ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

General board
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από kostas200vi »

Αυτά είναι για βόλτα με οικογενειακό αυτοκίνητο..... :P :P :P :P
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από crAss »

Στο οικογενειακό έχουμε φορέσει 2 φορές Continental Premium Contact 2 και μάλλον θα τα φορέσουμε και τρίτη φορά.
Πάντως να πω κάτι που δεν πίστευα ποτέ ότι θα πω. Στο ZR έχω φορέσει Dunlop SP Sport 9000 και Michelin Pilot Exalto PE 2 σε διάσταση 205-50/16. Με τις καινούργιες ζάντες 17 ιντσών που πήρα μου έκαναν δώρο ένα ζευγάρι ελαστικά κινέζικα, Kenda Kaiser KR20 σε διάσταση 215-40/17 και δείκτη ταχύτητας W. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να τα αλλάξω. Από την άλλη όμως οι οικονομικές εποχές είναι δύσκολες και είπα να τα κρατήσω και όσο πάνε. Λοιπόν με έχουν εκπλήξει πολύ ευχάριστα. Το αυτοκίνητο πατάει καλά, έχει μειωθεί το σπινάρισμα και κρατάει καλύτερα. Βέβαια ίσως να είναι και το 1 cm παραπάνω φάρδος που φταίει για αυτό. Σε όλα τα σημεία κερδίζει τα Michelin που είχα πριν, εκτός από το φρενάρισμα. Να μην παρεξηγηθώ, σπάνια μπαίνει το ABS και τώρα, απλώς τα Michelin ήταν κορυφαία και δεν έχαναν τις επιδόσεις στο φρενάρισμα και μετά από πάρα πολλά χιλιόμετρα χρήσης. Με τα Kenda έχω κάνει κάτι λιγότερο από 10.000 κμ και δεν με πρόδωσαν πουθενά. Τώρα ο καιρός κρυώνει και αρχίζει και το νερό να πέφτει, οπότε περισσότερο θα δω τη χάραξη του πέλματος. Αν πάντως τα ελαστικά μου βγάλουν και το επόμενο καλοκαίρι χωρίς να με αναγκάσουν να τα αλλάξω είναι δεδομένο πως θα πάω για αλλαγή την άνοιξη του 2011 έχοντας καλύψει κοντά στα 30-40000 κμ (η δύσκολη εποχή στην Ελλάδα είναι η θερινή για τα λάστιχα με άσφαλτο ανύπαρκτη και υψηλές θερμοκρασίες). Κόστος στη διάσταση αυτή μόλις 239,60 η τετράδα, ενώ στην ίδια τα michelin από το ίδιο online κατάστημα 721,20...
Life is too short not to...

Tolis24
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2009 10:49 pm
Τοποθεσία: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Επικοινωνία:

michelin vs hankook

Δημοσίευση από Tolis24 »

MICHELIN PILOT EXALTO Η ΗΑΝΚΟΟΚ Optimo 4S??
ειναι στην ιδια τιμη και τα δυο! τι λετε??
Rover 25 2001 1.4 103hp!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: michelin vs hankook

Δημοσίευση από antonis132 »

Καλημερα, οπωσδηποτε θα διαλεξεις τα Michelin για εξαιρετικα κρατηματα και με τη φημισμενη διαρκεια τους για 100.000χλμ.
Εχουν απο τη μαλακοτερη γομα στην αγορα.Οι γαλλοι σε 3 πραγματα ειναι πρυτανεις στα λαστιχα, στις αναρτησεις και στους πετρελαιοκινητηρες.
Σε αντιθεση με τα κορεατικα Hankook τετοια φορουσε ο προηγουμενος ιδιοκτητης στο ροβερακι μου.Για το καλοκαιρι ειναι μια χαρα,αλλα επειδη εχουν σκληροτερη γομα 2καλοκαιρια να στα καψει ο ηλιος το χειμωνα κανουν την καλυτερη υδρολισθηση.(περσι τετοιο μηνα με βροχη ερχομενος απο Αθηνα εκανα να σταματησω να πληρωσω τα διοδια των Τεμπων και οπως πλησιαζα με 50 πατησα φρενο και δε σταματησα στο ταμειο ακριβως εφυγα 2 μετρα μπροστα μεχρι και οπισθεν εβαλα εχω ριξει ενα γελιο τοτε!!!!)
Ετσι, σε πρωτη εκτιμηση εχω τα Michelin,Bridgestone,Continental.
Μη σε εντυπωσιαζει το ομορφο σκαλισμα των Hankook εκτος και αν εχεις ABS να σωζει την κατασταση.
Εικόνα

Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 4:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: michelin vs hankook

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Δεν υπάρχει σύγκριση!
Michelin, ανεξαρτήτως τρόπου οδήγησης!
MG TF turbo...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από nikolas »

Μετακινήθηκε εδώ επειδή υπάρχει η ανάλογη συζήτηση και αρκετές γνώμες για διάφορα ελαστικά..

Άβαταρ μέλους
rewas
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 9:19 pm
Τοποθεσία: τριπολη
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από rewas »

Στου πατερα μου εβαλε χθες τα pireli Ρ6...γνωμες κανεις? τωρα βεβαια τα πληρωσα αλλα λεμε τωρα. Σε στροφες απ'οτι ειδα κρατανε αρκετα καλα αν και δεν το εχω πιεσει ακομα αλλα σε φρεναρισμα με απογοητευσε παρα μα παρα πολυ...λιγο παραπανω και αρχιζει να σερνει παρολο που εχει μαλακη γωμα...

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Τα P6 είναι πολύ καλά λάστιχα. Προσφέρουν καλό κράτημα, ασφάλες και ανθεκτικό ελαστικό, και άνετο επίσης. Για κάποιον που δεν έχει απαιτήσεις για ένα καθαρόαιμο σπορ ελαστικό είναι πολύ καλή επιλογή. Εγώ τα είχα 2 φορές (τα φοράω και τώρα στο Rover) αν και όχι από καινούρια και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Tasos_7R έγραψε:Τα P6 είναι πολύ καλά λάστιχα. Προσφέρουν καλό κράτημα, ασφάλες και ανθεκτικό ελαστικό, και άνετο επίσης. Για κάποιον που δεν έχει απαιτήσεις για ένα καθαρόαιμο σπορ ελαστικό είναι πολύ καλή επιλογή. Εγώ τα είχα 2 φορές (τα φοράω και τώρα στο Rover) αν και όχι από καινούρια και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο.

:iagree: Πολύ καλό λάστιχο στην κατηγορία του,ίσως το καλύτερο (σύμφωνα και με δοκιμές που έχουν γίνει). Κι εγώ αυτά φοράω στο Rover μου! Ανταποκρίνεται πολύ καλά σε κράτημα και όσο για το φρενάρισμα που λες,προσωπικά μ'εχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο,αλλά αυτό εξαρτάται κ από τον καθένα πόσο το πιέζει και το καταπονεί. Σκέψου πάντως ότι είναι λάστιχο ''καθημερινό'',όχι υψηλών επιδόσεων όπως λέει κ ο Τάσος. Όσο για τη γόμα τους,απ'όσο ξέρω δε θεωρείται μαλακή αλλά σκληρή κάπως και επίσης ότι έχουν ενισχυμένα πλαινά,τα ''μάγουλα'' που λέμε. Καλή επιλογή νομίζω πως έκανες! :up: Ελπίζω να μη σε προδώσουν...
Rover 416GSi '92

Άβαταρ μέλους
rewas
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 9:19 pm
Τοποθεσία: τριπολη
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από rewas »

Ευχαροστω παιδες... πραγματικα με καθησυχασατε γιατι προκειται για τον πατερα ο οποιος δεν τρεχει αλλα καμια φορα... στο ταξιδακι που εκανα μεχρι την Ξανθη στις γιορτες ειδα οτι ειναι οκ αν και δεν μου αρεσει το προφιλ...παρ'ολο που ειναι 50αρι ειναι πιο σκληρο απο τα προηγουμενα λαστηχα...το ειχα δει και την ωρα που ζανταραμε..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες