cpu temperature

PC-TV Games-Κινητά-Internet και οχι μονο...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Δωρούλα έγραψε:Μηπως να ξηλωνες τo βεντιλατερ απο το στρουμφοαμαξακι σου και να το κολλαγες στο pc?????
Για καλυτερη αποδοση, θα μπορουσες να του βαλεις και ενα intercooler!!!!!

:lol: :lol: :shock: :shock: :lol: :lol:
Μ'αρέσει που ως φορούμ έχουμε εκπροσώπους από διάφορες κοινωνικές ομάδες.. η Δωρούλα με το ταριφάμαξο, εγώ με στρουμφάμαξο, ο bat με το νυχτεριδάμαξο
Δωρούλα να ακολουθήσω το παράδειγμα σου και να βάλω μια σειρήνα? χεχε
Grover έγραψε:Μία είναι η λύση! (θα την κάνω και στο δικό μου)
1. Μπλε μπογιά
2. Ένα καλό λιμανάκι με κατά προτίμηση βαθιά νερά
3. Μία γερή κλοτσιά για να πάει όσο μακριά γίνετε.
Σίγουρο αποτέλεσμα
ξέρω.. ξέρω.. αλλά δεν παίζουν φραγκάκια για ανανέωση προς το παρόν..

P@nt@man
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2005 3:34 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P@nt@man »

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑ ΠΟΛΛΑ ΔΕ ΖΗΤΑΤΕ ΑΠΟ ΕΝΑ CPU 7-8 XRONΩΝ?ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΕΚΛΕΙΝΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΣ 25 ΩΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ?
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ Κ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΚΘΕΜΑ.ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ Κ ΚΕΡΑΤΑ...ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ TSUNAMI ΤΗΣ ΤΗERMALTAKE ME 1 12ARI FAN ΕΙΣΑΓΩΓΗ,1 12ΑΡΙ ΕΞΑΓΩΓΙ Κ 1 9ΑΡΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.Ο P4 STA 3GHz ΕΧΕΙ ΜΑΜΙΣΙΑ ΨΥΞΗ( ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΘΟΡΥΒΟΥ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ).ΕΧΩ Κ ΕΝΑ FRONT PANEL ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΩΝ Κ ΕΛΕΓΧΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΕ 4 ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΚΛΗΡΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ( ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Ο 12ΑΡΗΣ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ).....38 ΒΑΘΜΟΙ.ΒΑΖΩ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ.....28 ( ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟΥΣ 26-27 ΒΑΘΜΟΥΣ )...ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΑ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΝΩ ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ?ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΑ Κ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΕΦΤΕΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ( ΑΚΟΜΗ Κ ΣΤΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ). ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ,ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΗ ΨΥΚΤΡΑ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΦΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ Ή Κ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ.ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΘΕΡΜΟΑΓΩΓΙΜΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΜΕ ΡΙΝΙΣΜΑΤΑ ΧΑΛΚΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ Κ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ COMPUTER SHOPS ) K AΣ ΒΑΛΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΚΤΡΑ Κ ΣΤΟ CPU ( ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ PC ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ Κ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΣΕΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ).ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ,ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΕ ΒΛΑΠΤΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΦΑΝΗΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΣ
Εικόνα
Εικόνα
IN DRIFT, WE TRUST....!

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Ξέρω ρε ότι είναι πολύ παλιό για αυτό άλλωστε δεν έχω και τρελές απαιτήσεις σε εφαρμογές..με τη πρώτη ευκαιρία το έχω στα σχέδια για αλλαγή, το θέμα είναι πότε θα έρθει αυτή η ευκαιρία.. παρόλο που τα είχα βραχυκυκλωμένα τα ανεμιστηράκια κάθε τόσο για άγνωστους λόγους σταμάταγαν..έβγαλα για ένα τσεκ το ένα και όταν το ξαναβαλα δούλευε ρολόι..προς το παρόν έχει ψιλοστρώσει..αλλα η λύση ξέρω πως είναι προσωρινή..

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Επανέρχομαι σ'αυτό το θέμα, για λίγο διαφορετικούς λόγους..
Το pc για το οποίο είχε ξεκινήσει τότε το θέμα έχει αντικατασταθεί εδώ και δυο χρόνια βέβαια, αλλά αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα σχετικό με τους ανεμιστήρες..
Από την πρώτη μέρα που το πήρα, είναι απίστευτα θορυβώδες!! Και μπορεί στην αρχή να μην με έκαιγε και τόσο, αλλά με την dsl για τα συνεχώς αυξανόμενα downloads παρόλο που θέλω να το αφήνω νύχτα ανοιχτό να "κατεβάζει" δυσκολεύομαι, γιατί δε με αφήνει να κοιμηθώ..
Έχω την αίσθηση ότι τη περισσότερη φασαρία την κάνει ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή (P4 3.0ghz).. Αν πάω να αγοράσω νέο ανεμιστήρα, φτάνει να πω τι επεξεργαστή έχω, ή παίζει ρόλο και η ψύκτρα? πρέπει να αλλάξω και ψύκτρα? Επίσης ο ανεμιστήρας έχει ταχύτητες? Μήπως είναι ρυθμισμένος να βαράει κόφτες από bios πολύ νωρίς? Ποιες είναι οι θερμοκρασίες λειτουργίας του επεξεργαστή?

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Α ωραία...Στο στοιχείο μας... :P

Θόρυβος CPU fan σημαίνει:

1)Έχει μαζέψει σκόνη και θέλει φύσημα.Αν το πήρες μεταχειρισμένο είναι πολύ πιθανό,γιατί αν το πήρες καινούργιο προφανώς θα ήταν καθαρό και δεν θα έκανε θόρυβο.

2)Είναι ρυθμισμένο σε μεγάλη ταχύτητα.Πρέπει να δείς τις rpm μέσω του BIOS ή μέσω προγράμματος στα Windows(αν υπάρχει από την εταιρεία που κατασκέυασε την μητρική σου).Στην περίπτωση αυτή,αν στο BIOS υπάρχει επιλογή για μικρότερη ταχύτητα την βάζεις,αλλιώς πάμε για πατέντα,θα σου εξηγήσω αν χρειαστεί.

3)Έχει σπάσει κάποιο πτερύγιο/κάποιο καλώδιο του pc βρίσκει στο fan κ.λπ. κ.λπ. Ανοίγεις το case και βλέπεις.

P4 στα 3 Ghz σημαίνει ότι έχεις socket 775 ή socket 478.Πρέπει να το διαπιστώσεις και μετά να ρίξεις μια γύρα στο e-shop για 478 ψύκτρες.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Το pc το πήρα καινούριο, οπότε ήταν καθαρό από την αρχή..!!
Το θέμα σπασμένου πτερυγίου ή καλωδίου το αποκλείω επίσης καθώς ο θόρυβος θα ήταν διαφορετικός, ενώ τώρα είναι ξεκάθαρο ότι έχει να κάνει με τον ανεμιστήρα και ενδεχομένως την κακή ποιότητα του ή την υψηλή ταχύτητα λειτουργίας..

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Χμ...Ξέχασα να σε αμφισβητήσω αρχικά...Μπορεί να ψάχνουμε λάθος.Μέσα στο PC υπάρχουν 1002 ανεμιστήρια,δεν έρχεται ο θόρυβος απαραίτητα από το CPU fan.Υπάρχει το fan της κάρτας γραφικών, τα fans του κουτιού, το fan του τροφοδοτικού (κύριος ύποπτος)...Πρέπει να εντοπίσεις με το αυτί σου από που ακριβώς έρχεται ο θόρυβος.Ένας εύκολος τρόπος είναι να σταματήσεις όλα τα fans ένα πρός ένα για 1-2 secs με το χέρι ή με ενα μολύβι π.χ. ώστε να δείς ποιό φταίει.Μην φοβάσαι,δεν θα πάθουν τίποτα. :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Το είχα κάνει, είχα ανοίξει το κουτί και ο θόρυβος έμοιαζε να έρχεται από το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή, γι'αυτό και ρώτησα κατευθείαν για εκείνο..

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Και εκτός από το θόρυβο, μου κάνει κάτι αψυχολόγητα restart (που ήταν και ο λόγος για το format) Απενεργοποίησα και την επιλογή των windows για αυτόματο restart στο crashάρισμα, αλλά συνεχίζει κατά περιοδικά διαστήματα.. Υποψιάζομαι ram, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος, και το να δουλέψω με 512 εναλλακτικά ώστε να δω αν μια από τις δύο προκαλεί το restart, δεν μπορώ να πω ότι με δελεάζει ιδιαίτερα..

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Είναι το πιό απλό που μπορείς να κάνεις,δοκίμασέ το μια μέρα μόνο με την μια μνήμη για να δείς,δεν θα χάσεις τίποτα,εκτός αν δεν μπορείς να αντέξεις με τα προγράμματα να ανοίγουν λίγο πιό αργά... :P

Τα restarts μπορεί να οφείλονται και σε θερμοκρασία,αν και με τέτοιο καιρό θα έπρεπε να έχουν υποχωρήσει...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες