vtec inside ROVER 400

Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: vtec inside ROVER 400

Δημοσίευση από kostas200vi »

Νομιζω ήσουν κατατοπιστικός :smok:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: vtec inside ROVER 400

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Μάλιστααα... Απογοητεύτηκα τώρα.... :( Έπρεπε να είχα πάρει το 416 του '96 αλλά που να το φανταστώ ότι θα είχε διπλά ψαλίδια...!!! :bow: Και προφανώς δε μπαίνουν στο δικό μου Rover αφού οι θόλοι είναι διαφορετικοί όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες ξεκάθαρα... :roll: Άτιμη κενωνίααααα... :help:

Τουλάχιστον όσοι κάτοχοι του επόμενου 400 δεν ήξεραν μέχρι τώρα τι καταπληκτική διάταξη ανάρτησης έχει το Rover τους, ας αρχίσουν να σερφάρουν στο νετ για να δουν τις άπειρες λύσεις που υπάρχουν για να κάνουν το 400αρι τρένο... Αχχχχ.... Εγώ πάω να κλάψω... :sick:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: vtec inside ROVER 400

Δημοσίευση από K-mech »

Η πλοιροφόρηση στο net είναι 0 σε αυτό το τομέα...

Δεν υπάρχουν πολλές εταιρίες που να το λαμβάνουν αυτό υπ όψη... (για την ακρίβεια δεν έχω βρει ούτε ένα κατάλογο που να αναφέρει τη συμβατότητα)
Απλα η διάταξη είναι ουσιαστικά ίδια με αυτή του civic της εποχής οπότε άν πας σε ψαγμένα αναρτησάδικα και μετρήσεις αποστάσεις από βίδες - βάσεις του αμορτισέρ μπορείς να ψάξεις τι κάνει από τη γκάμα των honda της εποχής.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: vtec inside ROVER 400

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Βρίσκεις απλά με πιο μοντέλο της Honda είναι ίδια η ανάρτηση (γεωμετρικά) που υποθέτω ότι θα είναι σαν του αγγλικού civic και με βάση αυτό αδειάζεις το τραπεζικό σου λογαριασμό!!! Όλα τα αμερικάνικα και ιαπωνικά aftermarket στη διάθεσή σας... :crazy: :spao:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: vtec inside ROVER 400

Δημοσίευση από i-VTec »

Εεεεεε ρε Τάσο κι εσύ με το στρίψιμό σου...Ευθεία ρε και πάμε,δε σε πιάνει κανείς... :-D Εξ'άλλου με ελατήρια και λίγο πιό σφιχτή ανάρτηση πάλι θα στρίβεις,απλά δε θα είσαι τρένο...Έπρεπε να μπείς στου red πριν το κάνει μάτσο να έβλεπες... :-D

Και που έχεις χαθεί ρε?Δουλειά?
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: vtec inside ROVER 400

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Μήτσοοοο!!!!! Θέλω ΔΙΠΛΑ ΨΑΛΙΔΙΑ!!!!!!!!! Έχω πάθει ψύχωση!!!!!! Ποιος πανηλίθιος Άγγλος επέλεξε να μη χρησιμοποιήσουν και στα δικά μας Rover αυτή τη διάταξη μου λες...??? Ονοματεπώνυμο και διεύθυνση θέλω μόνο... και θα του χώσω κανά Mc Pherson στο κ.... :flam:

Όντως χαθήκαμε ρε... άντε να κανονίσουμε κανα βραδάκι να βολτάρουμε... ;)
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

vtec inside
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2005 7:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: vtec inside ROVER 400

Δημοσίευση από vtec inside »

Το στήσιμο με ΚΟΝΙ και Εibach προέκυψε δεν ήταν αρχική μου επιλογή. Ξεκίνησα με ΑΡΕΧ και μαμά αμορτισέρ, μετά έβαλα Bilstein, μετά άλλαξα τα ΑΡΕΧ με Eibach και στο τελικά άλλαξα τα Bilstein με ΚΟΝΙ κίτρινα.
Κοίταζα παράλληλα η για ΤΕΙΝ ή για PSS9 ανάρτηση αλλά ξέφευγε το budget. Όλες τις μπάρες, τα ΚΟΝΙ και τα Eibach τα πήρα και τα κούμπωσα κουτί από VTI φίλου μου που το πούλησε. :D :D :D
Με τα σαμαράκια θέλει λίγο προσοχή γιατί βρίσκει λίγο η μπροστινή μπάρα ψαλιδιών (σου προστατεύει όμως το χταπόδι!!!) και λίγο περισσότερο οι μπροστινοί γάτζοι ρυμούλκησης. Για να καταλάβετε, αν πετύχω κουτάκι κόκα-κόλα ξαπλωμένο το παίρνω μαζί μου :D :D :D Αυτό ίσως που μετάνιωσα λίγο ήταν τα σινεμπλόκ, γιατί σκλήρυναν πάρα πολύ την ανάρτηση και τρίζουν αρκετά. :(
Τα 205/40-17" όντως έχουν κόψει σε μπάμ και καρουμπαλιάζουν πανεύκολα από τις λακούβες... Άσε που είναι και πανάκριβα.
Να σκεφτείτε ότι το αμάξι όταν έκανα τη μετατροπή είχε 70000χλμ και τώρα έχει 105000.
35000χλμ σε διάστημα 8 ετών είναι πολύ λίγα και όμως έχω αλλάξει ήδη 2 φορές λάστιχα :shock: :shock: :shock:
Michelen Pilot Sport, Goodyear Eagle F1, Avon ZZR :o :o :o
Φωτό θα βάλω κάποια στιγμή, προς το παρόν θα βρείτε μόνο στο Honda club:

http://www.redliners.gr/data/main/image ... mic_09.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.redliners.gr/data/main/image ... mic_07.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.redliners.gr/data/main/image ... mic_06.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.redliners.gr/data/main/image ... mic_05.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.redliners.gr/data/main/image ... ine_03.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

To site αναφέρει από λάθος ότι είναι CRX που δεν ισχύει.
Τώρα θυμήθηκα ότι φοράω και short shifter που δεν το είχα αναφέρει...

K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: vtec inside ROVER 400

Δημοσίευση από K-mech »

vtec inside έγραψε:Με τα σαμαράκια θέλει λίγο προσοχή γιατί βρίσκει λίγο η μπροστινή μπάρα ψαλιδιών (σου προστατεύει όμως το χταπόδι!!!)
Δεδομένου ότι η μπάρα ψαλιδιών είναι δεμένη στις βάζεις των ψαλιδιών, μπορώ να πω ότι το να δέχεται σε αυτά τα σημεία στιγμιαία σοκ δυνάμεων αδράνειας βρίσκοντας αντίσταση στο σταθερό εμπόδιο της ασφάλτου είναι πολύ χειρότερό για τη δομή του αμαξώματος σου μπροστά.
Το χταπόδι είναι στηριγμένο στο κινητήρα και σε ελαστικούς συνδέσμους που αντέχουν τις μικρομετακινησεις έτσι κι αλλιώς... δε πιστεύω ότι αξίζει να την ακούει το αμάξωμα για προστατεύεις κάτι τέτοιο.

Αν το χαμήλωμα είναι τόσο έντονο όσο λες (δε χωράει ούτε κουτάκι κοκακολα ξαπλωμένο) τότε και τα ψαλίδια σου πρέπει να την έχουν ακούσει ήδη κάπως παράξενα, αφού σίγουρα έχουν γυρίσει προς τα πάνω δημιουργώντας όχι και τόσο ευεργετικές δυνάμεις στην ανάρτηση σου την ώρα που στρίβεις.
Άν και από μια τέτοια συζήτηση δε βγαίνει εύκολα άκρη γιατί είναι δύσκολο να βγάλεις από το μυαλό των περισσότερων οτι το χαμηλότερο είναι πάντα το καλύτερο για αυτοκίνητα μαζικής παραγωγής, και όχι μόνο για τους προφανείς λόγους μειωμένης διαδρομής - υπερβολικής σκληρότητας...
Θα έλεγα ότι με τη πρώτη ευκαιρία θα μπορούσες να δώσεις ακόμα και 2 πόντους παραπάνω ύψος έχοντας αισθητή βελτίωση σε όλους τους τομείς... από άνεση ως κράτημα.
Καλά αυτό άν σε προβληματίζει το θέμα του να μη βρίσκει κάτω το αυτοκίνητο και να μη κοπανάει καθώς ο αισθητικός τομέας είναι κατή που οι περισσότεροι βάζουν πάνω απ όλα οπότε δύσκολα καποιος αποχωρίζεται το πανέμορφο χαμήλωμα του.
Επίσης μια coilover σε αυτή τη περίπτωση είναι οτι πρέπει για να παίζεις με το ύψος ανάλογα με τις περιστάσεις.
Οι τιμές για καλές ρυθμιζόμενες tein είναι κοντά στο 1000. Είναι πολύ χρήμα πράγματι αλλά μπροστά στο κόστος του B16 δεν είναι κατι τραγικό και όπως και να το κάνουμε είναι ένας επίσης σημαντικός τομέας.
(θα μου πεις τι συγκρίνεις... :P ε κουβέντα να γίνεται :lol: )

vtec inside
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2005 7:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: vtec inside ROVER 400

Δημοσίευση από vtec inside »

Δίκιο έχεις όσον αφορά το χαμήλωμα. Ούτε εγώ το φανταζόμουνα ότι θα σερνόταν στο έδαφος με αυτήν την ανάρτηση (Bilstein-Eibach). Το χαμήλωμα βέβαια δεν είναι κάτι το υπερβολικό. Αυτό που δημιουργεί ψιλοπρόβλημα είναι ότι η μπροστινή μπάρα ψαλιδιών περνάει κάτω από το χταπόδι. Τα ΚΟΝΙ τα πήρα μόλις 300 ευρώ και έχουν το καλό ότι είναι ρυθμιζόμενα ως προς τη σκληρότητα. Τα έχω ρυθμίσει στη μεσαία σκληρότητα και βρήκε υγειά η μεσούλα μου!!! :D Δεν μπορώ να πω ότι κρατάνε καλύτερα από τα Bilstein αλλά σίγουρα κοπανάνε λιγότερο και επιπλέον ψήλωσε κανά 2 πόντους. Πριν λίγο καιρό που το μέτρησα η απόσταση μπάρα-έδαφος αυξήθηκε στους 8 πόντους από 6-7 που ήταν και τώρα γλιτώνω τα κουτάκια τουλάχιστον. Ήταν ένας λόγος που δεν έβαλα ποτέ μπροστινό σπόιλερ.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: vtec inside ROVER 400

Δημοσίευση από Tasos_7R »

vtec inside έγραψε:Όλες τις μπάρες, τα ΚΟΝΙ και τα Eibach τα πήρα και τα κούμπωσα κουτί από VTI φίλου μου που το πούλησε. :D :D :D
Άρα αυτό σημαίνει ότι φοράει την ίδια ανάρτηση με τα vti... Λύθηκε κι αυτή η απορία..!! :-D

Πάντως αν σκέφτεσαι αργότερα για coilover θα σου συνιστούσα να ρίξεις μια ματιά και στην buddy club... :up: Δε δίνεις και τις 17αρες να βάλεις καμιά 15αρα kosei k1 ή oz ultrallegera??? Πανέμορφες και πανάλαφρες και λάστιχα σε πολύ λογικό κόστος (195/50). Εξάλλου ο θόλος του Rover δε χρειάζεται 17αρα για να γεμίσει...
Και μιας που έφτασες ως εδώ βάλε και κανά σετάκι εκκεντροφόρους Skunk2 και καλά 200... :P :P :P
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα μέλη / Newbies”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες