Φλαντζα Κεφαλης:Μυθος ή πραγματικοτητα-αναλωσιμη ή μη;

Κοινότυπες ερωτήσεις....
Απάντηση
geoxatzi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 11:57 am
Τοποθεσία: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Φλαντζα Κεφαλης:Μυθος ή πραγματικοτητα-αναλωσιμη ή μη;

Δημοσίευση από geoxatzi »

Τι γίνεται μ' αυτήν ρε παιδιά;Όλοι γνωρίζουν ότι τα ROVER έχουν πρόβλημα με τις φλάντζες.Εδώ προχθές και η γιαγιά μου - μεγάλη σοφεράντζα - μου το ξεφούρνισε.Γενικά όποιος ακούει τη μάρκα λέει καλό , αλλά προβληματικό!Καίει φλάντζα κεφαλής!!Σε μια συζήτηση που είχα μια μέρα με το μηχανικό και φίλο της αντιπροσωπείας μου είπε ότι οι φλάντζες αυτές είναι με ημεροχιλιόμετρα λήξης!!!
Δεν είναι οι κλασικές μου είπε!
Δηλαδή η ROVER δεν το θεωρεί πρόβλημα - είναι μεν αναλλώσιμες αλλά δεν γινόταν αλλιώς!!
Πόσο πάει το μαλλί;Την έχει αλλάξει κανείς μόνος του;
R 216 SI
P 81.6(111)/6000
Mt 145(14.7)/3000

DJ Giorgio
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 669
Εγγραφή: Τετ Δεκ 29, 2004 8:22 am
Τοποθεσία: Aθήνα-Σκόπελος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DJ Giorgio »

Το μαλλι απ οτι ξερω φιλε μου παει γυρο στα 200 ευρω! εγω ευτυχως ακομα δεν εχω αλλαξει και εχω 96000 χιλιομετρα!
Παντως πολλα παιδια απο το Club εχουν αλλαξει και ξερουν και λεπτομεριες!
Εικόνα
Summer 2005... Skopelos!!!!
Car: Rover 214si (1996)
Hp: 103+ κατι λιγα!

BillyK
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2005 9:07 am
Τοποθεσία: Thessaloniki - Almyros Volou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BillyK »

Το κακό με τους κινητήρες της Ρόβερ είναι το εξής: (απ'ότι μου έχουν πει) οι βίδες που χρησιμοποιεί για την συναρμογή του κινητήρα είναι διαμπερείς δηλάδή ξεκινάνε από το καπάκι, περνάνε από το μπλόκ των κυλίνδρων και σφίγγουν στον κορμό. αυτό είναι μειονέκτημα διότι λόγω των θερμοκρασιών - καθώς είανι πολύστροφοι κινητήρες - λαστιχάρουν και αυτό έχει αντίκτυπο στο ανώτερο μέρος δηλ καπάκι και τη φλάντζα εκεί. Δηλαδή υπάρχει κίνδυνος από υπερθέρμανση να στραβώσει το καπάκι κτλ, η οποία μπορεί να προέρχεται από διαρροή στη φλάντζα. πάντως δεν βγάζουν όλα προβλήματα και εξαρτάται και από τη χρήση. Πιο πολύ βγάζαν τα παλιά, 200μκ2. μου έχει τύχει να γνωρίσω άνθρωπο που δεν έχει αλλάξει φλάντζα σε 196,000χμ και άνθρωπο που άλλαξε στα 18,000. Αν κάνω λάθος διορθώστε με!
Εικόνα Εικόνα
<<Ι SOLD MY SOUL FOR A NISSAN X-TRAIL>>

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Gia to poly shmantiko ayto theme tha epanelthw me ena link opoy exei episteyta pragmata gia to problhma HGF (Head Gasket Failure) twn MG-ROVER......
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα

silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

Λοιπον αλλαξα την ενλογο φλατζα την περασμενη εβδομαδα και απο οτι μου ειπε ο μηχανικος ειναι αναλωσιμη.Επειδη ημουν εκει σε ολη τη διαρκεια της διαδικασιας και ειδα πως ειναι αυτη η φλατζα σας λεω το εξης¨ειναι μια μεταλλικη φλιδα και εκει επανω ειναι κολλημενο το λαστιχο της φλατζας το οποιο στην δικη μου περιπτωση ειχε ξεκολλησει απο τη θεση του.Ουτε καππακι στραβωσε ουτε βιδες.Οσο για το ποσο μου πηγε ειναι καπου 230 αλλα επειδη εκανα και κατι αλλα δεν ξερω ακριβως τιμη.Τωρα το αν μπορεις να το αλλαξεις μονος σου εξαρταται απο τις γνωσεις σου.

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Loipon paidia to site einai ekseretiko gia oles ths plhrofories poy exei kai gia to thema ths flantzas kefalhs exei para polla pragmata kai kyriws gia prolhpsh....Deite kai mpeite apo to panw deksi menu sto "Head Gasket Failure (HGF)"

http://www.mgf.ultimatemg.com/

Apo oti fainetai edw kyriws problhma exoyne ta aytokinhta paragwghs 1996-1997.....prosekste!!!
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα

konstantinos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 11:30 am
Τοποθεσία: Περιστερι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από konstantinos »

παιδια στην οικογενεια ειχαμε την τυχη να εχουμε 2 rover!!! το πρωτο απο το 1992 μεχρι το 2001 με το μοναδικο προβλημα 2 φορες το παραθυρο του οδηγου!!!!!πουληθηκε εχοντας 110.000 χιλιομετρα και χωρις να εχει αλλαχτει φλαντζα κεφαλης!!!!!!! απο το 2003 εχω εγω το δικο μου το πηρα στα 64.000 και εχει 87.000 ουτε εδω φλαντζα!!!!!!τελικα μηπως ειναι μυθος και ολα ειναι αναλογα με την χρηση που κανεις στο αυτοκινητο????? αλλωστε οταν βγαινουν απο την παραγωγη τα μοτερ δεν λενε σε αυτα θα βαλουμε αυτη τη φλαντζα και στα αλλα αυτη!!!!!!! δεν ξερω...........
Rover Turbo Power

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

H flantza kefalhs - Head Gasket, den einai analwsimh!
Dhladh den einai ftiagmenh gia na thn allazoyme kata takta xronika diasthmata, fysika oyte olos o kinhthras einai alla meta apo 200,000 klm kai me bash thn xrhsh poy kanoyme isws xreiastei antikatastash...

POLY SHMATIKO:

SHMADIA apo HEAD GASKET FAILURE - KATASTROFHS THS FLANTZAS KEFALHS:

1. Emfanish atmoy apo ton xwro ths mhxanhs
2. Ksafnikh aykshsh thermokrasias toy psyktikoy
3. Meiwsh isxyws kai arrythmh leitoyrgia kinhthra


TOTE STAMATAME AMESWS KAI KANOYME TOYS EKSHS ELEGXOYS

1. Bgazoyme thn tapa toy psyktikoy kai blepoyme thn balbida. Yparxei ena pertsini poy prepei na einai sto kentro. An oxi tote exei xalasei h balbida ths tapas kai thelei antikatastash. (A)
2. Elegkste to psyktiko. Prepei na einai panw apo to minimum kai na einai prasino. An yparxoyn ixnh ladioy h kafe apoxrwseis tote h flantza exei katastrafei!!!!! (B)
3. Bgalte to kapaki toy ladioy kai ton deikth ladioy kai deite an yparxei ixnh enos galaktwdoys ygroy. An nai tote h flantz exei katastrafei!!!! (C)
4. Kaitakste katw apo to aytokinhto. An yparxei nero bgalte to kalyma ths mhxanhs kai koitakste sto mrosta deksi meros. An yparxei nero ekei to te exei katastrafei h flantza kefalhs!!!! (D)


Εικόνα

AN EXEI KATASTRAFEI H FLANTZA KEFALHS MHN METAKINHSETE TO AYTOKINHTO KATHOLOY
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα

Dimitris200
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 8:39 am
Τοποθεσία: Rhodes
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dimitris200 »

αν μου τυχει ποτε...θα ειναι και η ευκαιρια να "κατεβασω" λιγο το καπακι :wink:

BillyK
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2005 9:07 am
Τοποθεσία: Thessaloniki - Almyros Volou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BillyK »

xexexe... egw to exw tsita katw! ti mia apo flatza, ti defteri me to etsi 8elw...
Εικόνα Εικόνα
<<Ι SOLD MY SOUL FOR A NISSAN X-TRAIL>>

Απάντηση

Επιστροφή στο “F.A.Q.s”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες