ΦΡΕΝΑ ZR160

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Ela nte!!!!

Toso xalia einai??? dhladh poso xeirotera mporei an einai apo ta dika moy ta AP Racing...?
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Agis_MG_ZR
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Τρί Φεβ 15, 2005 5:40 pm
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ--& ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Agis_MG_ZR »

crAss έγραψε:Τόσο χάλια είναι τα μαμά φρένα?
Βασικά με μέγιστη ταχύτητα 120 χμ και επιταγχύνσεις μέχρι τις 3500 σαλ. λόγω στρωσίματος δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη ακόμα. Ένα ζευγάρι καλύτερα τακάκια δεν θα έκανε αρκετή δουλειά για τις μαμά επιδόσεις του αυτοκινήτου?
θα δεις στην πορεια των χιλιομετρων οτι ειναι αρκετα καλα :!:
αυτη ειναι η γνωμη μου :idea:
Εικόνα
nonskatoflore
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 794
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2005 3:45 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nonskatoflore »

Κοίταξε τραγικά δεν τα λες,βέβαια είναι πολύ καλύτερα από του Πέρυ.Το θέμα είναι ότι θέλω να μαι σίγουρος για τα φρένα γιατί αμα το ανοίγεις το αμάξι πρέπει να ξεσκίζεις τα φρένα και μετά από λίγο αρχίζει και φεύγει η αποδοτικότητά τους επειδή δεν είναι αεριζόμενα και επειδή δε θέλω να βρεθώ πουθενά σφηνωμένος αλλά και επειδή με τον καιρό θα δώσω κάποια άλογα στο αμάξι πιστεύω οτι πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο θα π΄ρεπει να σιγουρέψεις το φρενάρισμα...άποψη μου αυτή βέβαια.
Σωτήρης-MG Zr 105(και πάλι!!) ('05)
Εικόνα
Vangelis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 3:27 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vangelis »

Σωληνάκια θα βάλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Τα μαμά φρένα είναι οριακά καλά για το αμάξι. Όταν όμως το συνηθίσεις και αρχίσεις να το σκίζεις βλέπεις ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο. Η αγορά που κάνεις είναι πάρα πολύ καλή. Όσο για τα παλιά δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται ακόμα ο Nikolas. :wink:
I am proud that i was driving a Rover.
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Κοίτα και εγώ είμαι τις άποψης ότι η πορεία μιας μετατροπής, αν δεν έχεις τα χρήματα για να τα κάνεις όλα μαζί είναι
- Φρένα (εκεί βέβαια ίσως αναγκαστείς να αλλάξεις και ζάντες για να πάρει τυχόν μεγαλύτερους δίσκους - σε εμάς οι 16αρες είναι μάλλον αρκετές)
- Στήσιμο
- Μηχανή
- Εμφάνιση
Πάντως να πω ότι ένα συνεργείο φρένων στη γειτονιά μου με είχε αφήσει άφωνο όταν του είχα πάει πριν δύο χρόνια το παλιό μου Ibiza. Το αυτοκίνητο ήταν μαύρα χάλια, απλά δεν σταμάταγε, είχε φαγωμένα λάστιχα και οριακά αμορτισέρ. Ο τύπος μου άλλαξε δίσκους και τακάκια και ρύθμισε και τις δαγκάνες από τα ταμπούρα. Επίσης ήταν ο πρώτος που είχα δει να κάθετε να ρυθμίζει αναλογία φρένων εμπρός-πίσω και που μου ζήτησε να το πάω μετά από 150 χμ για ρεγουλάρισμα. Με ελάχιστα χρήματα είχα αποκτίσει καλύτερα κατά πολύ φρένα ακόμα και από όταν ήταν καινούργιο το αυτοκίνητο.
Μόλις τελειώσει η εγγύση στα 2 χρόνια στάνταρ θα περάσει το αυτοκίνητο από τα χέρια του, και η γνώμη του θα μετρήσει πολύ για το τι τελικά θα κάνω.
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

άσε Βαγγέλη πήγα να πάρω χθες το βράδυ το αυτοκίνητο..κατεβάζω το χειρόφρενο..πάω να ξεκινήσω..και διαπιστώνω ότι το λαμπάκι των φρένων δεν είχε σβήσει..τραβάω χειροφρενάκι..ανοίγω καπό..και βλέπω πως ενώ η στάθμη προχθές ήταν πάνω από το max χθες ήταν κάτω από το min και ενώ το αυτοκίνητο το είχα χρησιμοποιήσει ελάχιστα προχθές..
κοιτάω κάτω από το αυτοκίνητο..και βλέπω μια λιμνούλα με τα υγρά φρένων..
τελικά δε πτοήθηκα :P πετάχτηκα μέχρι Ηλιούπολη που είχα μια δουλειά και ξαναγύρισα (απο Κατεχάκη :wink: ) πέρα από τη πλάκα μαλακία μου βέβαια..ειδικά στο γυρισμό που έκανα και ανοιγματάκια..
nonskatoflore
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 794
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2005 3:45 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nonskatoflore »

Περίπου πόσο λέτε να κάνουν τα σωληνάκια,γιατί θα πρέπει λογικά να τα πάρω από μαγαζί με aftermarket.Και πώς τα ζητάμε?Έχουν τίποτα ειδικούς διαχωρισμούς?
Σωτήρης-MG Zr 105(και πάλι!!) ('05)
Εικόνα
stergios
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 26, 2005 12:21 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/Πολίχνη/Μποτσαρη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stergios »

nikolas
are you insane????
μαγαζί με aftermarket
κοκορας στην νεαπολη 3 λεπτα απο το σπιτι μου , η του billyk .
μαγαζι με βελτιωσεις φρενων μονο. εχει οτι θα χρειαστεις.
(αντιπροσωπος της NATIONAL)
[img:4d7abfee97]http://users.forthnet.gr/the/pcserv/SIG2.jpg[/img:4d7abfee97]
coming sooner or later.... don't click below ...
http://monstersgame.co.uk/?ac=vid&vid=11049331
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

ήταν απαράδεκτο i know αλλά ήταν απαραίτητο..να το χρησιμοποιήσω και στο γυρισμό παρασύρθηκα από τον ανοιχτό δρόμο.. :?
σήμερα το έστειλα συνεργείο πάντως με την ΕΛΠΑ (κλασσικά για άλλη μια φορά βολτούλα το Roverάκι με την ΕΛΠΑ) χεχε
nonskatoflore
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 794
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2005 3:45 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nonskatoflore »

Στέργιο μήπως έχεις ακριβώς τη διεύθυνση?
Σωτήρης-MG Zr 105(και πάλι!!) ('05)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες