lampaki ABS

Questions
kostas_pana
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2006 2:16 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas_pana »

panagiotis έγραψε:τα τακακια σου ειναι ΟΚ;
nai kainouria einai piga gia elenxo frenon (to pio simantiko komati... giati opos leei enas filos... 'den se skotonei to gazi to freno se skotoni!!!!) kai eidame kainouries daganes k kainouria takakia mpros piso! ena psilo problimataki eixa me tin troba frenou i opoia allaxtike epitopou!
gynaikes trigiro polles...para polles....


www.greekcabrioclub.gr
ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 11:51 am
Επικοινωνία:

Re: lampaki ABS

Δημοσίευση από ANTKX »

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το πρόβλημα να του ανάβει το λαμπάκι του ΑΒS σε ROVER 416 GSI 90-94 ; από που μπορεί να προέρχεται ;;
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: lampaki ABS

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Το πιθανότερο να φταίει κάποιος αισθητήρας. Μου άναβε κι εμένα και ουσιαστικά δεν λειτουργούσε το ABS. Σε κάποια φάση είχα κοιτάξει μήπως είναι καμιά ασφάλεια και πράγματι είχα βρει μια καμμένη (από αυτές που έχει στο μηχανοστάσιο), αλλά το πρόβλημα συνεχίστηκε και αφού την αντικατέστησα. Από κει και πέρα δεν ασχολήθηκα περαιτέρω καθώς δε μ' ενδιέφερε να έχω ABS. Με ένα καλό συνδυασμό δίσκων-τακακίων τα φρένα του GSi είναι πολύ αποτελεσματικά για την ιπποδύναμή του και το βάρος του.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 11:51 am
Επικοινωνία:

Re: lampaki ABS

Δημοσίευση από ANTKX »

Μου έχουν πει ότι τα ABS πρώτης γενιάς όπως αυτά στα Rover μας αν δεν δουλεύουν σωστά μπορεί να καθυστερούν το φρενάρισμα. Για τον λόγο αυτό και για θέμα κόστους δεν ασχολήθηκα παραπάνω αφού ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είχε πει ότι δεν μπόρεσε να βρει άκρη όσο και αν έψαξε. Το μόνο ελάττωμα που έχω δει στο φρένο του όταν είναι κρύο και έχει ανεβασμένες στροφές, μερικές φορές, όσο και αν τερματίζω το φρένο το αμάξι "γλιστράει" για λίγα εκατοστά. έτσι πριν ξεκινήσω αν το θυμηθώ, στη νεκρά πατάω "τρομπαριστά το φρένο κάτι που νομίζω έχει αποτέλεσμα.
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες