παιδια βοηθεια. το rover214 μου δεν ξερει τι του γινεται ...

Problems
Απάντηση
patriNOS
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2006 12:48 am
Τοποθεσία: πατρα-σαμος
Επικοινωνία:

παιδια βοηθεια. το rover214 μου δεν ξερει τι του γινεται ...

Δημοσίευση από patriNOS »

καταρχήν καλησπερα σε όλους. θα ήθελα να ρωτήσω κατι το οποίο ειναι αξιο απορίας . εχω παρει ενα rover214 1400 μοντελο 1991 και σημερα το απογευμα μετρησα την συμπιεση μπας και αξιοθω και το φτιαξω λιγο. το προβλημα μου ειναι το εξης. ενω το αμαξι ανεβαζει καλα στροφεσ για την ηλλικια του την μαρκα του και τα κιλα του η συμπιεση στουσ κυλινδουσ ειναι η εξησ . (1ος απο αριστερα οπωσ κοιταμε το μοτερ 4,5) (2ος 5,5) (3ος 13 )και (4ος 6,5). μηπως υπαρχει κανεις που μπορει να βγαλει ακρη. βασικα το πιθανο ειναι να φταινε οι βαλβιδες γιατι παλιοτερα (στον προηγουμενο ιδιοκτητη) ειχε αλλαχθει φλατζα κεφαλης και το πιο πιθανο ειναι πως δεν τις ετριψαν . ενα αλλο σεναριο ειναι να εχει κολλησει κανενα ελατηριο απο βαλβιδα και να μην ανοιγουν σωστα. απο την αλλη μπορει να ειναι εντελος αχρηστη η κεφαλη . εχει κανεις καμια ιδεα...
το προβλημα βεβαια λυνεται μιας και υπαρχει μοτερ να βαλω απο ιδιο πιο καινουριο μοντελο αλλα κολλαω στο αν οταν περνας κτεο κοιτανε τα νουμερα του μοτερ. το μοτερ αυτο το εχει ενα φιλαρακι με ιδιο αυτοκινιτο αλλα και αυτος το ειχε αλλαγμενο. αν φτιαξει υπευθηνη δηλωση πωσ μου το πουλησε εγω μπορω να το δηλωσω? χρειαζεται να το κάνω? ρε παιδια ασ με βοηθησει καποιος γιατι έχω τρελαθει με αυτα που μου συμβαινουν. το θεμα αυτο εχει δημοσιευθεί ακριβως ετσι και στο puntoclub μιας και ειμαι και κατοχος ενος punto elx πριν παρω το rover ακομα.... παρεπιπτοντως το αμαξι παει πολυ καλα. σε αποσταση που το swift gti το 1300 βγαζει 140 εγω έχω 135 στο κοντερ μου με 15αρα ζαντα......

ευχαριστώ προκαταβολικά
patriNOS
το γκάζι είναι σαν την γυναίκα,όσο το πατάς τόσο πιο πολύ το γουστάρεις...
patriNOS
panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Re: παιδια βοηθεια. το rover214 μου δεν ξερει τι του γινεται

Δημοσίευση από panagiotis »

patriNOS έγραψε:υπαρχει μοτερ να βαλω απο ιδιο πιο καινουριο μοντελο αλλα κολλαω στο αν οταν περνας κτεο κοιτανε τα νουμερα του μοτερ. το μοτερ αυτο το εχει ενα φιλαρακι με ιδιο αυτοκινιτο αλλα και αυτος το ειχε αλλαγμενο. αν φτιαξει υπευθηνη δηλωση πωσ μου το πουλησε εγω μπορω να το δηλωσω? χρειαζεται να το κάνω?
μπορεις να δηλωσεις οποιαδιποτε μηχανη με οποιαδιποτε κιβηκα
αρκει το μοτερ αυτο να εχει γινει εισαγωγη στην Eλλαδα με το
μοντελο σου.
αν π.χ στην αμερικη κυκλοφορει το μοντελο σου με 2500cc
και στην ελλαδα εχει ερθει μονο με μοτερ μεχρι 1.8, τοτε
δηλωνεις μεχρι 1.8 και ξεxνας το 2.5, εστω και αν κανει και και...
αυτα βαση νομου, απο κι και περα υπαρχουν και αλλες λυσεις... :roll:
Εικόνα
Tigraki...!!!
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 2593
Εγγραφή: Τετ Δεκ 29, 2004 6:32 pm
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος, Αθήνα. Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tigraki...!!! »

Katarxhn o MGVossos (O Antonaros) tha se voithiseis sta texnika kalhtera apo olous mas edo mesa...
2on oso afora ton allon kinhthra... ean einai sta idia kivika den xreiazete na ton dhloseis arkei na exeis ena parastatiko oti to exeis agorasei apo kapou (me to S/N epano sto parastatiko vevaia) opote kai klemeno na einai se periptosh pou den to ksereis esy, eisai kalhmenos kai trexoune afton pou sou to poulise.
Ean einai parapano kivika ekei exeis megalh diadikasia gia na to dhloseis.
Oti kai na ginei pantos na exeis ena xarti oti kapoios sou poulise kati me S/N tade. :):):)
Εικόνα
patriNOS
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2006 12:48 am
Τοποθεσία: πατρα-σαμος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από patriNOS »

basika gia to thema twn kibikwn nomizw oti den mporeis na kseperna o kinitiras pou theleis na baleis ena sygkekrimeno pososto epi tis 100. gia paradeigma an to amaksi sou einai 1400 o kinitiras pou mporeis na baleis epanw kai na moporeis na to dilwseis einai mexri 1600 kibika..
το γκάζι είναι σαν την γυναίκα,όσο το πατάς τόσο πιο πολύ το γουστάρεις...
patriNOS
Tigraki...!!!
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 2593
Εγγραφή: Τετ Δεκ 29, 2004 6:32 pm
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος, Αθήνα. Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tigraki...!!! »

patriNOS έγραψε:basika gia to thema twn kibikwn nomizw oti den mporeis na kseperna o kinitiras pou theleis na baleis ena sygkekrimeno pososto epi tis 100. gia paradeigma an to amaksi sou einai 1400 o kinitiras pou mporeis na baleis epanw kai na moporeis na to dilwseis einai mexri 1600 kibika..
Ontos afto ysxiei kai episeis prepei na exei kai tis veltioseis tou parapano montelou...diskofrena piso klp
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες