cpu temperature

PC-TV Games-Κινητά-Internet και οχι μονο...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

cpu temperature

Δημοσίευση από nikolas »

τώρα που έχει ζεστάνει ο καιρός αρκετά μετά από κάμποση ώρα λειτουργίας του υπολογιστή αρχίζει ένας δυνατός ήχος σα σειρήνα..ψάχνοντας βρήκα ότι έχει να κάνει με την θερμοκρασία του επεξεργαστή και τη θερμοκρασία επιφυλακής.. warning temperature 56C ξέρει κανένας αν υπάρχει τρόπος να αυξήσω τις στροφές-λειτουργία του cpu fan ώστε να ψύχει πιο αποτελεσματικά τον επεξεργαστή? (έχω φυσήξει όσο μπορούσα τις σκόνες) απ'το SOYO COMBO SETUP το μόνο που είδα ότι μπορώ να κάνω είναι να αυξήσω την θερμοκρασία επιφυλακής σε 60 ή 63 βαθμούς αλλά είναι επίφοβο για το μέλλον του επεξεργαστή

σημείωση: δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα παλιότερα..

Grover
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 3:19 am
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Grover »

Κοίτα αν μπορείς να ρυθμίσεις την CPU FAN μέσο BIOS ή αν βρεις κανένα προγραμματάκι από internet (sorry αλλά δεν θυμάμαι κανένα). Αλλιώς πάρε από computerομάγαζο καμία ψήκτρα (μην φανταστείς καμία ταρζανιά απλά ένα καλύτερο ανεμιστιράκι).
Εγώ πάντως τώρα με τις ζέστες έβγαλα τα καλύμματα και τα πλαστικά από το κουτί και δεν μου ζεσταίνεται.
Εικόνα

Dionisis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2005 5:21 am
Τοποθεσία: ΜΟΣΧΑΤΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dionisis »

Έχεις AMD ή Intel επεξεργαστή;Οι 56C δεν είναι πάντως πολύ ηψηλή θερμοκρασία ειδικά για καλοκαίρι...Συνήθως οι mobos εχουν προγραμματάκι στο εργοστασιακό cd που ρυθμίζεις το warning,αλλιώς παίζει να υπάρχει και κάτι στο bios(δεν είχα ποτέ soyo γι'αυτό ότι σου λέω είναι υποθετικό).Εμένα ο AMD "δουλεύει" χειμώνα στους 50-51C και καλοκαίρι κανα 2 βαθμούς πάνω.Το warning είναι εργοστασιακά στους 69C.Πάντως δεν έχεις πρόβλημα με cpu fan,μην χαλάσεις λεφτά...Αν είναι κάτι που ανέβασε την θερμοκρασία σου(ελάχιστα βέβαια)είναι η "τσίχλα" μεταξύ του cooler και της cpu.Αλλά πιστεύω πως δεν έχεις πρόβλημα...

Grover
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 3:19 am
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Grover »

Ρε μήπως έκαψες φλάντζα? :D :D :D
Εικόνα

jeanpoul
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1713
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:37 pm
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι,Χανιά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jeanpoul »

Βάλε ενα καινούριο ανεμιστηράκι.Γύρω στα 50 ευρώ!Καλός τροπος για τωρα με την ζέστη ειναι να έχεις ανοιχτο και το aircondition ωστε να είναι δροσερος ο υπολογιστης να ζεστένεται λιγοτερο...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

ανάβω και το air cndition αλλά πάει λίγο μαλακία να μη ζεσταίνομαι εγώ και να το ανάβω για να μη ζεσταίνεται ο υπολογιστής..χεχε έχω ένα ανεμιστηράκι καβάτζα..λες να κάνω καμιά πατέντα και να το βάλω και αυτό?

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Alla anemisthrakia den exei to koyti? egw exw 1 cpu, 1 trofodotiko, kai 2 sto koyti
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

έχει ένα ο επεξεργαστής και ένα το τροφοδοτικό.. ξέρει κανείς τι είναι το VcoreB? (μετριέται σε Volt) γιατί είχε κατώτατο limit 3 νομίζω και εμένα είχε τιμή 1,5 με αποτέλεσμα να βγάζει warning ένα πρόγραμμα που έβαλα για να ελέγχει τις παραμέτρους ενώ τρέχει σε windows

jeanpoul
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1713
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:37 pm
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι,Χανιά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jeanpoul »

Εμενα συνολο έχει 3!Επεξεργαστη τροφοδοτικο και αλλο ενα που το ειχε απο παλια!!!Δεν νομιζω να εχω προβλημα με την θερμοκρασια!Κατσε να το δω!!! 8) 8)
Εικόνα

BillyK
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2005 9:07 am
Τοποθεσία: Thessaloniki - Almyros Volou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BillyK »

nikolas έγραψε:έχει ένα ο επεξεργαστής και ένα το τροφοδοτικό.. ξέρει κανείς τι είναι το VcoreB? (μετριέται σε Volt) γιατί είχε κατώτατο limit 3 νομίζω και εμένα είχε τιμή 1,5 με αποτέλεσμα να βγάζει warning ένα πρόγραμμα που έβαλα για να ελέγχει τις παραμέτρους ενώ τρέχει σε windows
εχω την αίσθηση ότι δεν έχει σχέση με ψύξη πάντως... βάλε ένα έξτρα ανεμιστήρα μπροστά, στη μετώπη ή κάτω, όπου έχει υποδοχή το κουτί σου, και σύνδεσε το καλώδιο στην μητρική, σίγουρα έχει έξοδο.
Εικόνα Εικόνα
<<Ι SOLD MY SOUL FOR A NISSAN X-TRAIL>>

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες