Φωτισμός σε διακόπτες παραθύρων και ρυθμιστή σκάλας φωτός

Questions
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PREDATOR
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 12:07 pm
Επικοινωνία:

Φωτισμός σε διακόπτες παραθύρων και ρυθμιστή σκάλας φωτός

Δημοσίευση από PREDATOR »

Καλησπέρα! Αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω κάτι για να έχω φωτισμό στους διακόπτες των παραθύρων μπρος και πίσω, καθώς και στον διακόπτη του ρυθμιστή φώτων. Έχω ένα rover 45... :roll: Καμιά ιδέα κανείς;

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Φωτισμός σε διακόπτες παραθύρων και ρυθμιστή σκάλας φωτό

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Αυτό το 'χω σκεφτεί κι εγώ, γιατί το βράδυ δε φαίνονται οι διακόπτες και ψάχνω μια ώρα να τους βρω για να ανοίξω παράθυρο. Στο δικό μου είναι και άβολα τοποθετημένοι. Αυτό που μπορείς να κάνεις ή που έχω σκεφτεί εγώ χρειάζεται πολύ λεπτοδουλειά. Σκεφτόμουν να βρω διάφανα πλαστικά π.χ. από διακόπτες universal τα οποία πρέπει να τοποθετηθούν προσεχτικά από την πάνω πλευρά τον διακοπτών. Ουσιαστικά θα είναι αυτά που θα επιτρέπουν στο φως να περνάει. Αυτό θα είναι και το δύσκολο κομμάτι του όλου εγχειρήματος, γιατί πρέπει να φαίνεται εργοστασιακό και παράλληλα να στηριχθούν σωστά. Από εκεί και ύστερα απλά πρέπει να στηρίξεις από την πίσω πλευρά των διακοπτών ledάκια και να δώσεις ρεύμα έτσι ώστε να ανάβουν όταν ανάβουν τα φώτα θέσεως. Βέβαια, ανάλογα το πως είναι ο κάθε διακόπτης κατασκευασμένος ίσως και η τοποθέτηση των led αποδειχθεί μια μικρή δοκιμασία, χαχα. Επίσης θα χρειαστεί φαντάζομαι και μια ασφαλειούλα ξεχωριστή μόνο γι' αυτά.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
PREDATOR
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 12:07 pm
Επικοινωνία:

Re: Φωτισμός σε διακόπτες παραθύρων και ρυθμιστή σκάλας φωτό

Δημοσίευση από PREDATOR »

Λαμπάκια led σκέφτηκα και εγώ.... Χμ... Θα δείξει... Όλα καλά με το αμάξι, αλλά αυτό είναι μη εργονομικό και ενίοτε εκνευριστικό... :S

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες