rover 214si

Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
DiPan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2015 8:48 pm
Επικοινωνία:

Re: rover 214si

Δημοσίευση από DiPan »

Ευχαριστώ για την ειλικρίνεια R414. Θέλω ένα αυτοκίνητο να με βγάλει καμιά διετία, χωρίς πολλά προβλήματα, για να μάθω κιόλας και μετά βλέπουμε. Ψάχνω πολύ καιρό, και από όσα έχω δει το Roveraki μου "έμεινε".

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: rover 214si

Δημοσίευση από nikolas »

Πράγματι σου μένει το Rover γιατί είναι πανέμορφο, αλλά θα σου λεγα να το ξανασκεφτείς, και ειδικά αυτή τη περίπτωση που σου προτείνουν, γιατί 8 χρόνια ακινησίας δεν είναι λίγα. Εκτός και αν στο χαρίζουν ή στο δίνουν σε τιμή σα να το χαρίζουν.
Ενδεικτικά, αν το παίρνεις μέχρι 1000 ευρώ, και μπορείς να το φέρεις σε αξιοπρεπή κατάσταση με max άλλα 500 ίσως και να παλεύεται, πάντως, μιας που είσαι και νέα οδηγός, θα σου λεγα και εγώ να δεις και εναλλακτικές προτάσεις, σε πιο καινούρια αυτοκίνητα, αν φτάνει το πορτοφόλι σου.

DiPan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2015 8:48 pm
Επικοινωνία:

Re: rover 214si

Δημοσίευση από DiPan »

Nikola, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ο ιδιοκτήτης του, ετοιμαζόταν να το δώσει σε μάντρα και επειδή του έκανα κουβέντα, μου είπε αν το θέλω, να το πάρω όσο θα το έδινε εκεί, δηλαδή 700€. Θα χρειαστώ σίγουρα άλλο ένα πεντακοσάρικο για να είμαι σίγουρη, πριν το κυκλοφορήσω. Πάντως είμαι μέσα στα όρια που έθεσες και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό. Θα το δει ένας φίλος σήμερα πιο ειδικός, και μάλλον θα καταλήξω. Θα ενημερώσω.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: rover 214si

Δημοσίευση από nikolas »

Ενημέρωσέ μας λοιπόν με το τι αποφάσισες, και ό,τι χρειαστείς και μπορούμε ευχαρίστως να βοηθήσουμε.
Δε ξέρω πόσο σχετικός ή όχι είναι ο φίλος σου, αλλά να ελέγξει σίγουρα αν είναι καθαρά τα λάδια και το δοχείο του ψυκτικού. Αν υπάρχουν σημάδια "μαγιονέζας" (αναμεμειγμένα νερά και λάδια) παράτησέ το όπως είναι και μην ασχοληθείς.
Αναμεμειγμένα νερά και λάδια σημαίνει πρόβλημα στη φλάντζα κεφαλής που μεταφράζεται σε χαλαρό 250+άρι για επισκευή. Οπότε ξεφεύγεις από το budget.

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: rover 214si

Δημοσίευση από marbin »

:wellcome:

DiPan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2015 8:48 pm
Επικοινωνία:

Re: rover 214si

Δημοσίευση από DiPan »

Nikola, σήμερα είδα το μήνυμά σου, αλλά αυτό που μου λες για αναμεμειγμένα νερά και λάδια, μου είπε ο φίλος όταν το τσέκαρε οτι δεν υπήρχε και ότι ήταν καλό σημάδι. Δεν είχε μπαταρία, και δεν μπορέσαμε να το βάλουμε μπροστά, αν και μας διαβεβαίωσε ότι παίρνει. Αποφάσισα να το πάρω. Θα μιλήσει ο ιδιοκτήτης του με το συνεργείο που το πήγαινε (εξουσιοδοτημένο της Rover), για να δούμε πόσο θα κοστίσει ένα γενικό service που του χρειάζεται, και να έχω μια ιδέα περίπου για το συνολικό κόστος. Πιστεύω ότι συνολικά είμαι στα 1200-1300€.

Marbin, ευχαριστώ. Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: rover 214si

Δημοσίευση από nikolas »

Καλώς ήρθες, θα σε συμβούλευα να κλείσεις τη συμφωνία, αφού έχεις μια καλή τελική εκτίμηση για την τιμή με το service ;)

DiPan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2015 8:48 pm
Επικοινωνία:

Re: rover 214si

Δημοσίευση από DiPan »

Ναι Nikola, περιμένω πρώτα τιμή. Να δω πόσο θα πάει στο σύνολο. Πάντως, είμαι αποφασισμένη. Εκτός αν ξεφύγει πάρα πολύ.
Αυτό που με απασχολεί τώρα, είναι οτι θα πρέπει να ρυμουλκηθεί για να πάει στο συνεργείο.

DiPan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2015 8:48 pm
Επικοινωνία:

Re: rover 214si

Δημοσίευση από DiPan »

Καλησπέρα και πάλι. Τελικά το συνεργείο για το service έδωσε τιμή 400€, συν οποιοδήποτε απρόβλεπτο (εννοείται συν την μπαταρία και τα λάστιχα). Άρα είμαστε περίπου στα 1500€ (αγορά, μεταφορά σε συνεργείο, service, μπαταρία, λάστιχα) και περίπου 500€ για τη νομιμοποίηση (πινακίδες, άδεια, μεταβίβαση, κτεο, ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας). Βέβαια το γραφειοκρατικό κομμάτι το έχεις σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο, εκτός ίσως από τις πινακίδες, την άδεια και το κτεο.
Ποια η άποψή σας; Τα 400€ για το service είναι normal τιμή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 8:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: rover 214si

Δημοσίευση από xristos »

αναλογα τι αλλαξε στο αμαξι !!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα μέλη / Newbies”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες