Καλησπέρα σε όλους!!!

Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
Απάντηση
Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Καλησπέρα σε όλους!!!

Δημοσίευση από Solicitor »

Καλησπέρα στο club!!
Ονομάζομαι Κώστας, είμαι από Αθήνα και έχω στην κατοχή μου ένα 620ti.
Είχα ανακαλύψει το φόρουμ τυχαία πριν κάποιο διάστημα μέσω google και ομολογώ πως έχω βρει πολλές χρήσιμες πληροφορίες και έχω βοηθηθεί σημαντικά σε διάφορα θέματα.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Καλησπέρα σε όλους!!!

Δημοσίευση από Tasos_7R »

:wellcome:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 8:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Καλησπέρα σε όλους!!!

Δημοσίευση από xristos »

:wellcome: :wellcome:

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Καλησπέρα σε όλους!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

:wellcome: :wellcome:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Καλησπέρα σε όλους!!!

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Καλώς ήρθες Κώστα και καλά posts! :wellcome:

Μ'αρέσει πολύ το 620ti, το θεωρώ όμορφο και ''αρχοντικό'' αμάξι , αν και λόγω μεγέθους δεν ενδείκνυται για χρήση στην πόλη.
Να φανταστείς πριν μέρικα χρόνια ήμασταν κοντά στο να αγοράσουμε ένα μεταχειρισμένο αλλά τελικά δεν προχώρησε...(ίσως και καλύτερα εδώ που τα λέμε έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα με την κρίση).

Από γκάζι έχει αρκετό θυμάμαι, το πατάς καθόλου? :-D Εύχομαι να είναι απροβλημάτιστο! Ανέβασε αν θες φωτογραφίες στο αντίστοιχο topic για να το δούμε ;)


Υ.Γ. Τα παιδιά εδώ είναι πρόθυμα να βοηθήσουν σε ό,τι χρειαστείς σχετικό με το αμάξι σου και όχι μόνο :up:
Rover 416GSi '92

ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 10:51 am
Επικοινωνία:

Re: Καλησπέρα σε όλους!!!

Δημοσίευση από ANTKX »

:wellcome: :wellcome:
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Καλησπέρα σε όλους!!!

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

:wellcome: :wellcome: :wellcome: :beer: :beer: :;T :;T :;T :up: :up: :up: :D :D :D ;) ;) ;) :;T :;T :;T :smt041 :smt041
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Καλησπέρα σε όλους!!!

Δημοσίευση από Solicitor »

Αν και κάπως καθυστερημένα, ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!!!!

Παναγιώτη, το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ήταν του θείου μου, ο οποίος θέλησε να αλλάξει αυτοκίνητο την ίδια εποχή που εγώ έψαχνα να αγοράσω καινούριο, με αποτέλεσμα να μου το κάνει δώρο. Το έχω γύρω στα 3,5 χρόνια και πραγματικά μου αρέσει πολύ. Άλλωστε και για τα σημερινά δεδομένα θεωρώ πως είναι αρκετά γρήγορο και πολυτελές. Είναι το μπλε-πράσινο που έβγαινε η σειρά 600, με το μπεζ δερμάτινο σαλόνι. Εκτός από φιμέ τζάμια, νέο cd player, αμορτισέρ ΚΥΒ που έχω βάλει και ενισχυμένα φρένα που σκοπεύω να βάλω, όλα τα άλλα είναι εργοστασιακά.

Το καλό είναι ότι δεν χρειάζεται να μετακινούμαι με αυτοκίνητο σε καθημερινή βάση, οπότε το χρησιμοποιώ κυρίως για καμιά βόλτα και για δουλειά όποτε χρειαστεί. Πράγματι, όπως είπες, δεν είναι αυτοκίνητο για πόλη. Σε μποτιλιάρισμα μου φαίνεται κάπως κουραστικό, ο κινητήρας κάτω από τις 2.000 στροφές "δυσανασχετεί" ενώ αν τις ξεπεράσεις θα πιάσει τουλάχιστον 40-50 χ.α.ω. και η κατανάλωση σε τέτοιες συνθήκες "τσιμπάει" λίγο. Το χειρότερο βέβαια είναι να βρεις παρκινγκ, να καταφέρεις να το παρκάρεις (το τιμόνι δεν κόβει πάρα πολύ και το πίσω μέρος είναι αρκετά μακρύ) και να στρίβεις στα στενά ανάμεσα σε διπλοπαρκαρισμένα... Τα δε τέλη κυκλοφορίας πονεμένη ιστορία...
Αντίθετα, για την εθνική οδό είναι ιδανικό. Πιάνει ψηλές ταχύτητες χωρίς να ζορίζεται καθόλου και η κατανάλωση είναι πολύ καλή. Τελευταίο ταξίδι που έκανα ήταν Αθήνα-Πόρος -περίπου 180 χλμ- και μου πήγε λίγο πιο πάνω από 20 ευρώ με βενζίνη 100 οκτανίων.

Γκάζι έχει αρκετό. Το πατάω πού και πού αλλά δεν κάνω κατάχρηση γιατί δεν θέλω να το ταλαιπωρώ. Είναι και μοντέλο του '96 με 160.000 χλμ. Ίσως να είναι ιδέα μου, αλλά για FWD είναι κάπως "δύσκολο" αν οδηγείς στο όριο. Torque steer και υποστροφή που μπορεί, με ένα τσίμπημα των φρένων σε λάθος στιγμή, στους ελληνικούς δρόμους, να γίνει πολύ εύκολα υπερστροφή. Πάντως, όταν ενισχύσω τα φρένα, το έχω σκοπό κάποια στιγμή να το βάλω σε μια πίστα, να δοκιμάσω εκ του ασφαλούς τα όριά του...

Επίσης, όσον αφορά την αξιοπιστία, παρουσιάστηκαν 3-4 θέματα (αντλία φρένων, κρεμαγιέρα, αμορτισέρ, συμπλέκτης) αλλά θεωρώ πως αφορούν φυσιολογική φθορά σε αναλώσιμα μέρη. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος.

Δυστυχώς, τα 620 που κυκλοφορούν πλέον στους δρόμους είναι ελάχιστα ενώ αρκετά από αυτά είναι εντελώς παρατημένα.

Αυτή τη στιγμή δεν μου είναι εύκολο να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά θα το κάνω σύντομα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα μέλη / Newbies”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες