ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

General board
Απάντηση
jeanpoul
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1713
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:37 pm
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι,Χανιά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jeanpoul »

stergios έγραψε: BRIDGESTONE POTENZA RE720
Διαρκεια ζωης 40.000 χλμ.στα 20.000 και επειτα εχασε καθε ποιοτητα κυλισης / σπορ οδησησης
Κρατημα Εκτος πολης Μετριο/Καλο Κρατημα εντος πολης Μετριο/Καλο
Κρατημα σε νερο Μετριο/Χαλια
MICHELIN PILOT EXALTO
Διαρκεια ζωης εως τωρα 25000 χλμ. αρχισε να χανει γομα ευκολοτερα απο τα υπολοιπα μειωθεικε η αποδοση αισθητα ηδη.
Κρατημα Εκτος πολης ΑΨΟΓΟ/πολυ καλο Κρατημα εντος πολη Καλο/Μετριο
Κρατημα σε νερο Καλο/Πολυ Καλο
Εγω εχψ βαλει και τα δυο!Εχω λοιπον να πω οτι τα Michelin ειναι μεν πολυ καλα αλλα το οτι ειναι λ@κ@μ@ τα κανει να φαγωνονται πολυ ευκολα και σε περιπτωση που αρχισεις και το κανεις 4χ4 το αμαξι και καβαλας παιζοδρομια κτλ σου πετανε βυζι!
Οσο για τα Bridgestone που φοραω τωρα αυτο που εχω να πω ειναι πως αν δεν ζεσταθουν δεν πιανουν με τιποταΤωρα απο αποδοση οσο παρναει ο καιρος βλεπουμε!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

και μετά από καιρό..επανέρχομαι στο θέμα..γιατί με απασχολεί ιδιαίτερα..τώρα..θέλω ελαστικά διάσταση 205/45/17 ή 205/40/17 με προτίμηση όμως στο 45.. για να ακούω γνώμες-εμπειρίες..
Leuteris
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 10:21 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Leuteris »

Εμένα η γνώμη μου είναι να το σκεφτείς πριν βάλεις τόσο χαμηλό προφίλ...Δεν αξίζει για μέσα στην Αθήνα και γενικότερα στους ελληνικούς δρόμους.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

tτο σκέφτομαι..το ξανασκέφτομαι..υπάρχουν και θετικά και αρνητικά..και δε μπορώ να καταλήξω..
gparaskev
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 3:11 pm
Τοποθεσία: κολωνος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gparaskev »

egw exw 205\45\16 kai exw isiwsei tis 2 mprostines zantes mia fora se 5 mines mou tis foraw.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

μεγαλύτερο προφίλ όσο και να θέλω δεν χωράει με την καμία..εδώ για το 45άρι και πάλι παίζεται αν θα χωρέσει..μακάρι να γινόταν 50..ωστόσο ξεφεύγουμε από το θέμα.. ποια μάρκα..???
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Για πρώτη φορά έχω να πω καλά λόγια για τα μαμά λάστιχα ενός αυτοκινήτου. Το ZR μου είχε πάνω τα Dunlop SP SPort 9000. Μετά από 7500 κμ μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για τις δυνατότητες φυσικά του αυτοκινήτου μου. Μάλιστα με εξέπληξαν γιατί το οικογενειακό αυτοκίνητο (ένα Peugeot 406) είχε και αυτό dunlop (όχι φυσικά το ίδιο μοντέλο) τα οποία είχαν τα μαύρα τους τα χάλια και τα αλλάξαμε πριν καλά καλά περάσουν 20.000 κμ. Στα 7500 κμ δεν εμφανίζουν κανένα σημείο φθοράς, ενώ σε μερικά σημεία δεν έχουν καν φύγει τα πλαινά λαστιχάκια που εξέχουν (δεν ξέρω πως καλύτερα να τα περιγράψω, αυτά που συνήθως στα 1000-2000 κμ φεύγουν). Αργούν λίγο να ζεσταθούν, αλλά για τις επιδόσεις του ZR 105 είναι υπέρικανοποιητικά. Στο βρεγμένο επίσης δεν με έχουν αγχώσει καθόλου.
Βέβαια από την άλλη όταν τα τεστ των συγκεκριμένων ελαστικών που βρίσκω στο ιντερνετ αφορούν αυτοκίνητα με πολλαπλάσια άλογα πως να μην φαίνονται άριστα στα ταπεινά 100 αλογάκια μου. Είναι μάλιστα μάλλον τα μικρότερα λάστιχα της γκάμας αφού από ότι είδα φτάνουν σε κάτι διαστάσεις τρελές όπως 285/30ZR22,
http://www.tirerack.com/tires/tests/max_perf_summer.jsp
http://www.tirerack.com/tires/tests/avs_sport.jsp
Life is too short not to...
nonskatoflore
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 794
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2005 3:45 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nonskatoflore »

Όντως είναι καλά για μαμά αλλά αργούν πάρα πολύ να ζεσταθούν.Πάντως στη βροχή μου φαίνονται οτι ειναι πολύ καλά
Σωτήρης-MG Zr 105(και πάλι!!) ('05)
Εικόνα
Leuteris
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 10:21 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Leuteris »

Επειδή και το δικό μου φοραγε τα ιδια λάστιχα ( Dunlop SP δεν είμαι σιγουρος μόνο αν ειναι τα 9000, είναι μοντελο11/2003) στην αρχή ήταν φανταστικά κολλάγανε κάτω ειδικά όταν ζεσταινόντουσαν... μετά τα 20000 χλμ περιπου αρχισαν να χαλάνε και μάλιστα τη μεγάλη αλλαγή την παρατήρησα όταν το αμάξι έμεινε περίπου 15 μέρες ακίνητο, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. τωρα στα 30000 είναι απλά χάλια ειδικά όταν το οδόστρωμα γλιστράει. Όταν ο δρόμος έχει κάποιες ανωμαλίες νιώθεις το αμάξι να γλιστράει και να ξεκολλάει από την πορεία του και να χάνει πολύ εύκολα την πρόσφυση. επίσης έχω την αίσθηση ότι μπαίνει και πιο εύκολα σε λειτουργία το ABS ισχύει κάτι τέτοιο για φθαρμένα ελαστικά?
Με λίγα λόγια σου δημιουργούν ανασφάλεια ειδικά όταν ο δρόμος δεν είναι καλός ή όταν βρέχει και δεν ξέρω αν φταίει το ελαστικό ή το χαμήλό τους προφίλ αλλά από την αρχή δείχνουν να ακολουθούν τις ανωμαλίες που έχει ο δρόμος.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

αν το λάστιχο αρχίζει να χάνει την πρόσφυση του..θα έχει επομένως και την τάση να μπλοκάρει πιο εύκολα σε σχέση με ένα καινούριο ελαστικό οπότε το ABS θα ενεργοποιείται πιο συχνά να αποτρέψει το μπλοκάρισμα των τροχών..οπότε μου ακούγεται φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες