ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Problems
Απάντηση
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Δημοσίευση από andreas »

kostas200vi έγραψε:Αντρέα έπρεπε να είχες βαλει εξωτερικό bypass θερμοστάτη , θα την είχες γλυτώσει την φλατζα .... :(

ποσο περιπου κοστιζει αυτο??
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Δημοσίευση από kostas200vi »

andreas έγραψε:
kostas200vi έγραψε:Αντρέα έπρεπε να είχες βαλει εξωτερικό bypass θερμοστάτη , θα την είχες γλυτώσει την φλατζα .... :(

ποσο περιπου κοστιζει αυτο??
http://www.mg-roverclub.gr/forum/viewto ... =17&t=5738
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Δημοσίευση από R414 »

Μια ερωτηση πανω στο θεμα.Υπαρχει καποιος που να δινει εγγυηση για την αλλαγη φλατζας ?
Eξουσιοδοτημενα συνεργεια εννοω.Εγγυηση καλης λειτουργιας για καποιο διαστημα-χιλιομετρα.
Γνωριζει καποιος?Υπηρχε ενας ας πουμε γνωστος του πατερα μου με freelander που του δωσαν εγγυηση ενος χρονου και του καλυψαν δωρεαν την επομενη αλλαγη-βεβαια ειχε πληρωσει πολλα 500+..
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Αν ήσουν Αγρίνιο θα σού έλεγα....εγγύηση!!!

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Δημοσίευση από nikolas »

Δε νομίζω ότι θα βρεις κάποιον
FreelanderXEi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 7:20 pm
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Δημοσίευση από FreelanderXEi »

παιδιά εδώ στο ηράκλειο κρητης που ρώτησα σε διάφορα συνεργεία μου κοστολόγησαν την αλλαγή φλάντζας από 500-1000.
το παλικάρι που μου είπε για τα 1000 ευρώ πάντως είχε τρελή γνώση για του κινητήρες ροβερ και μου έδωσε εγγύηση 3 ετων.συγκεκριμένα μίλησε για πλάνισμα καπακιού,αλλαγή ιμάντων-τεντοτιρων,θερμοστάτη,αντλίας νερού,βιδών,φορέα λαδιού και διάφορα άλλα αναλώσιμα..
αυτό που με καραφλιασε ήταν οταν είπε οτι υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί να κατεβάσει το μοτέρ, στην περίπτωση που έχουν αποκολληθεί τα εμβολοχιτώνια.. σε αυτή την περίπτωση το μοτέρ γίνεται βίδες και επανακολλουνται τα χιτώνια μέσα στης φωλιές τους,ωστε να μην υπάρχει διαρροή λαδιού στο σύστημα ψύξης και το αντίστροφο.. ώστε να δώσει οριστική λύση στο κάψιμο της φλάντζας
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Δημοσίευση από R414 »

Αδερφε πες του χαιρετισματα το μοτερ δε κατεβαινει για κανενα λογο ακομα κι αν χρειαστουν αλλαγη τα χιτωνια..
Αμα δωσουμε 1000 για φλατζα και λοιπα αλλαζω μοτερ κατευθειαν.
Εσυ μιλας για γενικο service οχι απλα αλλαγη-επισκευη φλατζας
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Εγώ με 300 έφτιαξα άνω σετ φλάντζες,πλάνισμα καπάκι τρίψιμο βαλβίδες πρεσάρισμα καπάκι,δέσιμο καπάκι δέσιμο μοτέρ λάδια φίλτρο και παραφλου...και εγγύηση!!!

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Δημοσίευση από antonis132 »

FreelanderXEi έγραψε:παιδιά εδώ στο ηράκλειο κρητης που ρώτησα σε διάφορα συνεργεία μου κοστολόγησαν την αλλαγή φλάντζας από 500-1000.
το παλικάρι που μου είπε για τα 1000 ευρώ πάντως είχε τρελή γνώση για του κινητήρες ροβερ και μου έδωσε εγγύηση 3 ετων.συγκεκριμένα μίλησε για πλάνισμα καπακιού,αλλαγή ιμάντων-τεντοτιρων,θερμοστάτη,αντλίας νερού,βιδών,φορέα λαδιού και διάφορα άλλα αναλώσιμα..
αυτό που με καραφλιασε ήταν οταν είπε οτι υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί να κατεβάσει το μοτέρ, στην περίπτωση που έχουν αποκολληθεί τα εμβολοχιτώνια.. σε αυτή την περίπτωση το μοτέρ γίνεται βίδες και επανακολλουνται τα χιτώνια μέσα στης φωλιές τους,ωστε να μην υπάρχει διαρροή λαδιού στο σύστημα ψύξης και το αντίστροφο.. ώστε να δώσει οριστική λύση στο κάψιμο της φλάντζας
τα εμβολοχιτωνια ειναι σωστο να μονωνονται με ειδικη κολλα που αρκετοι δεν ασχολουνται και χανει σε εκεινο το σημειοΕικόνα
οπως το περιγραφεις το γνωριζει το αντικειμενο δεν χρειζεται να ανησυχεις για κατι, απλα με αυτα τα χρηματα θα περιμενα να στειλει για πλανισμα και το μπλοκ, να αντικατασταθουν και τα δαχτυλιδια των κυλινδρων, αλλα και τα τσιμουχακια των βαλβιδων & εκκεντροφορων, βασικα τετοια εργασια εχω βρει με 700Ε χωρις φορεα λαδιου και 1200Ε καινουριο κινητηρα, ολα ειναι θεμα ποσο σκοπευεις να κρατησεις το αυτοκινητο και ποσο το διαθεσιμο κεφαλαιο που σκοπευεις να 'επενδυσεις' πανω στο αυτοκινητο σου :smok:
γνωμη μου αν μπορεις επελεξε τον τελευταιο
Εικόνα
FreelanderXEi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 7:20 pm
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΑΤΖΑΣ

Δημοσίευση από FreelanderXEi »

παιδιά το αμάξι το πήρα τιμή χώμα μόλις 1500 ευρώ.οκ είναι 14 χρονών με τα κουσούρια του ,αλλα τα χιλιόμετρα που εχει πάνω ειναι μολις 76000.αποκλείεται να ειναι πειραγμένα γιατι και το βιβλιαράκι συντήρησης εχει μεγάλα διαστήματα απο σέρβις σε σέρβις.
μου έκανε μεγάλη εντύπωση η τελευταία αλλαγή ιμάντων η οποία έγινε το 2008,όποτε μετά από τόσα χρόνια τα λουριά θα ειναι ξερά ...με την ευκαιρία να αλλαχτεί και η φλαντσα..
Εννοείται οτι εχω διάθεση να δωσω κάποια λεφτά να το συντηρήσω, αρκει να γινει αξιόπιστο να βγάλει αλλα 6-7 χρόνια στα χερια μου...

Υ.Γ Έπαθα πολιτισμικό σοκ ξεβιδώνω την πλαφονιέρα να περάσω ενα λαμπάκι LED και εσωτερικά έγραφε austin rover :-| καλά πότε το σχεδίασαν το οχημα την δεκαετία το 80 ? :PPP
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες