Επέστρεψα!-Μακριά από την hewlett packard (hp)....

PC-TV Games-Κινητά-Internet και οχι μονο...
Απάντηση
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Επέστρεψα!-Μακριά από την hewlett packard (hp)....

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Μετά από σχεδόν 2 μήνες χωρίς λαπτοπ & ίντερνετ, επέστρεψα και πάλι στην παρέα του φόρουμ! Ωστόσο,έχω να πω από προσωπική μου

εμπειρία αλλά και όχι μόνο,να ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ την hp ως επιλογή για λαπτοπ (για άλλα προϊόντα δεν ξέρω...). Εκτός του ότι η σειρά

Pavilion dv9000(η δικιά μου) αποδείχθηκε κατασκευαστικώς ελαττωματική αφού δεν ψύχεται σωστά ώστε να υπερθερμαίνεται η κάρτα

γραφικών με αποτέλεσμα να καίγεται(200€ η αντικατάσταση της με άλλη μεταχειρισμένη!) ή να καίει και τη μητρική(400€ αντικατάσταση

με καινούρια) και να χρειάζεται αλλαγή όλη η motherboard, συν τοις άλλοις το service είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Τα ανταλλακτικά κάνουν

μέεερες να έρθουν λες και έρχονται και γω δεν ξέρω από που και αν δεν τους αγριέψεις λίγο σε γράφουν στα π@π@ρια τους

κανονικά.Καθόλου ενδιαφέρον για τον καταναλωτή.Και να φανταστείτε ότι μιλάω για ένα λάπτοπ που έκανε όταν το πήρα 1800€ και ότι

από τις πρώτες μέρες λειτουργίας του το 'χα πάνω σε βάση για να ψύχεται! :shock: Μετά τη λήξη της εγγύησης(2 χρόνια απ'τα οποία ο

ένας ήταν επέκταση) τέζαρε... Να σκεφτείτε ότι για ένα απλό φορμάτ(ήθελα να το κάνουν οι ίδιοι για να μη μου βρουν καμιά δικαιολογία)

μου κράτησαν το λαπτοπ 3 μέρες! Μακριά από την hp λοιπόν. :nevrakia:

**Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις ίσως αξίζει να την ψάξει κανείς (αν έχει διάθεση) μέσω ΙΝΚΑ & ΕΚΠΟΙΖΩ για να δικαιωθεί.

Άντε να δούμε πόσο καιρό θα μου βγάλει μετά την επισκευή! :;T
Rover 416GSi '92

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Επέστρεψα!-Μακριά από την hewlett packard (hp)....

Δημοσίευση από i-VTec »

Welcome back :)

Απλά να τονίσω ότι τον περασμένο χρόνο υπήρξαν πολλά προβλήματα με laptops πού είχαν chips γραφικών της nVidia, αυτά έφταιγαν για την υπερθέρμανση και όχι τα laptops καθ'αυτά... ;)
Εικόνα

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Επέστρεψα!-Μακριά από την hewlett packard (hp)....

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Να 'σαι καλά ρε Δημήτρη! Όντως,το λαπτοπ μου έχει γραφικών της nvidia,την 7600. Βάλε πάντως το πρόβλημα αυτό καθαυτό συν η κάκιστη εξυπηρέτηση-σερβις από πλευράς hp, με έκαναν να την αντιπαθίσω σαν εταιρεία κ να μη θέλω να ξανααγοράσω προϊόν της,ειδικά λάπτοπ!
Rover 416GSi '92

CptDC
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 3:46 am
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Επέστρεψα!-Μακριά από την hewlett packard (hp)....

Δημοσίευση από CptDC »

Φίλε μου ακριβώς το πρόβλημα που λες μου έβγαλε κι εμένα.. Μου κάηκε η μητρική λόγω υπερθέρμανσης. Εγώ είχα 1 χρόνο εγγύηση και ένα μήνα αφού έληξε, τα παιξε!! Πλήρωσα 400 ευρώ και μου τον κράτησαν 1μιση μήνα περίπου. Αφού τον πήρα εμφανίστηκε άλλο πρόβλημα! Κάτι δε θα είχαν βάλει σωστά και δε φόρτιζε η μπαταρία.. Άλλες 2 βδομάδες! Πραγματικά απο την ΗΡ δεν ξαναγοράζω ούτε φωτογραφικό χαρτί. Απαράδεκτοι όλοι τους! Μακριά από την ΗΡ!!!

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Επέστρεψα!-Μακριά από την hewlett packard (hp)....

Δημοσίευση από panagiotis x. »

CptDC έγραψε:Φίλε μου ακριβώς το πρόβλημα που λες μου έβγαλε κι εμένα.. Μου κάηκε η μητρική λόγω υπερθέρμανσης. Εγώ είχα 1 χρόνο εγγύηση και ένα μήνα αφού έληξε, τα παιξε!! Πλήρωσα 400 ευρώ και μου τον κράτησαν 1μιση μήνα περίπου. Αφού τον πήρα εμφανίστηκε άλλο πρόβλημα! Κάτι δε θα είχαν βάλει σωστά και δε φόρτιζε η μπαταρία.. Άλλες 2 βδομάδες! Πραγματικά απο την ΗΡ δεν ξαναγοράζω ούτε φωτογραφικό χαρτί. Απαράδεκτοι όλοι τους! Μακριά από την ΗΡ!!!


Πέσ'τα ρε άνθρωπε,πέσ'τα!Και να φανταστείς εσύ είσαι και Αθήνα που όσο να 'ναι θα περίμενε κανείς να έχεις καλύτερη αντιμετώπιση αφού εκεί είναι και τα κεντρικά τους γραφεία! Ως ομοιοπαθής σε καταλαβαίνω απόλυτα...!! :nevrakia:
Rover 416GSi '92

spar@
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2008 6:01 pm
Επικοινωνία:

Re: Επέστρεψα!-Μακριά από την hewlett packard (hp)....

Δημοσίευση από spar@ »

εγω εχω 6 χρονια hp λαπτοπ και δεν εχει κανει κιχ και δεν σβηνει για μερες... απλα ειναι θεμα τυχης παιδια

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Επέστρεψα!-Μακριά από την hewlett packard (hp)....

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Ακριβως αυτο ειναι θεμα τυχης για πολλα πραγματα.Εγω στον υπολογιστη που εχω εκαψα 2 τροφοδοτικα,1 καρτα γραφικων,4 μητρικες και τελικα κατεληξα να βρισκομαι μεσα στο πλαισιο στην θεσσαλονικη και να ειμαι εκτος εαυτου γιατι απλουστατα παιζαν τον περδικο και εγω εκανα ταξιδι απο κοζανη για να παω μιας και ουτε τα μεταφορικα δεν χρεωνονταν.Αστα παναγο μην ξενερωνεις ρε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επέστρεψα!-Μακριά από την hewlett packard (hp)....

Δημοσίευση από nikolas »

Όπως, είπε και ο Δημήτρης, είχε βγει παρτίδα με τσιπ της nvidia που παρουσίαζε υπερθέρμανση, αλλά ποτέ δεν ανακλήθηκαν απ'όσο ξέρω, απλά αντικαθιστούσαν όσα χάλαγαν στην εγγύηση. Σχετικά με το θέμα της εξυπηρέτησης, ήξερα για την acer ότι έχει πολύ κακό service, αλλά φαίνεται και η hp δεν πάει πίσω με όσα αναφέρεις..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες