Υγραέριο

Questions
toktok
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 8:19 pm
Επικοινωνία:

Υγραέριο

Δημοσίευση από toktok »

Γεία σας είμαι νέος στο site και είμαι κάτοχος ενός Rover 416 si του 98 , το αμάξι έχει 107.000 χιλίομετρα και έχω αλλάξει 2 φλάντζες μέχρι τώρα.Για το λόγο τις νέας μου δουλείας είμαι υποχρεωμένος να κάνω 150 χιλόμετρα ημερισίος και με τις τιμές τις βενζίνης είμαστε για φυλακή θέλω από 300Ε έως 400Ε το μήνα σε κάυσιμα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κανής το αμάξι υγραέριο , τι επιπτώσεις έχει στο μοτερ γιατί πολλά ακούγονται και τιμές

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Υγραέριο

Δημοσίευση από i-VTec »

Καλώς ήλθες!

Το έχει κάνει ένα παιδί σε 214 bubble, ο prilepa_mg...Αν το δεί θα σε διαφωτίσει πιστεύω...Το υγραέριο αν δε κάνω λάθος έχει φτάσει τα 80 λεπτά και ανεβαίνει, οπότε δε ξέρω αν θα σε συμφέρει μακροπρόθεσμα..
Εικόνα
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Υγραέριο

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Το πανε βαση ζητησης και το αεριο αλλα παλι δεν νομιζω να φτασει στο 1,70-1,80 που ειναι η απλη βενζινη.Οπως και να εχει δεν θα παει χαμενο μιας και μενει η εγκατασταση και αναλογως τι συμφερει το χρησιμοποιεις
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Υγραέριο

Δημοσίευση από nikolas »

i-VTec έγραψε:Καλώς ήλθες!

Το έχει κάνει ένα παιδί σε 214 bubble, ο prilepa_mg...Αν το δεί θα σε διαφωτίσει πιστεύω...Το υγραέριο αν δε κάνω λάθος έχει φτάσει τα 80 λεπτά και ανεβαίνει, οπότε δε ξέρω αν θα σε συμφέρει μακροπρόθεσμα..
Νομίζω ότι βάση ευρωπαϊκής οδηγίας δεν επιτρέπεται να ξεπεράσει το 50% περίπου της τιμής της βενζίνης-τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει άτομα που το έχουν ψάξει πιο πολύ-αλλά και εγώ είμαι επιφυλακτικός κατά πόσο θα τηρηθεί αυτό παρά την ύπαρξη της ευρωπαϊκής οδηγίας.
PaNoSGR έγραψε:Το πανε βαση ζητησης και το αεριο αλλα παλι δεν νομιζω να φτασει στο 1,70-1,80 που ειναι η απλη βενζινη.Οπως και να εχει δεν θα παει χαμενο μιας και μενει η εγκατασταση και αναλογως τι συμφερει το χρησιμοποιεις
Ισχύει το ίδιο που απάντησα και παραπάνω, αλλά ουσιαστικά το παιχνίδι-όπως και με τη βενζίνη, είναι τι στάση θα κρατήσει το κράτος με τον ΕΦΚ του υγραερίου.

Πάντως φίλε toktok αν όντως ισχύουν αυτά και δεν αυξηθεί ο ΕΦΚ του όπως στην βενζίνη, με τα χιλιόμετρα που κάνεις ημερισίως, γρήγορα θα κάνεις απόσβεση..
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Υγραέριο

Δημοσίευση από crAss »

Αν τα πολλά χιλιόμετρα τα κάνεις κοντά στην Αττική και ειδικά σε κίνηση τότε συμφέρει. 1000 περίπου ευρώ που κάνει η μετατροπή είναι χοντρικά 570 λίτρα βενζίνη. Αν υποθέσουμε ότι καίει κατά μέσο όρο στην Αθήνα 10 λίτρα/100 κμ, με αέριο θα σου καίει κάτι παραπάνω (είναι γνωστό αυτό), ας πούμε 11 λίτρα στα 100 κμ. Η διαφορά στο λίτρο είναι 1.75-0.85=0,9 €/λίτρο. Με απλούς υπολογισμούς βλέπουμε ότι θα έχεις κάνει απόσβεση σε περίπου 12.250 κμ, χοντρικά ένα χρόνο ή και λιγότερο, που είναι πολύ καλή περίπτωση.
Πάντως στην Επαρχεία από ότι βλέπω έχουν αυξηθεί σημαντικά τα πρατήρια καυσίμου που προσφέρουν υγραέριο.
Αλήθεια το πρόγραμμα το φτιάχνουν στο δυναμόμετρο??? :) :P :P :P
http://www.ecofuel.gr/pratiria.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Life is too short not to...
toktok
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Υγραέριο

Δημοσίευση από toktok »

Βασικά είμαι απο Γρεβενά και τα χιλίομετρα τα κάνω μόνο εγνατία.Αυτό που θα ήθελα να μάθω απο κάποιον που έχει περάσει ήδη είναι αν βγάζει προβλήματα το μοτέρ είναι που είναι ζημιάρικο μην μας μείνη και στα χέρια :spao:
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Υγραέριο

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν νομίζω ότι επιρρεάζει παραπάνω το μοτέρ..
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Υγραέριο

Δημοσίευση από crAss »

Τα πράγματα είναι απλά με το υγραέριο...κερδίζεις ΠΟΛΛΑ χρήματα από τη μειωμένη κατανάλωση βενζίνης, χάνεις περίπου 30% σε απόδοση (ίσως και παραπάνω) αν πεις να οδηγήσεις γρήγορα. Για αργές μετακινήσεις στην πόλη το βλέπεις ότι έχει πέσει σε απόδοση, αλλά δεν είναι κάτι τραγικό και σίγουρα δεν ενοχλεί.
Όλα αυτά με δεδομένο ότι έχουν μπει σε συνεργείο που ξέρουν και με εξαρτήματα ποιοτικά.
Life is too short not to...
Gas fc
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2007 9:29 pm
Τοποθεσία: Ιλιον Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Υγραέριο

Δημοσίευση από Gas fc »

crAss έγραψε:Τα πράγματα είναι απλά με το υγραέριο...κερδίζεις ΠΟΛΛΑ χρήματα από τη μειωμένη κατανάλωση βενζίνης, χάνεις περίπου 30% σε απόδοση (ίσως και παραπάνω) αν πεις να οδηγήσεις γρήγορα. Για αργές μετακινήσεις στην πόλη το βλέπεις ότι έχει πέσει σε απόδοση, αλλά δεν είναι κάτι τραγικό και σίγουρα δεν ενοχλεί.
Όλα αυτά με δεδομένο ότι έχουν μπει σε συνεργείο που ξέρουν και με εξαρτήματα ποιοτικά.
Παλια συνεβαινε αυτο με την αποδοση το καινουριο συστημα αποδιδει και λιγο καλυτερα.
http://www.facebook.com/TopotheteseisPh ... Systematon" onclick="window.open(this.href);return false;
toktok
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Υγραέριο

Δημοσίευση από toktok »

Το υγραέριο δουλεύει μόλις ζεσταθή ο κινητίρας με τα νερά έχει ένα θέμα και φοβάμαι μην το πιράκσω.Ώσω αφορά την απόδοση ναι μεν έχει λίγο πίο πολύ κατανάλωση αλλά λεν ότι πάει καλύτερα για το λόγο το ότι τα οκτάνια του υγραερίου κιμένονται απο 90 έως 110 λένε!!!
Άκουσα επίσης ότι δεν μπορούν να το ρυθμίσουν όμως και ρετάρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες