D I Y intake...

Απάντηση
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

D I Y intake...

Δημοσίευση από R414 »

Eψαχνα καιρο για να να κανω μια βελτιωση στο φιλτρο χωρις να μου παει ο κουκος αιδονι και να ειναι κατι απλο και ευκολο να γινει..

Παρενθεση απ οπου εγινε και η παντεντα.
Ειχα τη χαζη ιδεα να βαλω λαμπες απο πρακτικερ στα προβολακια μιας και μου καηκε του οδηγου και για να μη δωσω 20ευρω για επωνυμες εβαλα του κιλου με 7-8 ευρω...
Στο πρωτο αναμα η μια λαμπα διαλυθηκε και εσπασε και το προβολακι απο το μπαμ...Οκ...
ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΦΤΙΝΙΑΡΙΚΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΝΟΜΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕ ΖΗΜΙΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΑ ΕΠΩΝΥΜΕΣ..anyway
Και μεχρι να βρω προβολι(βρεθηκε) εγινε η μοντα.. :D

Aγοραστηκε απλος σωληνας ευκαμπτος ωστε να γινει προεκταση του εργοστασιακου κουτιου και τιποτα παραπανω απο το φρεσκαρισμα με κρυο αερα συνεχως.
Κοστος 10ευρω+1 σιλικονουχο κολαρο που εκανε 2 ενωσεις ωστε να βγει ο σωληνας μπροστα..
Το αποτελεσμα δεν ειναι τιποτα τρελο απλα κανει αυτο που ηθελα τροφοδοτει συνεχεια κρυο αερα το φιλτροκουτι και στα πολλα km εχω την εντυπωση εχει γινει πιο προθυμο.
Ο σωληνας ειναι 50mm φ και ειναι ομοιος με το μαμα σωληνα στο κουτι αρα δεν εχει γινει κατι που να ''κρεμαει'' σε καποιο ευρος στροφων αντιθετα με το σιλικονουχο κολαρο μπροστα οσο ειναι ο προβολακι προσπαθησα να κανω φαινομενο ram air..
Δεν μπορω να πω οτι ειδα τρομερη διαφορα αλλα ηταν κατι που καλυτερο απο οποιαδηποτε αλλη τροποποιηση μιας και ρωτησα για σκουπες,βαρελια και ιστοριες με πολλα χρηματα αλλα ειναι αμφιβολου αποτελεσματος και δεν θελω να κλαψω 150+ ευρω ενω με 10ευρουλακια και 3 ωριτσες απο το χρονο μου εκανα τη δουλεια μου και ισως και καλυτερη απο αλλα..Θα αλλαξω φιλτρο καποια στιγμη να αναπνει ακομα καλυτερα και βουαλα...
Απλα,οικονομικα και ευκολα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος R414 την Κυρ Ιαν 03, 2016 8:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: D I Y intake...

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Τάαασο??? Έλα βγες! :P


Ωραίος R414, μεγειά και να το χαίρεσαι!
Ξεκίνησα έτσι το ποστ μου, απλά γιατί είχε κάνει ακριβώς το ίδιο με εσένα ο Τάσος(με το CRX) στο παλιό του αμάξι, το 416 GSi του, και αν θυμάμαι καλά υπάρχει σχετικό topic ;)

Y.Γ. Τα link που παραθέτεις δεν περιέχουν κάποια φωτογραφία, δες μήπως κάνεις κάτι λάθος (φιλικά πάντα :up: )

Υ.Γ.2 Καλή χρονιά με υγεία!!!
Rover 416GSi '92

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: D I Y intake...

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Καλή χρονιά σε όλους!!! :smt041

Παναγιώτη, καλά θυμάσαι. ;) Αυτή είναι μια πολύ "τίμια" πατέντα που δοκιμασμένα δουλεύει, ειδικά στα πολλά χιλιόμετρα (φαινόμενο ramair). Σε συνδυασμό με ένα πιο ελεύθερο φίλτρο στο φιλτροκούτι, πιστεύω είναι πολύ αποδοτικότερο από πολλά ακριβά aftermarket kits εισαγωγής. Για καλύτερα αποτελέσματα μπορείς να προσαρμόσεις στην αρχή του σπιράλ σωλήνα ένα velocity stack το οποίο θα βοηθάει την ομαλή ροή του αέρα προς το σωλήνα και κατ' επέκταση προς το φίλτρο. Επίσης, καλό θα είναι ο σπιράλ σωλήνας να εφαρμόζει αεροστεγώς στην είσοδο του φιλτροκουτιού.

Το λινκ όντως δε δουλεύει και ούτε εγώ μπορώ να δω κάποια φωτό...
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: D I Y intake...

Δημοσίευση από R414 »

Εικόνα


Βγηκε λιγοοο μεγαλη η αναλυση :P

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: D I Y intake...

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Εντάξει, ωραίο έγινε. :up:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες