ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

Κοινότυπες ερωτήσεις....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

Δημοσίευση από nikolas »

Στην επίσκεψη μου στην 6η Διεθνή Έκθεση Αυτοκινήτου της Αθήνας ανάμεσα στα άλλα πήρα και ένα φυλλάδιο από τον ΣΙΣΕΜΑ (Σύλλογος Ιδιοκτητών Συνεργείων Επισκευής Μηχανών Αυτοκινήτων-Νομού Αττικής με έτος ίδρυσης 1935 και αρ.5.540) το οποίο ανάμεσα στα άλλα ανέφερε και τα εξής:
"Φίλη, Φίλε Οδηγέ,
-Οι Ευρωπαϊκοί Κανονισμοί, ως προς την πλήρη απελευθέρωση της Αγοράς του Αυτοκινήτου, στοχεχεύουν στην πλήρη προστασία σου και ανώτερη ποιοτική εξυπηρέτηση σου, με τους Οικονομικότερους όρους.
-Είσαι κυρίαρχος, αποφασιστικός, τελικός καταναλωτής, μέσα σε πλαίσιο αυστηρών κανόνων υγιούς ανταγωνισμού.
Εσύ πληρώνεις όλο το τίμημα από την παραγωγή μέχρι και την οριστική απόσυρση του αυτοκινήτου.
Έχεις αναφαίρετο δικαίωμα, να γνωρίζεις, να επιλέγεις, να αποφασίζεις.
Η ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΟΥ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ
-Δεν θίγεται Η ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ με την Συντήρηση και Επισκευή του Αυτοκινήτου σου στο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
-Τώρα μπορείς να πραγματοποιείς το service (επισκευή και συντήρηση) του αυτοκινήτου στο ανεξάρτητο συνεργείο της επιλογής σου.
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ
Τι αυτοκίνητο είναι ιδιοκτησία σου. Η εγγύηση είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου.
Το συνεργείο είναι πλέον ελεύθερη επιλογή σου, σε μια κοινωνία Ευρωπαίων πολιτών, ελεύθερων καταναλωτών, ελεύθερων Ανθρώπων."

για την ακρίβεια αυτών αναφέρει το φυλλάδιο και δύο site
του ΣΙΣΕΜΑ http://www.sisema.gr και
των ισχύοντων κανονισμών http://www.eoveam.gr και http://www.europa.eu.int
Να σημειώσω ωστόσο
1.ότι δεν είδα αναφορά στο θέμα των ανταλλακτικών-οπότε φαντάζομαι ότι τα γνήσια ανταλλακτικά θεωρούνται προϋπόθεση ανεξαρτήτως χώρου επισκευής.
2. δεν έχω σκοπό να εκθιάσω το ανεξάρτητο συνεργείο και αντίστοιχα να "υπονομεύσω" το εκάστοτε εξουσιοδοτημένο-απλά επειδή μου έχει τύχει όταν ασχολιόμουν με το VW Polo και το είχα πάει στο dimaki (ανεξάρτητο)για service εντός εγγύησης και στη συνέχεια σε επόμενο service πήγα στην auto marin (εξουσιοδοτημένο) πάλι εντός εγγύησης και χρειάστηκε να γίνει επισκευή και αντικατάσταση κάποιου εξαρτήματος..μου τα "μασάγανε" λίγο λόγω της επίσκεψής μου σε ανεξάρτητο συνεργείο ότι δεν ίσχυε η εγγύηση-θα ήθελα πολύ τότε να είχα πλήρη γνώση των δικαιωμάτων μου ώστε να μη φανεί τελικά ότι η auto marin μου έκανε χάρη να δεχτεί να μου καλύψει την εγγύηση, αλλά ότι επρόκειτο για αναφαίρετο δικαίωμα μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikolas την Δευ Οκτ 09, 2006 11:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Wraio!
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα

Vangelis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 3:27 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vangelis »

Ωραίος Νικόλα. Καλά κάνεις και ενημερώνεις για θέματα που αφορούν όλους μας... :wink:
I am proud that i was driving a Rover.

Απάντηση

Επιστροφή στο “F.A.Q.s”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες