Αντικατάσταση μεσαίου καζανιού

Stamatis X
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2007 9:40 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stamatis X »

Τελικα ποιό είναι το συμπέρασμά? Αξίζει να αντικατασταθεί το μεσαίο καζανάκι με ένα καινούργιο ελευθέρας ή στη θέση του να μπει σωλήνας? Ρωτάω γιατί εγώ έχω αλλά3ει καταλύτη (μεταλλικός αγωνιστικός) και τελικό καζανάκι και όταν πήγα στο συνεργείο και σηκώθηκε το αμάξι στη ράμπα διαπίστωσα πως το μεσαίο είχε σκουριάσει και ήθελε αλλαγή. Ο εξατμισάς που το πήγα ζήταγε 100 ευρώ για να βάλει καινούργιο (δεν ξέρω αν εννοούσε ελευθέρας) και έτσι το έχω αφήσει για την ώρα. Όταν όμως το αποφασίσω να το αλλάξω τι προτείνετε να κάνω? (λαμβάνω πολύ σοβαρά υπ' όψην μου το θέμα του back pressure, καθώς επίσης και οτι οι σωληνώσεις είναι οι εργοστασιακές) Θα δω μήπως και κάποια βελτίωση από άποψη απόδωσης σε μια απο τις 2 περιπτώσεις και αν ναι σε ποιά?
Stamatis414si
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Σταμάτη εγώ που έχω αλλάξει και μεσαίο λίγο πιο ελεύθερο, αλλά όχι καταλύτη-ακόμα δε θυμάμαι να είδα κάποια διαφορα από την αλλαγή του μεσαίου..ίσως βελτίωση δεις αν αλλάξεις τις σωληνώσεις με λίγο μεγαλύτερες..δηλαδή από 46 που νομίζω πως φοράς τώρα, να πας σε 48..ή και 50.. αν και το 50 κατά την προσωπική μου γνώμη είναι λίγο τραβηγμένο στα 1400
Stamatis X
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2007 9:40 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stamatis X »

Nikolas όταν λες λίγο πιο ελεύθερο, πόσο πιο ελεύθερο? υπάρχουν διαβαθμίσεις? Πόσο σου κόστισε? Αν αλλάξω και σωληνώσεις πόσο περίπου θα πάει το κόστος? Θα πρέπει να αλλαχθούν και οι καμπύλες που κάνουν ή θα παραμείνουν ως έχουν?
Stamatis414si
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

για το "λιγο" πιο ελεύθερο γράψε λάθος..εγώ απ'όσο ξέρω μου το αλλάξανε με ανοξοίδωτο ελεύθερο και είχα πληρώσει 90-100 ευρώ..
όταν αλλάζεις σωλήνώσεις εννοείται πως αλλάζουν ολόκληρες συμπεριλαμβανομένων των καμπυλών που κάνουν..δεν είναι δύσκολη δουλειά για έναν εξατμισά..αφού διαθέτει ειδικό μηχάνημα (κουρμπαδόρο) τιμές για σωλήνες δε ξέρω ακριβώς αλλά πιστεύω ότι δε θα ξεπεράσουν τα 100-120ευρώ..απλά να είσαι λίγο προσεκτικός με την επιλογή της διαμέτρου..
Άβαταρ μέλους
machos_si
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Τρί Ιαν 24, 2006 10:39 pm
Τοποθεσία: κερατσινι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από machos_si »

εγω εβγαλα τελιος το μεσεο!!!11 αν αντεχεις τον θορηβο βγαλτο αν οχι βαλε καλητερα ενα ελευθερο!!!11
http://www.aquazone.gr/forums/index.php ... 18029&st=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες