό σε όσα χρώματα είναι τα λεγόμενα "μονής" που σημαίνει ότι δεν περνιέται χωριστά το χρώμα από το βερνίκι, σωστά??

Φίλε pamvou, αφού όπως λένε τα παιδιά το πρόβλημα είναι σοβαρότερο απ' ότι εγώ πίστευα αρχικά :s , δυστυχώς, θα σου πρότεινα είτε να το επισκευάσεις τοπικά, δλδ με τοπική βαφή, είτε να βάψεις όλο τον ουρανό. Εφ' όσον το υπόλοιπο αμάξι είναι ok, μην μπεις στη διαδικασία της ολικής βαφής κατά τη γνώμη μου.
Παρολαυτά δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις με κάποια ειδική αλοιφή και να δεις αν έστω βελτιωθεί κάπως η εικόνα.

George416, τι γίνεται με το Β20??? Προχώρησες???
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Σταμπα στην οροφη

Δημοσίευση από crAss »

Στις clearcoat βαφές μπορείς θεωρητικά να τρίψεις ελαφρά την clearcoat επίστρωση (βερνίκι καταχρηστικά), να την ξαναπεράσεις και να βελτιωθεί το χρώμα (ουσιαστικά επισκευάζεις το "βερνίκι" κάνοντάς το λείο και ομοιόμορφο).
Στα παλαιότερα χρώματα δεν υπήρχε το χρώμα από κάτω και το βερνίκι από πάνω (ήταν ένα ομοιόμορφο μίγμα), οπότε δεν μπορούσε να γίνει αυτό.
Αν δείτε σε κατάστημα κάποια από τις παλιές λευκές αλοιφές για αναζωογόνηση χρώματος για χρήση με αλοιφαδόρο θα δείτε ότι γράφουν πια συγκεκριμένα να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται με clearcoat βαφές γιατί βγάζουν το "βερνίκι" και το χρώμα προφανώς γίνεται χειρότερο.
Στις παλεές βαφές από την άλλη βγάζεις μια απειροελάχιστη ποσότητα του ταλαιπωρημένου χρώματος και φέρνεις στην επιφάνεια χρώμα από λίγο πιο κάτω και έτσι έχεις αναζωογόνηση χρώματος (αδυνατίζοντας βέβαια το πάχος της βαφής).
Εικόνα
Στο διάγραμμα φαίνεται καθαρά πως είναι οι σύγχρονες βαφές και γιατί μπορείς διορθώνοντας μόνο το "βερνίκι" να κάνεις επισκευές. Κάθε ανωμαλία στην επιφάνεια του "βερνικιού" ανακλά διαφορετικά το φως από όπως θα έπρεπε και για αυτό το λόγο τελικά έχουμε θαμπώματα, "αράχνες" κλπ
Τώρα η MG-Rover χρησιμοποιούσε τριών ειδών βαφές, τις απλές, τις μεταλλικές και τις περλίζοντες. Οι μεταλλικές και οι περλίζοντες είναι clearcoat, ενώ οι απλές όχι. Επειδή όλοι ξέρετε αν είναι ή όχι μεταλλικό το χρώμα σας μπορείτε να καταλάβετε αν είναι clearcoat ή όχι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος crAss την Κυρ Αύγ 21, 2011 4:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Life is too short not to...
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Σταμπα στην οροφη

Δημοσίευση από crAss »

Ξέχασα να γράψω ότι η οικονομία στην MG-Rover τα τελευταία χρόνια την έκανε να περνάει πολύ λιγότερα "χέρια" βαφές. Το αστάρι (primer στην πάνω φώτο) που χρησιμοποιούσε η εταιρία είναι πράσινο και μπορεί να εμφανιστεί ακόμη και με πολύ μικρές γρατσουνιές ή οξειδώσεις από κουτσουλιές. Για αυτό το λόγο ειδικά στα αυτοκίνητά μας είναι πολύ δύσκολο να επισκευάσεις απλά το "βερνίκι", όπως γίνεται πιο εύκολα σε άλλες εταιρίες που τα πάχη των στρωμάτων είναι σημαντικά μεγαλύτερα.
Όταν "κερώνουμε" ουσιαστικά τις νέες βαφές, αυτό που θέλουμε να κάνουμε είναι πρακτικά να κάνουμε τελείως λεία την επιφάνεια του clearcoat ώστε να φαίνεται η μπογιά από κάτω απροβλημάτιστα.
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σταμπα στην οροφη

Δημοσίευση από nikolas »

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου Γιώργο..ωστόσο σχετικά με τα "μονής" και "διπλής" χρώματα χωριστό βερνίκι ή όχι δηλαδή, με έχουν προβληματίσει οι απαντήσεις διάφορων φανοποιών σχετικά με το δικό μου αυτοκίνητο..άλλος λέει μονής, άλλος διπλής..άλλος ό,τι να'ναι..
Tasos_7R έγραψε:Ειρήνη ημίν αδέρφια!! :D

Θάνο φαντάζομαι εννοείς ότι δεν γίνεται αυτό σε όσα χρώματα είναι τα λεγόμενα "μονής" που σημαίνει ότι δεν περνιέται χωριστά το χρώμα από το βερνίκι, σωστά??

Φίλε pamvou, αφού όπως λένε τα παιδιά το πρόβλημα είναι σοβαρότερο απ' ότι εγώ πίστευα αρχικά :s , δυστυχώς, θα σου πρότεινα είτε να το επισκευάσεις τοπικά, δλδ με τοπική βαφή, είτε να βάψεις όλο τον ουρανό. Εφ' όσον το υπόλοιπο αμάξι είναι ok, μην μπεις στη διαδικασία της ολικής βαφής κατά τη γνώμη μου.
Παρολαυτά δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις με κάποια ειδική αλοιφή και να δεις αν έστω βελτιωθεί κάπως η εικόνα.

George416, τι γίνεται με το Β20??? Προχώρησες???
φίλε pamvou θα συμφωνήσω με τον Τάσο, η οροφή σου φαίνεται "καμμένη" τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ ότι "ερμηνεύεται" η εικόνα που δείχνεις (και δεν εννοώ από φωτιά)..ή κάνε ένα τοπικό βάψιμο και άσε όλα τα άλλα, ή αν χρειάζεσαι βάψιμο και στους προφυλακτήρες, κάντα όλα μαζί, αλλά τα κομμάτια που χρειάζεσαι, αφενός για να σου βγει πιο φτηνά και αφετέρου γιατί το να βάψεις σωστά ολόκληρο το αυτοκίνητο, θα κινηθείς στο πάνω όριο που σου είπε ο Πάνος.. 1800 ευρώ περίπου..
και αν σκέφτεσαι για μεταπώληση, έχε στο νου σου, ότι βαμμένη οροφή, προβληματίζει πολύ συχνά τον επόμενο αγοραστή..και κατά κανόνα όλο και κάποιο πλαστικό θα σε προδώσει που θα δείχνει ότι έχει βαφτεί η οροφή..
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Σταμπα στην οροφη

Δημοσίευση από andreas »

βαψε μονο την οροφη και βγαλε αρκετες φωτο πριν την βαφη,
κατα την διαρκεια της εργασιας αλλα και μετα την εργασια
ετσι ωστε αν κανεις ρωτησει γιατι την εβαψες να μπορεις
να εχεις καποιες "αποδειξεις".
για ολικη βαφη 1800€ ειναι καθαρη ληστεια παντως.
το πολυ 1200 μαζι με τα υλικα,αρκει φυσικα το αυτοκινητο
να μην ειναι παντου χτυπημενο και
φαει τα χερια του να το φτιαξει ο φανοποιος.
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Σταμπα στην οροφη

Δημοσίευση από crAss »

nikolas έγραψε:Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου Γιώργο..ωστόσο σχετικά με τα "μονής" και "διπλής" χρώματα χωριστό βερνίκι ή όχι δηλαδή, με έχουν προβληματίσει οι απαντήσεις διάφορων φανοποιών σχετικά με το δικό μου αυτοκίνητο..άλλος λέει μονής, άλλος διπλής..άλλος ό,τι να'ναι..
Αν είναι μεταλλικό το χρώμα σου (που νομίζω ότι είναι) τότε είναι clearcoat.
Επίσης αν λάβουμε υπόψη ότι για το πρηγούμενο 200/400 από το Bubble τα μοναδικά χρώματα που δεν ήταν μεταλλικά ήταν τα
WD = White Diamond
OB = Ocean Blue
FR = Flame Red
B = Black
δεν νομίζω να εισήγαγε με το bubble περισσότερα μη μεταλλικά.

Σε κάθε περίπτωση βρες τον κωδικό του χρώματός σου από την κολόνα του αυτοκινήτου σου, μπες στο παρακάτω και βρες ποιο χρώμα είναι ολογράφως από τον κωδικό των τριών γραμμάτων και μπορείς μετά εύκολα να δεις αν είναι ή όχι μεταλλικό και άρα clearcoat.

http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=289950" onclick="window.open(this.href);return false;

edit by nikolas: διόρθωση στο quote
Life is too short not to...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες