ΚΤΕΟ και ηλιοροφή

Questions
ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 11:51 am
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ και ηλιοροφή

Δημοσίευση από ANTKX »

Γεια σας φίλοι και φίλες αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, με ένα Rover 416 gsi 90-94. έκανα κάποιες ερωτήσεις και μια πρώην αντιπροσωπία από αυτές που αναφερθήκατε μου ζήτησε την άδεια και περιμένω απάντηση .Κάπου στο ίντερνετ διάβασα ότι για εργοστασιακές ηλιοροφές δεν χρειάζεται βεβαίωσή παρά μόνο να προσκομίσεις το βιβλίο του αυτοκινήτου που αναφέρεται σε αυτή .Θα πάω λοιπόν με το αντίγραφο του βιβλίου και με πραγματικές φωτογραφίες της ηλιοροφής μέσα και έξω από το αυτοκίνητο , θα κάνω και υπεύθυνη δήλωση ότι η ηλιοροφή είναι εργοστασιακή σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στο βιβλίο και αν μου που τίποτα θα απαιτήσω από το υπουργείο μεταφορών να αναζητήσει υπηρεσιακά το φάκελο εκτελωνισμού του αυτοκινήτου που λογικά θα αναγράφεται η ηλιοροφή. Αν έχω νεότερα θα σας πω.
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ και ηλιοροφή

Δημοσίευση από i-VTec »

ANTKX έγραψε:Γεια σας φίλοι και φίλες αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, με ένα Rover 416 gsi 90-94. έκανα κάποιες ερωτήσεις και μια πρώην αντιπροσωπία από αυτές που αναφερθήκατε μου ζήτησε την άδεια και περιμένω απάντηση .Κάπου στο ίντερνετ διάβασα ότι για εργοστασιακές ηλιοροφές δεν χρειάζεται βεβαίωσή παρά μόνο να προσκομίσεις το βιβλίο του αυτοκινήτου που αναφέρεται σε αυτή .Θα πάω λοιπόν με το αντίγραφο του βιβλίου και με πραγματικές φωτογραφίες της ηλιοροφής μέσα και έξω από το αυτοκίνητο , θα κάνω και υπεύθυνη δήλωση ότι η ηλιοροφή είναι εργοστασιακή σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στο βιβλίο και αν μου που τίποτα θα απαιτήσω από το υπουργείο μεταφορών να αναζητήσει υπηρεσιακά το φάκελο εκτελωνισμού του αυτοκινήτου που λογικά θα αναγράφεται η ηλιοροφή. Αν έχω νεότερα θα σας πω.
Σωστά όλα, απλά να θυμάσαι ότι τα περισσότερα Rover έρχονταν από Αγγλία στην Ελλάδα ΧΩΡΙΣ ηλιοροφές, τις τοποθετούσαν μετά εδώ πέρα οι Έλληνες πριν τα πουλήσουν. Αυτό επειδή ανέφερες τον εκτελωνισμό, δε ξέρω αν κατάλαβα σωστά τι εννοούσες.
Εικόνα
ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 11:51 am
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ και ηλιοροφή

Δημοσίευση από ANTKX »

είχα την εντύπωση ότι στην Ελλάδα τουλάχιστον για το συγκεκριμένο μοντέλο οι ηλιοροφές ήταν στον Standard εξοπλισμό και ήταν εργοστασιακές , δηλ ότι δεν υπήρχε περίπτωση να την αποφύγεις από τον εξοπλισμό του αυτοκινήτου για μείωση κόστους όπως γινόταν κατά κόρον με το aircodition της κακίας ώρας που βάζανε εδώ .Αν προλάβω μες τη βδομάδα θα δοκιμάσω τη τύχη μου και θα σας πω.
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ και ηλιοροφή

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω πάντως για την ηλιοροφή, ότι είναι εργοστασιακή και όχι της ελληνικής αντιπροσωπείας. Εξάλλου η συντριπτική πλειοψηφία των 214/216/414/416 είχε ηλιοροφή.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ και ηλιοροφή

Δημοσίευση από i-VTec »

Νομίζω Τάσο πως έπαιρναν οι Έλληνες τις ηλιοροφές απ'έξω σαν ανταλλακτικά και τις τοποθετούσαν εδώ για να αυξήσουν τα περιθώρια κέρδους. Οπότε το αμάξι έμπαινε στη χώρα χωρίς ηλιοροφή αλλά πουλιόταν με ηλιοροφή.
Εικόνα
ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 11:51 am
Επικοινωνία:

Re: ΚΤΕΟ και ηλιοροφή

Δημοσίευση από ANTKX »

Γεια σε όλους και όλες .Τελικά το θέμα με την ηλιοροφή το έλυσα με το τρόπο που σας είπα .έβγαλα φωτοτυπία το βιβλίο χρήσης του αυτοκινήτου που αναφερόταν σε αυτή(θα το βρείτε στο αρχείο της ομάδας στο FB -δεν ξέρω πως να το ανεβάσω εδώ), έβγαλα κάποιες φωτογραφίες την ηλιοροφή μέσα έξω και μαζί με την υπεύθυνη δήλωση ότι αυτή είναι εργοστασιακή και σύμφωνη με το βιβλίο χρήσης και τις φωτογραφίες, μου την περάσανε. Η εγκύκλιος που προβλέπει το βιβλίο χρήσης ως δικαιολογητικό μάλλον είναι η 16054/1379/6-5-93 ,αλλά δεν μπόρεσα να βρω αντίγραφό της.

Εικόνα
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες