Honda B16A σε rover 200/400

hvtecgr
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 5:21 pm
Τοποθεσία: Αγοι Αναργυροι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hvtecgr »

Ο b16a στο roveraki μπαινει οπως ακριβος μπαινει σε ενα απλο crx.Δηλαδη θελεις μοτερ εγκεγαλο,πλεξουδα,σασμαν,ημιαξονια απο integra,βασεις μετατροπης η να τις φταιξεις μονος σου και αλλα διαφορα ψιλοπραγματα.ολα αυτα μπορεις να τα βρεις εδω http://www.hasport.com εκει που λεει crx civic 88-91 σε EF9.Τωρα βεβαια η βασικη προυποθεση ειναι να εχεις ηδη honda μοτερ στο αμαξι σου!!!!Αυτο σημαινει πως το μοτερ σου πρεπει να γραφει λιγο κατο απτο καπακι στα αριστερα ενα απο αυτα!d16a6,d16a7,d16a8,d16a9,d16z2.Η ποιο απλα κοιτα αν η εισαγωγη σου γραφει πανω pfm-fi και αν εχεις στα αριστερα το σασμαν οπως το κοιτας απο μπροστα!
Ford took an NSX , cut it in the middle , examined it with a microscope , to admit that they can ' t built anything like that !
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 12:29 am
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aristos87 »

Εγω παντως D16Z2 SOHC ειμαι :lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aristos87 την Κυρ Φεβ 11, 2007 4:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
hvtecgr
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 5:21 pm
Τοποθεσία: Αγοι Αναργυροι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hvtecgr »

Τοτε μπορεις να την κανεις την μετατροπη!Το θεμα ειναι τα λευτα!!! :( :( :( Απο'τι εχω δει μια ολα μαζι πανε γυρω στα 3.000!!Και το αλλο θεμα ειναι καποιος να μπορει να το βαλει!Στην ουσια πρεπει να βρεις καποιον που να ξερει να κανει την μετροπη σε honda γιατι ειναι ακριβως το ιδιο και ας λενε μαλ****ς μερικοι μηχανικοι.Παλια που ειχα ρωτησει μονο με τον νικηφορο ειχα καταφερει να βγαλω ακρη.Γιατι και εμενα το ονειρο μου αυτο ειναι να κανω στο δικο μου αλλα δεν υπαρχουν λεφτα!Τωρα για μοτερ εχω ενα ολοκληρο civic ενος φιλου μου τρακαρισμενο και το μοτερ του μπροστα ειναι αθικτο και θα σου βγει πολυ καλα σε λεφτα!
Ford took an NSX , cut it in the middle , examined it with a microscope , to admit that they can ' t built anything like that !
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 12:29 am
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aristos87 »

Afou ola ta parapano pou anafereis ypotithete ta vriskeis se ena tropeto apo Civic me B16A to mono pou apomenei einai o mixanikos. Auto pou den boro na katalavo einai pou yparxei akrivos diskolia afou ta moter san megethos ktl ktl einai oloidia? Dld exo aporo mipos kai me to na allazo mono to sistima me tis valvides kai ton eggefalo tou vtec ginotane douleia! :? Den xero an isxiei kati tetoio alla pados i modifa exei trelo endiaferon! Krima pou ta amaxia den einai pc na ta kanoume oti theloume xoris megalo kostos :lol: :lol: :lol: :lol:
hvtecgr
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 5:21 pm
Τοποθεσία: Αγοι Αναργυροι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hvtecgr »

Αυτο που λες ξεχνατο με τις βαλβιδες ξεχνατο!Τα μοτερ της honda τοτε ειχαν δυο διαφοροποιησεις!Ειναι η d σειρα που σε αυτην ανηκουν τα 1300-1600!Στην d ανηκουν τα εξης 1600,sohc(d16a6,d16a7) που εχεις εσυ,sohc vtec (d16z6,d16y7),Dohc που εχει και ο τιγρακης (d16a8,d16a9) και dohc vtec που ειναι ο b16a!Οι d σειρες ειναι σχεδον ιδιες μεταξυ τους και μπαινουν πραγματα απο την μια στην αλλη,οι b ομως ειναι λιγο διαφορετικο μοτερ και γιαυτο θελει μετατροπη!Αρα αυτο που λες μπορει να γινει μονο με τον d16z6,d16y7 που ειναι στην ουσια απο το esi το civic και εχει μονο 125 αλογα!Για'αυτην την μετατροπη χρειαζεσε μια κεφαλη απο esi και μου φενεται πως θες χταποδι και εισαγογη και σιγουρα το εγκεφαλο του η να κανεις μια μικρη μοντιφα στον δικο σου!Ολα αυτα ομως θα σου στοιχησουν αρκετα ακριβα για 125 αλογα!Ενω με τα ιδια και λιγοτερα λεφτα βαζεις τον d16a8,d16a9 που βγαζει 130 αλογα.Απλα αμα βαλεις τον b16 δεν θα ποιανεσε!!!Και αμα κανεις την μετροπη για b16a μετα μπορεις αμα βρεις αρκετα λεφτα να τον αλλαξεις ποιο ευκολα σε b18c5 (integra type-r) που εχει σχεδον 200 αλογακια!!!!!
Ford took an NSX , cut it in the middle , examined it with a microscope , to admit that they can ' t built anything like that !
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 12:29 am
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aristos87 »

Καλα ειπαμε με 200 αλογα το rover βαρκα στο γυαλο... Ειναι που ειναι τωρα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Μετά θα γίνει...Υπερωκεάνιο! :lol:

Έτσι είναι όπως τα λέει το παλικάρι πάντως,δεν γίνεται απλά να πετάξεις πάνω το valvetrain από το b16a γιατί υπάρχουν πολλές διαφορές,η κυριότερη από τις οποίες είναι η διάμετρος του κυλίνδρου και η διαδρομή.

75mmx90mm στα D16A,81x89 στα B16...Εμείς είμαστε πολύ υποτετράγωνοι γι'αυτό δεν μπορούμε να στροφάρουμε και τόσο ψηλά... :cry:
Εικόνα
Mimovic
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 04, 2006 1:17 pm
Τοποθεσία: Αργυρουπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Mimovic »

To d16a9 pou exw ti xreazetai gia na ginei afti i metatropi se vtec? dld pairneis merika kommatia apo ton vtec kinitira kai ta enswmatwneis kouti??
ΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Rover 216Gti
Serpent Motorsport
hvtecgr
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 5:21 pm
Τοποθεσία: Αγοι Αναργυροι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hvtecgr »

Mimovic αμα εννωεις τον δικο σου να τον κανεις vtec οπως ειπα και απανω δεν γινετε με ΤΙΠΟΤΑ αυτο το πραγμα! Απλα ειπα πως το μονο που μπορει να κνει σε τετοια φαση ειναι να βαλει την κεφαλη του esi που ειναι sohc vtec με την μονη διαφορα πως εχει sohc ενω εσυ εχεις dohc.Στην περιπτωση σου δεν μπορεις να κανεις τιποτα!!!
Ford took an NSX , cut it in the middle , examined it with a microscope , to admit that they can ' t built anything like that !
Mimovic
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 04, 2006 1:17 pm
Τοποθεσία: Αργυρουπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Mimovic »

OK :( :( Aplws de katalava kala... Ksenera..............................
ΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Rover 216Gti
Serpent Motorsport
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες