Blitz SUS POWER air-filter

Dionisis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 5:21 am
Τοποθεσία: ΜΟΣΧΑΤΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dionisis »

Λοιπον...ΝΕΑ επαναστατική μέθοδος!!ΤΕΡΜΑ η χοάνες!ΜΗΝ ξοδεύετε λεφτά σε βαρελάκια!Μετά από μια δοκιμή στον Βωσσο το αμάξι δούλεψε καλύτερα με την εισαγωγή τελείως ελεύθερη.Με την δικιά μου δούλευε καλύτερα χαμηλά,με άλλη καλύτερα ψηλά,αλλά η μέση λύση δεν βγαίνει με τις χοάνες.
Γιαυτό έκανα μια ιδιοκατασκευή..Εχουμε και λέμε...'Αφησα τον σωλήνα της Blitz για να πάει μπροστά και να μην τραβάει τον αέρα του βεντιλατέρ και για να μην πέρνει μέσα σκόνες και άλλες βλακείες πήρα σίτα πολύ ψηλή(σαν αυτή που βάζουν μπροστά από τα παράθυρα) και μπήκε μπροστά σιτα,μετά φίλτρο από αποροφητήρα!@;$!! και μετά πάλι σίτα.Το αμάξι δεν έχει καμία σχέση με πριν.Βέβαια δεν είναι η καλύτερη λύση γιατί το φίλτρο θέλει συνέχεια αλλαγή αλλά αποδίδει ΑΡΙΣΤΑ.Πριν γελάσετε δοκιμάστε το. :wink: Και όλα αυτά στην προνομιακή τιμή των...1.25
Dionisis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 5:21 am
Τοποθεσία: ΜΟΣΧΑΤΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dionisis »

Η επόμενη δοκιμή είναι με φίλτρο ελευθέρας ροής μες το φιλτροκούτι.Το 200 εχει ένα πρόβλημα με την εισαγωγή γιατί δεν μπορεί να πάρει κρύο αέρα από μπροστά(την μασκα) και πέρνει από τον σωλήνα που πέρνει και το φιλτρο κούτι(κάτω από το δεξί φανάρι).Γιαυτό ίσως και η καλυτερη λύση(πέρα από το βαρελάκι)είναι να μείνει το εργοστασιακό φιλτροκούτι με ένα ελεύθερο φιλτρο.Λέτε να κάνει κάτι άμα ντυσω το κουτί με carbon;;Πέρα από το BMC και το Viper δεν παίζει τιποτα πιο φθηνό στην αγορά;Και τέλος,τα φιλτρα ελευθέρας ροής πόσο περίπου πάνε;Αυτά!
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Αυτο που εκανες ρε συ ειναι μια φιλτροχοανη ιδιοκατασκευη...

Aλλα προσεχε γιατι μπορει να κατστρεψεις τον κινητηρα σου...
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
Dionisis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 5:21 am
Τοποθεσία: ΜΟΣΧΑΤΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dionisis »

Κάπως έτσι πεστο...ε δεν είναι και η καλύτερη λύση το ξερω αλλά αν αλλάζω το φιλτρο μια φορά τον μήνα δεν ποζει προβλημα πιστεύω..προσωρινά και μετά βλέπουμε
Dionisis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 5:21 am
Τοποθεσία: ΜΟΣΧΑΤΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dionisis »

Για να μην βάλω βαρελάκι και δώσω πάλι τζάμπα λεφτά,το βαρελάκι παρέχει και σωλήνα για να πέρνει αέρα έξω από το μηνανοστάσιο ή πρέπει να γίνει κάτι γιαυτό;
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Dionisis έγραψε:Για να μην βάλω βαρελάκι και δώσω πάλι τζάμπα λεφτά,το βαρελάκι παρέχει και σωλήνα για να πέρνει αέρα έξω από το μηνανοστάσιο ή πρέπει να γίνει κάτι γιαυτό;
Και να μην εχει ρε συ βαλε ενα σωληνα απο παλια ηλεκτρικη σκουπα!!!
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Agis_MG_ZR
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Τρί Φεβ 15, 2005 5:40 pm
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ--& ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Agis_MG_ZR »

PERRY-MGTF έγραψε: Aλλα προσεχε γιατι μπορει να κατστρεψεις τον κινητηρα σου...
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ :!: :!:
γιατί η σκόνη που δεν συγκρατήσει το ίδιοκατασκευής φίλτρο θα
λειτουργήσει σαν σμυριδαλοιφή και θα κάνει κακό στις έδρες των βαλβίδων και στα μπεκ
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ :?: :?: :?: :idea: :idea:
Εικόνα
Dionisis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 5:21 am
Τοποθεσία: ΜΟΣΧΑΤΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dionisis »

Παιδιά αυτό που σας είπα δεν το σκέφτηκα μόνος μου,μετά από μια συζήτηση με τον Βώσσο μου το πρότεινε σαν λύση αλλά όχι και σαν την καλύτερη.Από θέμα απόδοσης είναι μεν η καλύτερη,όχι όμως αξιόπιστη...Και αυτό γιατί μπορεί να μαζεύει μεν σκόνη αλλά αν αλλάζω το φιλτρο μια φορά τον μήνα θα είναι οκ.Επειδή όμως θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα πάω αύριο να βάλω φιλτρο ελευθέρας ροής(ευχαριστώ Άγη :up: )!Απλά αν έχει δοκιμάσει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο και είναι ευχαριστημένος(σε 16αρι μοτέρ...) αν θέλει να μου το πει.Από ότι ξέρω πολύ καλά παίζουν τα KN,Simota,Green kai JR...Επίσης έχω ακουστά και για κάποια φίλτρα(λέγονται κάπως,δεν θυμάμαι πως...) που τα βάζουν σε τετραπετάλουδα και weber...σας λέει κάτι;
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

To ITG MAXOGEN les?
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
Dionisis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 5:21 am
Τοποθεσία: ΜΟΣΧΑΤΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dionisis »

Οχι perry,είναι κάτι μικρά φιλτράκια,σαν ένα μεγάλο καπάκι φαντάσου,που μπαίνουν μπροστά απο σωλήνες(π.χ μπροστά από weber) και συγκρατούν την σκόνη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες