Συμβουλές της Cosmote κατά ιών και υποκλοπών στα κινητά

PC-TV Games-Κινητά-Internet και οχι μονο...
Απάντηση
Tigraki...!!!
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 2593
Εγγραφή: Τετ Δεκ 29, 2004 6:32 pm
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος, Αθήνα. Athens
Επικοινωνία:

Συμβουλές της Cosmote κατά ιών και υποκλοπών στα κινητά

Δημοσίευση από Tigraki...!!! »

Πρακτικές οδηγίες για να αποφύγουν οι χρήστες κινητών τηλεφώνων την εγκατάσταση ιών και την υποκλοπή των συνομιλιών τους εξέδωσε τη Δευτέρα η Cosmote, με αφορμή τηλεοπτικές εκπομπές και δημοσιεύματα σχετικά με την ασφάλεια της κινητής τηλεφωνίας.

Όπως αναφέρει ανακοίνωσή της εταιρείας, το ενδεχόμενο εγκατάστασης ιού δεν αφορά τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και τη λειτουργία των δικτύων τους, αλλά τη συμπεριφορά του ίδιου του χρήστη. Η εγκατάσταση ιού που υποκλέπτει συνομιλίες είναι δυνατή μόνο εφόσον ο ίδιος ο χρήστης εγκαταστήσει μόνος του ή μέσω τρίτων άγνωστο λογισμικό.

Η Cosmote συνιστά στους χρήστες:

· Να απενεργοποιούν τη λειτουργία Βluetooth όταν δεν την χρησιμοποιούν

· Να μην εγκαθιστούν εφαρμογές και να μην αποθηκεύουν άγνωστα αρχεία που δέχονται μέσω Βluetooth ή μέσω MMS.

· Να μην αποθηκεύουν αρχεία ή εφαρμογές στο κινητό τους τηλέφωνο από άγνωστες ιστοσελίδες WAP ή Internet.

· Να μην ανοίγουν και να μην αποθηκεύουν αρχεία που λαμβάνουν στο κινητό τους μέσω e-mail από αποστολείς που δεν γνωρίζουν.

· Να ελέγχουν συστηματικά τους λογαριασμούς τους για τυχόν χρεώσεις για μηνύματα SMS/MMS που δεν έχουν στείλει ή χρεώσεις για δεδομένα (GPRS/3G WAP, GPRS/3G Internet) που δεν έχουν κατεβάσει.

· Να μην αφήνουν το κινητό τους τηλέφωνο εκτεθειμένο σε τρίτους.

Η ανακοίνωση της Cosmote έρχεται στη συνέχεια τηλεοπτικού ρεπορτάζ, σύμφωνα με το οποίο είναι εύκολο κάποιος να στείλει στο κινητό ένα πρόγραμμα, το οποίο αφού εγκατασταθεί επιτρέπει την υποκλοπή συνομιλιών ακόμη και στην περίπτωση που η συσκευή είναι απενεργοποιημένη.

news.in.gr
Εικόνα

Mimovic
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 04, 2006 1:17 pm
Τοποθεσία: Αργυρουπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Mimovic »

Pio poly gia Nokia kinita den einai?
ΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Rover 216Gti
Serpent Motorsport

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Για όλα τα κινητά ισχύει αυτό...Και είναι σωστές όλες οι παραπάνω προειδοποιήσεις,ειδικά αυτή για το Bluetooth.Προσωπικά το έχω πάντα απενεργοποιημένο και να μην εντοπίζεται το κινητό μου από άλλες συσκευές Bluetooth....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Για την ακρίβεια ισχύει για όλα τα smartphone κινητά.. κινητά δηλαδή στα οποία έχεις τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις προγράμματα να σβήσεις να τροποποιήσεις κλπ κλπ..
Το θέμα με την εκπομπή ήταν τραβηγμένο απ'τα μαλλιά (μου χάρησε ένα άκρως διασκεδαστικό βράδυ την προηγούμενη Τετάρτη) γιατί δε διαφέρει κατά πολύ από κινδύνους που εγκυμονεί ένας ιός σε έναν Η/Υ. Ιοί είναι προγράμματα και υπάρχουν και στα κινητά οπότε είναι ευνόητο ότι θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Εγώ στο δικό μου έχω και antivirus εγκατεστημένο με συνεχείς ελέγχους ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Όπως είπε ο i-VTec πολύ προσοχή με το bluetooth..ουκ ολίγες φορές μου έχουν στείλει αρχεία (.sis files-αντίστοιχη μορφή των .exe που έχουμε στους Η/Υ) με bluetooth ακόμα και σε καφετέριες.

Άβαταρ μέλους
michael416GSI
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 12:20 am
Τοποθεσία: kastoria
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από michael416GSI »

ta exeis den ta exeis anoixta ta bluetooth to idio einai.
kai kleista na einai sta anoigoun.den mporeis na profilaxteis me tpt ektos kai an peseis se psiloasxeto opote an kaneis auta pou sou leei h cosmote swzesai
Εικόνα
ROVER 416 GSI

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Αν το έχεις κλειστό και σε hidden mode δεν νομίζω να κινδυνεύεις...Άντε,γέμισε η Ελλάδα hackeria... :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

και εγώ δε νομίζω ότι κινδυνεύεις αν έχεις απενεργοποιημένο το bluetooth..δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται ενεργοποίηση του από τρίτο άτομο..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες