1.6 VVC

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: 1.6 VVC

Δημοσίευση από i-VTec »

Τα 40 ευρώ είναι μόνο για κάθε Τετάρτη...Τώρα το γιατί μπορεί και να θέλει να βγάζει λιγότερα Ps είναι άλλο θέμα...Μπορεί για να το προτιμούν επειδή είναι πιό αυστηρό...Μερικοί προτιμούν να λένε έβγαλα x άλογα στο "κακό" dyno παρά x+20 στο "καλό"...Μπορεί να είναι και απλά κακό καλιμπράρισμα όπως λες...Αλλά αν βγάζει ίδια άλογα τροχό με το άλλο dyno,δε θα με πολυενδιέφερε...
Εικόνα

saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Re: 1.6 VVC

Δημοσίευση από saikoe39 »

Πηγα στο ΜΑΗΑ με Μ3 φιλου.....!!!!!!!!
Και πλακωθηκα για το πια σχεση ειναι πιο κοντα στο ΄1:1....αυτος ελεγε 4η....εγω 5η....
τεσπα το μετρησε με 4η....
Και στο τελος απο τα πολλα...μου πεταει ενα......σιγα μν κοφτιασεις 5η πανω στα ραουλα μου...!!!!!!δλδ 280 χλμ.....κοινως δεν ηθελε φθορα..!!!!
Το maha..ειναι αυστηρο.....και ειναι μονο για στροφαλο.....
Τωρα για τον αν ξερει να το δουλευει...δεν μπορω να το πω.....γιατι δεν εχω ιδεα...!!!!!
Το 5αρι το εχω μετσησει 2 φορες........και τις δυο φορες καναμε πρωτα 2 πατηματα για να παρει απωλειες...και μετα ενα φουλ ραν.....!!!!!!αυτο στο power και στο dynodrome(αν δεν κανω λαθος)....δυο διαφορετικα dyno.....με διαφορα το ενα πατηματα απο το αλλο στα 2 χρονια...
Αποτελεσμα...ιδιο και στα δυο....162.9 και 163.2....με την ιδια ροπη......!!!!
Θελω να παω και στο ΜΑΗΑ να δω τι διαφορα θα εχει....
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..

K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: 1.6 VVC

Δημοσίευση από K-mech »

saikoe39 έγραψε: Το maha..ειναι αυστηρο.....και ειναι μονο για στροφαλο....
Συγνώμη αλλά αυτό που λες δε βγάζει νόημα… το μόνo πράγμα που μετράει το δυναμόμετρο είναι η ισχύς στους τροχούς και οι απώλειες κατά το coast down… H ροπή και κατά συνεπεία η ισχύς στο στρόφαλο υπολογίζεται από το software βάση του καλιμπραρισματος που κάνει ο χειριστής με το στροφόμετρο του αυτοκινήτου.

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: 1.6 VVC

Δημοσίευση από crAss »

Αυτό που μάλλον εννοεί είναι ότι κάποια δυναμόμετρα μετράνε απώλειες μόνο του οχήματος, και κάποια άλλα στις απώλειες που βγάζουν είναι μέσα και οι απώλειες των μηχανισμών του δυναμομέτρου. Θεωρητικά αυτά που μετράνε συνολικές απώλειες είναι πιο ακριβή για το νούμερο στο στρόφαλο μιας και δεν αφαιρούν μια σταθερή απώλεια που τυπικά είχε μετρηθεί για το δυναμόμετρο. Για αυτό και συνήθως έχουμε δύο κατηγορίες δυναμομέτρων που οι μεν βγάζουν για τα προσθιοκίνητα κάπου 10-15 άλογα απώλειες και οι δε 35-45.
Εμένα για το maha μου έχει κάνει εντύπωση αυτό που είπα και πιο πάνω. Πως είναι δυνατόν μισό άλογο τροχό να το βγάζει το λογισμικό 8+ άλογα στρόφαλο...
Life is too short not to...

Meg@john
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 8:24 pm
Τοποθεσία: Megara
Επικοινωνία:

Re: 1.6 VVC

Δημοσίευση από Meg@john »

ο maha που ειναι ρε παιδες..?
Εικόνα
Εικόνα

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: 1.6 VVC

Δημοσίευση από i-VTec »

Είναι στον παράδρομο της Εθνικής στο ρεύμα προς Λαμία,λίγο μετά την Renault...
Εικόνα

DimTf160+
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 26, 2008 9:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: 1.6 VVC

Δημοσίευση από DimTf160+ »

την τεταρτη που περασε το πηγα για μετρηση στον φωτεινελη μονο και μονο επειδη εκανα κι εκει την προηγουμενη.

Εικόνα

το ποσταρα εδω γιατι δεν βρηκα καπου αλλου να κολλαει

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 1.6 VVC

Δημοσίευση από nikolas »

Πάρα πολύ καλά τα νούμερα σου!! Σε τι φάση είναι το αυτοκίνητο από θέμα μετατροπών (μηχανικά) φίλτρα/εξατμίσεις κλπ?

DimTf160+
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 26, 2008 9:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: 1.6 VVC

Δημοσίευση από DimTf160+ »

nikolas έγραψε:Πάρα πολύ καλά τα νούμερα σου!! Σε τι φάση είναι το αυτοκίνητο από θέμα μετατροπών (μηχανικά) φίλτρα/εξατμίσεις κλπ?
viewtopic.php?f=2&t=3711&start=30" onclick="window.open(this.href);return false;

επειδη βαριεμαι να τα ξαναγραφω :-D

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 1.6 VVC

Δημοσίευση από nikolas »

Ευχαριστώ, το είχα ξεχάσει αυτό..!! Γιατί με τι διαφορά στις ιπποδυνάμεις μας, αν μου έλεγες ότι είχες στάνταρ setup θα έκανα χαρακίρι επιτόπου!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες