Αντλία βενζίνης??

Problems
gp2418
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 1:44 pm
Επικοινωνία:

Αντλία βενζίνης??

Δημοσίευση από gp2418 »

Ως εργαζόμενος προλετάριος είπα και γω το Σαββατοκύριακο να κάνω μία εκδρομική εξόρμηση από αυτές που συνηθίζονται τους καλοκαιρινούς μήνες, έτσι για να νιώθει ο λαός ότι έχει δικαιώματα και να γεμίζει τις μπαταρίες του εν όψει νέου ξεζουμίσματος από τους μεγαλοκαρχαρίες του κεφαλαίου....Ξεκίνησε με το Ροβεράκι μου (75άρι δίλιτρο του 2001) για τη διαδρομή Αθήνα Σπέτσες χοντρικά 190 χιλιόμετρα απόσταση.... Έβαλα βενζίνη (βασικό) V-Power Racing (υπάρχει λόγος που το αναφέρω).... Στην Εθνική πήγε καλά (κόλλημα τραγικό στα διόδια για άλλη μία φορά) αλλά στον επαρχιακό άρχισε τις τρέλες....Αν κάποιος έχει πάει προς τα κει ξέρει την ανάβαση του βουνού πάνω από την Επίδαυρο....Καθώς ανέβαινα λοιπόν το αυτοκίνητο άρχισε κρατήματα (αυτή την αίσθηση του κινητήρα που κόβει προχωραέι, κόβει-προχωράει κλπ) και μετά έσβησε τελείως....Έκανα στην άκρη περίμενα λίγο, κοίταξα λάδια (ήταν μια χαρά και άλλωστε δεν έβγαλε ένδειξη για πτώση πίεσης) ξαναέβαλα μπρός και ξεκίνησα.......Στην κατάβαση των Διδύμων (κανά μισάωρο αργότερα) ξαναέκανε ακριβώς το ίδιο...Η μηχανή ήταν φορτωμένη σε στροφές, δεν υπολειτουργούσε....Έβαλα εκ νέου κατοστάρα βενζίνη μήπως ήταν θέμα καυσίμου και πήγα καλά μέχρι Σπέτσες....Την επομένη έπρεπε να γυρίσω....Ξεκίνησα νωρίς για να αποφύγω κίνηση μιας και δεν ήξερα τι έφταιγε...Ξανασυμπλήρωσα κατοστάρα βενζίνη και πήγε καλά μέχρι την ευθεία του Σχιστού (2 ώρες πορεία χωρίς πρόβλημα)....Εκεί με 120-130 χιλιόμετρα την ώρα η μηχανή έσβησε εν ριπή οφθαλμού μετά το γνωστό κράτημα... Ευτυχώς πρόλαβα και βγήκα στη δεξιά λωρίδα περίμενα κανά 5λεπτο και μετά πήρε κανονικά μπρος και έφτασα σπίτι.......Το μυαλό μου πάει σε κάυσιμο (μικρή πιθανότητα γιατί γέμισα δύο φορές), φίλτρο καυσίμου ή δυστυχώς τρόμπα που κατ εμέ είναι και το πιθανότερο.....Καμιά ιδέα??????????
Άβαταρ μέλους
George416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τετ Φεβ 09, 2005 2:01 pm
Τοποθεσία: thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης??

Δημοσίευση από George416 »

έλενξε το ρελέ της αντλίας πρώτα οταν σου σβήνει το αμάκσι δες αμα το ρελέ κανει τακ τακ οταν γυρνάς τον διακόπτη αλλιως 99% αντλία.το ρελέ πρέπει να ειναι στον συνοδηγό αν δεν κάνω λάθος.
rover 416 gti (b20b3 POWER)
Άβαταρ μέλους
parios
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2007 1:40 am
Τοποθεσία: mandra-attikhs
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης??

Δημοσίευση από parios »

Πρώτα πρώτα δες το φίλτρο καυσίμου , μετά αντλία που να προσέυχεσαι να μην είναι γιατί το κόστος στη rover είναι μεγάλο , έπειτα μπουζοκαλώδια και πολλαπλασιαστές.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
gp2418
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 1:44 pm
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης??

Δημοσίευση από gp2418 »

Φίλτρο καυσίμου, μπουζοκαλώδια και πολλαπλασιαστές λογικά αν είχαν πρόβλημα θα δημιουργούσαν συχνότερα κοψίματα.....Το αυτοκίνητο πάει σφαίρα -υποθέτω ξέρεις από τις φωτο βλέπω έχεις το ίδιο- και ξαφνικά καταρρέει....Επειδή αυτό συμβαίνει μετά από πορεία 2 ωρών στο δρόμο και όχι άμεσα στα πρώτα 20-30 λεπτά νομίζω έχει πρόβλημα η τρόμπα....Όταν κρυώσει λίγο λειτουργεί κανονικά....... Από κόστος ξέρεις κάτι??? Ανταλλακτική θα βρεθεί εύκολα η θα μου βγει ο ποπος??? :bow: :despair:
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης??

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Κατά 90% είναι το φίλτρο καυσίμου. Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχε και του πατέρα μου το toyota πριν κάποια χρόνια και ήταν το φίλτρο. ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tasos_7R την Δευ Ιούλ 06, 2009 4:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
parios
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2007 1:40 am
Τοποθεσία: mandra-attikhs
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης??

Δημοσίευση από parios »

Στο δικό μου που είναι 1.8Τ το φίλτρο έχει 85€ και η αντλία 580€ στη ROVER την οποία δεν πήρα και τη βρήκα σε μαγαζί με ηλεκτρικά αυτοκινήτου 150€ την ίδια
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης??

Δημοσίευση από nikolas »

Και μένα τα συμπτώματα για αντλία μου κάνουν, επειδή με το που ζεσταίνεται τα φτύνει..σίγουρα πρέπει να στο κοιτάξουν σε συνεργείο..!!
CptDC
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 4:46 am
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης??

Δημοσίευση από CptDC »

Κι εμένα τα ίδια μου έκανε και τελικά ήταν η αντλία... εμένα μου πήγε 170 ευρώ για να την επισκευάσει. οι καινούριες πάνε περίπου το διπλάσιο και δε σύμφερε καθόλου. μέχρι στιγμής δε μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.
gp2418
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 1:44 pm
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης??

Δημοσίευση από gp2418 »

Λοιπόν όσοι ψηφίσατε αντλία βενζίνης κερδίσατε. Τα έφτυσε μέσα σε υπόγεια πυλωτή με μια ανηφόρα να...με το συμπάθειο. Καινούργια αντλία (400 ευρώ) και κάπου εκεί ξεκινούν τα προβλήματα. Η αντλία έχει δύο σωληνάκια που θηλυκώνουν σε ένα πλαστικό που έρχεται από το φίλτρο. Αυτό είχε σπάσει οπότε πάρε και φίλτρο στη μάπα (άλλα 200 ευρώ). Έλα όμως που το φίλτρο που φοράει έχει εξαντληθεί και έπρεπε να πάρω το modified για τα μοντέλα από 2004 και μετά!!!!!!! Tragic....Τελοσπάντων όλα αλλάχθηκαν ..... Εκκίνηση και άλλα προβλήματα.......Ψοφίμι το αμάξι στο δρόμο.....Αυτή η εντύπωση του πατάω γκάζι και αποκρίνεται μετά από 10 χρόνια....ε αυτό έπαθα....Για αυτό θερμή παράκληση: προτείνεται μου (και με πμ για να μη θεωρηθεί διαφήμιση) ένα ΚΑΛΟ συνεργείο που να ΞΕΡΕΙ από Ροβερ μην το πάω στο Σουνιο και θρηνεί η Ελλάς ένα ακόμα αγγλικό αυτοκίνητο.

ΥΓ: Οι π@π..ριες που άκουσα από "μαστόρους'' καθ όλη τη διαρκει δεν παιζονται
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης??

Δημοσίευση από nikolas »

Τα 75άρια, έχουν αρκετές αλλαγές από μοντέλο σε μοντέλο και από χρονολογία σε χρονολογία, στις αντλίες...
Μήπως, βάλατε λάθος αντλία και γι'αυτό το αυτοκίνητο δεν "πάει" ?
Εγώ τα δύο συνεργεία που εμπιστεύομαι, είναι Λούρμπας και Βώσσος, ωστόσο μην βιαστείς, σε περίπτωση που κάποιο παιδί, έχει να σου προτείνει και κάποιο άλλο, ώστε να έχεις περισσότερες επιλογές..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες