Ζαντες

Μάθε πως λειτουργεί....
Απάντηση
Gas fc
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2007 8:29 pm
Τοποθεσία: Ιλιον Αττικη
Επικοινωνία:

Ζαντες

Δημοσίευση από Gas fc »

Ριξτε μια ματια.
http://www.modifiedm3.co.uk/offsetexplained.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/TopotheteseisPh ... Systematon" onclick="window.open(this.href);return false;

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζαντες

Δημοσίευση από nikolas »

Πολύ ωραίο..γιατί καλό στην επιλογή ζάντας όλα παίζουν το ρόλο τους..και πρέπει να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε..

serenity
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Ζαντες

Δημοσίευση από serenity »

Περί ζάντας ο λόγος, ε...; Λοιπόν σα να θέλω κι εδώ μια χειρα βοηθείας... Λέω να βάλλω ζαντολάστιχα στο τουτού διότι, αφενός τα τάσια μου τη δίνουν και αφετέρου βαρέθηκα να μου τα βουτάνε... :pimpy: !!!!!
Είπα λοιπόν να πάω σε 15άρα με λάστιχα 195/55/15 (μου είπανε ότι έχουν καλύτερη αίσθηση από τα 195/50/15). Για πείτε μου τη γνώμη σας και, αν δεν παίζει λογοκρισία, και καμιά μάρκα...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζαντες

Δημοσίευση από nikolas »

Προφανώς δε παίζει λογοκρισία, εξάλλου αν δεν αναφερόμασταν συγκεκριμένα σε μάρκες πως θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε και συγκεκριμένες απόψεις!! Υπάρχει και ένα θέμα/ψηφοφορία εδώ viewtopic.php?f=62&t=4138&start=0" onclick="window.open(this.href);return false; , με επιλογές που έχουν κάνει τα μέλη..Όσο για το λάστιχο..το 195/55/15 θα είναι πιο άνετο αλλά το 195/50/15 θα στρίβει καλύτερα λόγω μικρότερου προφίλ

serenity
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Ζαντες

Δημοσίευση από serenity »

nikolas έγραψε:Προφανώς δε παίζει λογοκρισία, εξάλλου αν δεν αναφερόμασταν συγκεκριμένα σε μάρκες πως θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε και συγκεκριμένες απόψεις!! Υπάρχει και ένα θέμα/ψηφοφορία εδώ viewtopic.php?f=62&t=4138&start=0" onclick="window.open(this.href);return false; , με επιλογές που έχουν κάνει τα μέλη..Όσο για το λάστιχο..το 195/55/15 θα είναι πιο άνετο αλλά το 195/50/15 θα στρίβει καλύτερα λόγω μικρότερου προφίλ
Σωστός....!!! :up: Την είδα την ψηφοφορία... ;) Ξέρεις τι γίνεται, επειδή θέλω να το χαμηλώσω λίγο, μη σπάω τα παϊδια μου κάθε φορά που μπαίνω μέσα... παίζει ρόλο το χαμήλωμα ή πάλι προτείνεις 50 αντί για 55;;;

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζαντες

Δημοσίευση από nikolas »

Μην ανησυχείς, από θέμα άνεσης, δεν θα σπας τα παϊδια σου :-D συν ότι, το αποτέλεσμα θα είναι συνολικά καλύτερο με το 50άρι προφίλ και από θέμα αισθητικής (πιο χαμηλό σε σχέση με το 55) και λειτουργικά για το λόγο που σου ανέφερα πιο πριν!

serenity
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Ζαντες

Δημοσίευση από serenity »

Ωραία... θα το 'χω υπόψη μου. Το μόνο που μένει είναι να βρω και μια καλή ζαντούλα και κλείσαμε!!! :dan:

Άβαταρ μέλους
parios
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2007 12:40 am
Τοποθεσία: mandra-attikhs
Επικοινωνία:

Re: Ζαντες

Δημοσίευση από parios »

+++++ ότι το 195/50/15 ελαστικό είναι και πιο φθηνό γιατί είναι πιο εμπορέυσιμο από το 55
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Ζαντες

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Από προσωπική μου εμπειρία έχω να πω ότι το 195/50/15 μπορεί να είναι εξαιρετικά άνετο ή και αρκετά κουραστικό ανάλογα με τον τύπο του ελαστικού που θα επιλέξει κανείς. Για παράδειγμα το dunlop sp sport fast response που έβαλα αρχικά στο Rover και τώρα στο CRX επειδή είναι ένα σπορ ελαστικό και έχει σκληρά πλαϊνά κοπανάει αρκετά στις λακούβες. :( Σε κάθε ανωμαλία μικρή ή μεγάλη του οδοστρώματος προσπαθώ να μαντέψω πόσο στραβώνουν οι kosei :klaps: . Απ την άλλη τα λάστιχα που είχε το CRX και πλέον είναι στο Rover είναι τα Pirelli P6 και ενώ είναι στην ίδια διάσταση (195/50/15) δεν καταλαβαίνεις τίποτα!!! Και αυτό που κάνει ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι τη διαφορά στην άνεση την ένιωσα όχι μόνο στο Rover που έχει μαλακά αμορτισέρ και είναι απλά απόλαυση :-D , αλλά και στο CRX που έχει αρκετά πιο σκληρή ανάρτηση. Για την ακρίβεια το Rover με τις kosei και τα Dunlop κοπάναγε αισθητά περισσότερο απ το CRX με τα P6 και τις χοντροκομμένες ζάντες που φόραγε. Βέβαια δε μπορώ να πω το ίδιο και για το κράτημα και την οδική συμπεριφορά σε... δύσκολες καταστάσεις όπου εκεί τα Dunlop δίνουν ρέστα. Επομένως είναι θέμα επιλογής τύπου ελαστικών. Σε καθημερινές συνθήκες εγώ θα προτιμούσα ένα πιο άνετο ελαστικό.
Επίσης όπως πολύ σωστά λέει και ο Parios το 50αρι προφίλ είναι πολύ φθηνότερο απ το 55αρι. Για παράδειγμα για τα Yokohama S-Drive που είχα ρωτήσει τιμές, τα 195/50/15 κόστιζαν 280 ευρώ, ενώ τα 195/55/15 κόστιζαν αντίστοιχα 360 ευρώ!!!
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζαντες

Δημοσίευση από nikolas »

Γενικά λέγεται πως τα 5άρια στα προφίλ έχουν πιο αυξημένες τιμές από τα 0..Πάντως αυτό το τόσο έντονο που περιγράφεις Τάσο, παρά την αλλαγή από 185/60/14 σε 205/45/17 δε θυμάμαι να το είχα συναντήσει σε τόσο μεγάλο βαθμό..!!
Όσο για τις ζάντες, αν είναι από καλό κράμα (υποθέτω έχεις κάνει το ψάξιμο σου για τις Kosei), μην ανησυχείς..!!!
Πάντως για καθαρά ελαστικά μπορούμε να συνεχίσουμε εδώ viewtopic.php?f=10&t=856" onclick="window.open(this.href);return false;

Απάντηση

Επιστροφή στο “How does it Work?”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης