Τοποθέτηση air-contusion

Questions
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Δεν είναι το 40άρι ρε Νικόλα αλλά μου την δίνει στα νεύρα γιατί μέχρι τώρα έχω πληρώσει τζαμπατζίδικα 55€ για φρέον (35 την πρώτη φορά και 20 την δεύτερη) χωρίς να μπορούν να μου πουν με σιγουριά που είναι το πρόβλημα. Αν πούμε ότι βάζω και φώσφορο άλλα 40€ και εφόσον δεν είναι η αντλία και φτιαχτεί η διαρροή θα πρέπει να ξαναπληρώσω άλλα 35€ για φρέον σύνολο 130€ χωρίς να έχουν κάνει τίποτα.
Και στην τελική γιατί δεν έβαζαν από την αρχή φώσφορο για να αποφύγουμε όλα τα παραπάνω, αφού τους το είχα πει από την αρχή ότι το air-condition το πήρα από παλιό αυτοκίνητο και το εγκατέστησα μόνος μου.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από nikolas »

Απ'όσο ξέρω το φρέον το χρεώνουν 50 ευρώ.. οπότε το ποσό ήταν λογικό..και το ότι έχει διαρροή το κύκλωμα, δεν νομίζω ότι μπορείς να τους προσάψεις ευθύνες, καθώς αυτοί μόνο φρέον έβαλαν..
Αλλά εφόσον τελικά έκατσε η στραβή και έχεις διαρροή..ποια εναλλακτική βλέπεις? ή αντικαθιστάς το κομπρεσέρ, ελπίζοντας ότι η διαρροή είναι εκεί, και αν δεν είναι φτου και από την αρχή, ή προσθέτεις φώσφορο και έχεις μια πιο πλήρη εικόνα..
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

nikolas έγραψε:Απ'όσο ξέρω το φρέον το χρεώνουν 50 ευρώ.. οπότε το ποσό ήταν λογικό..και το ότι έχει διαρροή το κύκλωμα, δεν νομίζω ότι μπορείς να τους προσάψεις ευθύνες, καθώς αυτοί μόνο φρέον έβαλαν..
Αλλά εφόσον τελικά έκατσε η στραβή και έχεις διαρροή..ποια εναλλακτική βλέπεις? ή αντικαθιστάς το κομπρεσέρ, ελπίζοντας ότι η διαρροή είναι εκεί, και αν δεν είναι φτου και από την αρχή, ή προσθέτεις φώσφορο και έχεις μια πιο πλήρη εικόνα..
Το φρέον το χρεώνουν ανάλογα με το πόσα gr θα πάρει μέσα το κύκλωμα. Δεν είναι ταρίφα 50, 60 ή δεν ξέρω κ’εγώ πόσο.
Την πρώτη φορά μου έβαλε 570 gr και πλήρωσα 35€ (όντως λογική τιμή) ενώ την δεύτερη φορά μου έβαλε 200gr και εφόσον δεν βρήκαμε που είναι η διαρροή τα ξανατράβηξε όλα περίπου 400gr δηλαδή περισσότερα απ’ότι έβαλε.
Δεν έχω τσαντιστεί με τον μηχανικό για την διαρροή, αλλά για το ότι δεν έχει ασχοληθεί με το που είναι η διαρροή.
Αν του πάω άλλο κομπρεσέρ και έχω και πάλι διαρροή τι θα μου πει; Α κάναμε μαλακία και ξανά από την αρχή και πλήρωνε κορόιδο.
Η εγώ είμαι πολύ ιδιότροπος ή οι περισσότεροι (όχι όλοι) μηχανικοί είναι της αρπαχτής. Δηλαδή να κάνουμε μια δουλειά στο άρπα κόλα να τα αρπάξουμε και να τελειώσουμε.
Δεν θεωρό σωστό να σου φέρνουν ένα αυτοκίνητο με πρόβλημα να ασχολείσαι 10 – 15 λεπτά με αυτό, να παίρνεις 30 – 35 ευρώ χωρίς να εντοπίζεις που είναι το πρόβλημα, και να τον στέλνεις να βρει ανταλλακτικό χωρίς να είσαι σίγουρος ότι θα λυθεί το πρόβλημα.
Εν πάση περιπτώσει μετά το μεγαλοβδόμαδο (για να μην κολάζομαι χρονιάρες μέρες) θα πάω σε άλλο συνεργείο να βάλω φώσφορο και να πάρω και μια δεύτερη γνώμη και αν όντως είναι πρόβλημα με το κομπρεσέρ θα κοιτάξω να βρω άλλο από κανα τρακαρισμένο.
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από antonis132 »

ριξε μια ματια στο 4:30 περιπου να δεις πως εντοπιζουν διαρροη του φρεον,πιστευω να βοηθησει :D
http://www.youtube.com/watch?v=i6ZYYliG ... IahwVPHjE=
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Ύστερα από πολύ καιρό επανέρχομαι.
Σε όλο αυτό το διάστημα που πέρασε δεν μπόρεσα να βρω τι δημιουργεί το πρόβλημα. Μέσα σε όλα άλλαξα και κομπρεσέρ αφού πρώτα είχα βάλει και φώσφορο και πάλι δεν υπήρχε κάποια διαρροή. Το αποτέλεσμα πάλη το ίδιο, το air condition δουλεύει κανονικά για περίπου μια εβδομάδα και έπειτα τζίφος μένει από υγρά.
Επειδή μου έχουν σπάσει τα νεύρα έχει κάποιος καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

Υ.Γ Για όσους ενδιαφέρονται το κομπρεσέρ που έβαλα και ταιριάζει στην βάση του Rover είναι από Golf 4.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από nikolas »

Αν δεν φαίνεται πουθενά αλλού διαρροή θα σου έλεγα ότι φταίει πάλι το κομπρεσέρ..
Θα σου συνιστούσα να πας σε έναν ειδικό και στην προκειμένη έχω συγκεκριμένο υπόψιν μου "τεχνικό κλιματισμού αυτοκινήτων" που πάω και εγώ όταν υπάρχει πρόβλημα και τον εμπιστεύομαι αλλά μάλλον δεν θα σου αρέσει η ιδέα του να το ξαναπάς σε μηχανικό..
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από i-VTec »

Γνώμη μου, δε φταίει το κομπρεσέρ. Είχα τα ίδια συμπτώματα στο δικό μου (416 '92), δούλευε καλά για 10-20 μέρες και μετά σταδιακά έπεφτε μέχρι πού δεν έβγαζε καθόλου κρύο αέρα. Πήγαμε, αλλάξαμε κομπρέσσορα γιατί είχε διαρροή, έστρωσε λίγο αλλά πάλι μετά από κάποιο διάστημα τα έχανε. Διαρροή δε βρήκαμε ποτέ, εν τέλει εγώ κατάργησα το A/C για άλλους λόγους, αλλά πριν το κάνω νομίζω ότι βρήκα τη διαρροή μόνος μου...Πίσω από την κεντρική κονσόλα, στη μοκέτα κάτω, είδα λεκέδες από υγρά (πράσινα)...δε ξέρω τι ακριβώς ήταν, αλλά το συνδέω με την διαρροή του A/C. Γενικά αν δείς ότι δε βρίσκεις τίποτα στο χώρο του κινητήρα, έχε στο νού ότι η διαρροή μπορεί να είναι "εσωτερική", το A/C έχει πολλά πράγματα και μέσα στην καμπίνα, σωληνώσεις κ.λπ., πού μπορεί να φταίνε. Αυτά είναι σχετικά δύσκολο να αλλαχτούν βέβαια, αλλά αν έχουν πρόβλημα, δεν έχεις άλλη επιλογή.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

nikolas έγραψε:Αν δεν φαίνεται πουθενά αλλού διαρροή θα σου έλεγα ότι φταίει πάλι το κομπρεσέρ..
Θα σου συνιστούσα να πας σε έναν ειδικό και στην προκειμένη έχω συγκεκριμένο υπόψιν μου "τεχνικό κλιματισμού αυτοκινήτων" που πάω και εγώ όταν υπάρχει πρόβλημα και τον εμπιστεύομαι αλλά μάλλον δεν θα σου αρέσει η ιδέα του να το ξαναπάς σε μηχανικό..
Δεν έχω πρόβλημα να ξαναπάω σε μηχανικό αλλά είμαι από επαρχία και δεν γνωρίζω κάποιον έμπειρο στο κομμάτι αυτό. (Για αντιπροσωπείες δεν το συζητάω καν).
Το κομπρεσέρ που έβαλα ήταν τζιτζι τουλάχιστον εξωτερικά και δεν νομίζω να παίζει πάλι το ίδιο πρόβλημα, θα κοιτάξω να δω μήπως υπάρχει κάποια διαρροή μέσα στο αυτοκίνητο εκεί που ενώνεται η βαπορέτα.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από nikolas »

Μπορείς να ελέγξεις μέσα, στη βαπορέτα μήπως έχει εκεί διαρροή, και θα φανεί και το υγρό..αλλιώς δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να πας σε καλό μάστορα..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από antonis132 »

υπαρχει περιπτωση να χανει απο τον αφυγραντηρα που βρισκεται μεταξυ σασι και προφυλακτηρα,δεν υπαρχει καλη προσβαση για να φανει καθαρα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες