Μοτερ 1.6-1.8

Looking for..
DimTf160+
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 26, 2008 10:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από DimTf160+ »

οι εργοστασιακες elise δεν εχουν τα 3.000 περιφερειακα που αναφερθηκε πιο πανω για να δουλεψει το μοτερ καλυτερα,
ακριβως τα ιδια εχουν και με τα υπολοιπα mg-rover.σφυρηλατα δεν υπαρχει περιπτωση να φορανε απο το εργοστασιο
εκτος απο τα 160αρια που ειναι λιγο πιο ενισχυμενα.εγω δεν υποστηριζω καμια μαρκα και ουτε εχω οικονομικο συμφερον
αλλα οταν καποιος αγοραζει ενα μεταχειρισμενο ροβερ και ο προηγουμενος ιδιοκτητης το εχει καταντησει χρεπι μην
εχουμε και την απαιτηση να ειναι απροβληματιστο το αμαξι.εμενα που το προσεχω και το συντηρω οσο καλυτερα μπορω,
στα 6 χρονια που το εχω δεν μου εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα και ειμαι υπερ-ευχαριστημενος.οπως και αλλοι
κατοχοι που τα προσεχουν δεν αντιμετωπιζουν προβληματα.το να ειναι ενα σαλονι καθαρο και περιποιημενο δεν μου
λεει κατι αν ο προηγουμενος δεν κοιταζε ουτε τα λαδια.οταν η εταιρια ηταν στα φορτε της δεν εβλεπα κανεναν να τα
πουλαει αλλα απο τοτε που εκλεισε αρχισε το 'σκοτωμα' κι αυτο λογω αγνοιας περι δηθεν ελλειψης ανταλλακτικων.η
συντηρηση και η προληψη,οχι μονο στα mg-rover,αλλα σε ολα τα αμαξια ειναι το Α και το Ω.και για τα honda συμφωνω
οτι ειναι μοτερ που γ@μ@νε και δερνουν αλλα αν δεν τα προσεξεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην την πατησεις...κι εχω
δεκαδες παραδειγματα να παραθεσω πανω σ'αυτο.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από kostas200vi »

takinennn έγραψε:Το ηξερα οτι θα πεφτατε να με φατε. Ο τασος αγγιξε την ουσια.
Αυτός είναι σκατοHondaκιας δεν μετράει η γνώμη του. :-D
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από i-VTec »

Οι αλήθειες να λέγονται...

Όποιος υποστηρίξει ότι ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ τα K-Series-based Rover ήταν/είναι πιό αξιόπιστα και λιγότερο ζημιάρικα από τα αντίστοιχα Honda-based είναι ο μεγαλύτερος ψεύτης του κόσμου. Δε με νοιάζει αν βελτιώνονται περισσότερο, δε με νοιάζει αν τα εκ κατασκευής προβλήματά τους λύνονται με ειδικές φλάντζες/βίδες καπακιού/θερμοστάτες, δε με νοιάζει γιατί πολύ απλά μπορεί να μην έχω όρεξη να τρέχω να τα φτιάξω...Να θέλω να πάρω ένα αμάξι πού θα κοιτάω μόνο λάδια και νερά, όπως είπε και ο takinnen. Και σίγουρα υπάρχουν πολύ καλά βελτιωμένα K-Series πού δουλεύουν απροβλημάτιστα, αλλά και πάλι, οι αγοραστές δεν ασχολούνται με την βελτίωση κατά κανόνα, παίρνουν ένα αμάξι και απαιτούν να μη βγάζει πολλά προβλήματα.

Υποστήριζω τα Rover σε συζητήσεις απέναντι σε ημιμαθείς πού το μόνο πού έχουν ακούσει είναι για τις φλάντζες τους, αλλά ψέματα δε θα λέμε...
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από kostas200vi »

i-VTec έγραψε:Οι αλήθειες να λέγονται...

Όποιος υποστηρίξει ότι ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ τα K-Series-based Rover ήταν/είναι πιό αξιόπιστα και λιγότερο ζημιάρικα από τα αντίστοιχα Honda-based είναι ο μεγαλύτερος ψεύτης του κόσμου. Δε με νοιάζει αν βελτιώνονται περισσότερο, δε με νοιάζει αν τα εκ κατασκευής προβλήματά τους λύνονται με ειδικές φλάντζες/βίδες καπακιού/θερμοστάτες, δε με νοιάζει γιατί πολύ απλά μπορεί να μην έχω όρεξη να τρέχω να τα φτιάξω...Να θέλω να πάρω ένα αμάξι πού θα κοιτάω μόνο λάδια και νερά, όπως είπε και ο takinnen. Και σίγουρα υπάρχουν πολύ καλά βελτιωμένα K-Series πού δουλεύουν απροβλημάτιστα, αλλά και πάλι, οι αγοραστές δεν ασχολούνται με την βελτίωση κατά κανόνα, παίρνουν ένα αμάξι και απαιτούν να μη βγάζει πολλά προβλήματα.

Υποστήριζω τα Rover σε συζητήσεις απέναντι σε ημιμαθείς πού το μόνο πού έχουν ακούσει είναι για τις φλάντζες τους, αλλά ψέματα δε θα λέμε...
ΣκατοHondaκιας ειναι κι αυτος, δεν μετράει η γνώμη του. :battle:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Κώστα κι εσύ αν είχες αγοράσει Rover με Honda μοτέρ σκατοHondaκιας θα ήσουν!!! :P :P :P

Πέρα απ την πλάκα το θέμα της έλλειψης αξιοπιστίας στα K-series είναι υπαρκτό. Δε μπορώ να πιστέψω δηλαδή ότι όλοι οι μη προσεκτικοί ως προς τη συντήρηση ενός αυτοκινήτου και τσαπατσούληδες οδηγοί έλαχε να αγοράσουν Rover. Ο μέσος οδηγός, ανεξαρτήτως της μάρκας αυτοκινήτου που έχει επιλέξει, καλώς ή κακώς δεν κοιτάει τα λάδια και τα νερά του ανά βδομάδα, ούτε ακολουθεί κατά γράμμα το πρόγραμμα συντήρησης που ορίζει η εταιρεία όσον αφορά το κάθε αυτοκίνητο. Η συντριπτική πλειοψηφία ιδιοκτητών Rover έχουν αλλάξει φλάτζα (και παραπάνω από μια φορά δυστυχώς). Οι ίδιοι άνθρωποι αν είχαν αγοράσει κάποιο ιαπωνικό μοντέλο (δε θα πω Honda για να μη με βρίζετε :-D ) δε θα χαν κανένα πρόβλημα, όχι τουλάχιστον προτού διανύσουν πολλά πολλά χιλιόμετρα.
Επίσης το να έχει κάποιος ένα Rover με K-series και να το συντηρεί σωστά και να μην έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα, όπως καλή ώρα ανέφερε ο DimTf, δεν είναι κριτήριο αξιοπιστίας, αφού αποτελεί μεμονωμένη περίπτωση. Με άλλα λόγια είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Το πόσο αξιόπιστο ή μη είναι ένα αυτοκίνητο ή ένα μοτέρ βγαίνει μέσα από στατιστικές και ποσοστά.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από i-VTec »

kostas200vi έγραψε:
i-VTec έγραψε:Οι αλήθειες να λέγονται...

Όποιος υποστηρίξει ότι ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ τα K-Series-based Rover ήταν/είναι πιό αξιόπιστα και λιγότερο ζημιάρικα από τα αντίστοιχα Honda-based είναι ο μεγαλύτερος ψεύτης του κόσμου. Δε με νοιάζει αν βελτιώνονται περισσότερο, δε με νοιάζει αν τα εκ κατασκευής προβλήματά τους λύνονται με ειδικές φλάντζες/βίδες καπακιού/θερμοστάτες, δε με νοιάζει γιατί πολύ απλά μπορεί να μην έχω όρεξη να τρέχω να τα φτιάξω...Να θέλω να πάρω ένα αμάξι πού θα κοιτάω μόνο λάδια και νερά, όπως είπε και ο takinnen. Και σίγουρα υπάρχουν πολύ καλά βελτιωμένα K-Series πού δουλεύουν απροβλημάτιστα, αλλά και πάλι, οι αγοραστές δεν ασχολούνται με την βελτίωση κατά κανόνα, παίρνουν ένα αμάξι και απαιτούν να μη βγάζει πολλά προβλήματα.

Υποστήριζω τα Rover σε συζητήσεις απέναντι σε ημιμαθείς πού το μόνο πού έχουν ακούσει είναι για τις φλάντζες τους, αλλά ψέματα δε θα λέμε...
ΣκατοHondaκιας ειναι κι αυτος, δεν μετράει η γνώμη του. :battle:
Σε ράβω 0-60 :battle: :kot: :smok:
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από kostas200vi »

i-VTec έγραψε:
Σε ράβω 0-60 :battle: :kot: :smok:
:smt044 :smt044 :smt044 :smt044 :smt044
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από nikolas »

Γιατί ρε Δημήτρη (ivtec) δε λες στους "ημιμαθείς" ότι όντως υπάρχει θέμα με τη φλάντζα παρά τα υπερασπίζεσαι αλλά εδώ ισχυρίζεσαι πως είναι ψέμα να μιλάμε περί αξιοπιστίας των kseries..!?!?
Και μη ξεχνάς ότι η πλειοψηφία από το 1991 και μετά των μοντέλων Rover και όλα τα MG είναι συνδεδεμένα με τον kseries ενώ ο αριθμός των honda μοτέρ είναι σαφώς πιο περιορισμένος..!! Άρα για να υπερασπιστείς τη Rover πρέπει να υπερασπιστείς τα kseries και για να υπερασπιστείς τα kseries πρέπει να είσαι διατεθιμένος να κάνεις παραδοχές αναφορικά με τα εργοστασιακά κατασκευαστικά λάθη και να είσαι δεκτικός στις μεταγενέστερες προτεινόμενες αλλαγές..
Είναι γεγονός πως ο θερμοστάτης βρίσκεται σε λάθος σημείο και δεν προβλέφθηκε η συνέπεια αυτού του "λάθους" στην προσπάθεια να μειωθεί η κατανάλωση προσπαθώντας να επιτύχουν τη γρήγορη ανάπτυξη θερμοκρασίας στο κινητήρα.
Είναι γεγονός πως το δοχείο ψυκτικού θα έπρεπε να είναι εφοδιασμένο με αισθητήρα στάθμης ώστε να ειδοποιείται ο οδηγός για τη χαμηλή στάθμη ή ανυπαρξία ψυκτικού.
Είναι γεγονός ότι ο φορέας του στροφάλου-που βιδώνουν τα μπουζώνια παρουσίαζε αστοχίες (ραγίσματα) λόγω των δυνάμεων που ασκούνταν..
Δεν είναι τυχαίο που η Land Rover (επί ιδιοκτησίας Ford) έβγαλε τη νέα φλάντζα διαφορετικής φιλοσοφίας από την προηγούμενη και είχε δώσει οδηγία σε όσα Freelander με kseries πάνε για επισκευή φλάντζας εντός εγγύησης, να αλλάζουν/διορθώνουν/αντικαθιστούν και όλα όσα ανέφερα παραπάνω..Σημαίνει ότι το R&D και η aftersales φροντίδα στη μία εταιρεία δούλευαν και στην άλλη όχι..
Αλλά εκτός αυτών πιστεύω και εγώ ότι έχουν γενικότερα μια ευαισθησία στο θέμα της φλάντζας λόγω γενικότερης κατασκευής (μπορεί να κάνω και λάθος). Γι'αυτό δε θα κάτσω στον ημιμαθή να του αλλάξω τα μυαλά λέγοντας του ψέμματα, αλλά θα προσπαθήσω να του εξηγήσω τι συμβαίνει αν και αμφιβάλω κατά πόσο θα τα δεχτεί..Γι'αυτό το λόγο δεν θα προτείνω και σε κάποιον αν με ρωτήσει να αγοράσει Rover/MG αν δε ξέρω ότι είναι διατεθιμένος να υποστεί κάποια πράγματα, να προχωρήσει σε κάποιες αλλαγές και να είναι πιο συνεπής στους ελέγχους και στη συντήρηση.
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από i-VTec »

Και ποιός σου είπα ότι λέω ψέματα?? Το ότι τα "υποστηρίζω" δε σημαίνει ότι κάνω γαργάρα τα προβλήματά τους! Απλά λέω, "ναι, βγάζουν φλάτζες, αλλά το πρόβλημα αυτό λύνεται με τον τάδε τρόπο". Αυτό δε σημαίνει όμως ότι αναιρείται το πρόβλημα. Και από τη στιγμή πού κάποιος ξέρει ότι ένα μοτέρ έχει κάνει ορισμένες χιλιάδες χιλιόμετρα με το πρόβλημα αυτό να υποβόσκει, ακόμα κι αν δεν έχει βγάλει ποτέ φλάτζα (και να μην βγάλει ποτέ), διστάζει να το αγοράσει γιατί ΦΟΒΑΤΑΙ...Και δεν έχει όρεξη να κοιτάει συνέχεια θερμοκρασία νερού κλπ...Γι'αυτό πέσανε και πολύ οι τιμές τους σαν μεταχειρισμένα...

Εγώ τα ξέρω, εσύ τα ξέρεις, αλλά οι υπόλοιποι στον κόσμο δεν τα ξέρουν όλοι...Από τη στιγμή λοιπόν πού άρχισαν οι φλάτζες, 1, 2, 10, 20, 10.000 φορές, μαθεύτηκε, διαδώθηκε και όλοι άρχισαν να κρατούν αποστάσεις από τα Rover...Ας πρόσεχε η εταιρεία να μην έκανε τόσο τραγικά και παιδαριώδη λάθη κατά την κατασκευή και τον σχεδιασμό...Και ας τα εντόπιζε γρήγορα, να έστελνε το ραβασάκι για ανάκληση στις αντιπροσωπείες και δωρεάν επιδιόρθωση, έτσι θα είχε ζημιωθεί πολύ λιγότερο, τουλάχιστον από άποψης κύρους και αξιοπιστίας...

Βλέπεις ότι ακόμα και μέλος του club πού έχει γνώση των πραγμάτων (Πάνος), τον έχει αφήσει το αμάξι στο δρόμο ούκ ολίγες φορές...Ναι, είναι και λίγο γκαντεμόσκυλο, αλλά προσωπικά αν μου τα έκανε εμένα αυτά το αμάξι, θα είχα πετάξει το μοτέρ και θα έβαζα Honda, ακόμα κι αν δεν ήμουν Χοντάκιας...
Εικόνα
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Μοτερ 1.6-1.8

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Ευχαριστω ρε μητσο με ανεβαζεις (παλιοhondakia θα το φτιαξω στην πενα το αμαξι και θα ερθω να σε ραψω:P).Παντως ισχυει οτι τα προβληματα παρολο που εμφανιστηκαν δεν εισακουστηκαν και αυτο το λεω επειδη εχω μιλησει και με μαστορες οι οποιοι δουλευαν μεσα στην rover οι οποιοι τα ειχαν ανεφερει και η εταιρια δεν αλλαξε τακτικη.Σιγουρα επρεπε να υπαρχουν καποιοι αισθητηρες για ελεγχο σταθμης λαδιου,νερου,θα επρεπε η αυτη καθαυτη εταιρια να ειχε φτιαξει καινουργιες φλαντζες αφου εμφανιστηκε το προβλημα οπως ας πουμε ειχε κανει με τα καρτερ τα οποια στην αρχη ηταν σιδερακι και σκουργιασε παρα πολυ γρηγορα και απο τα κεντρικα ειπαν οτι ολα τα rover που θα βρεθουν με το παλιο καρτερ να πανε να το αλλαξουνε με αυτα του αλουμινιου κλπ αλλα τι να κανουμε που οι αγγλοι οπως γνωριζουμε σχεδον σε ολα τους ειναι ξεροκεφαλοι και οτι και αν τους πεις αυτοι θα κρατησουν την αποψη τους.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζήτηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης