Σφύριγμα την ώρα που στρίβω...

General board
Απάντηση
tonderd
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Αύγ 18, 2014 2:32 pm
Επικοινωνία:

Σφύριγμα την ώρα που στρίβω...

Δημοσίευση από tonderd »

Κατ'αρχάς καλώς σας βρήκα!
Είμαι νέο μέλος και έχω ενα rover 214si, το οποίο πήρα μεταχειρισμένο πριν 1,5 χρόνο και κάτι περίπου. Μοντέλο του '97.
Μέχρι στιγμής πέρα απο κάποια προβλήματα φθοράς χρόνου όλα καλά.
Το θέμα είναι οτι τον τελευταίο περίπου 1 μήνα κάνει έναν θόρυβο σαν σφύριγμα (όπως κάνουν τα τακάκια όταν φτάσουν στο τέλος,δεν είναι όμως αυτό λογικά γιατί έχουν αλλαχτεί 1,5 μήνα πριν), όταν στρίβω το τιμόνι είτε αριστερά είτε δεξιά και ακούγεται απο την αντίστοιχη κατεύθυνση κάθε φορά, συνήθως πάνω απο τα 60 χλμ/ώρα. Το πήγα στον μηχανικό όταν ξεκίνησε αλλά δεν το έκανε τότε. Όσο περνάει όμως ο καιρός το κάνει και πιο πολύ. Ο μηχανικός μου είπε τότε ότι μπορεί να είναι απο την δισκόπλακα, τίποτα ανησυχητικό...Τώρα περιμένω να γυρίσει απο διακοπές να το ξαναπάω..
Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να είναι??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
rover 214si

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Σφύριγμα την ώρα που στρίβω...

Δημοσίευση από R414 »

Μηπως εχουν στριψει τιποτα λαμακια απο τη τοποθετηση στα τακακια και βρισκουν οταν στριβεις?
To χω παθει παλια

tonderd
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Αύγ 18, 2014 2:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Σφύριγμα την ώρα που στρίβω...

Δημοσίευση από tonderd »

Δεν το ξέρω, δεν το έχω πάθει ποτέ... Αλλά όπως το λες πιθανό μου ακούγεται. Θα πάω αύριο σε έναν άλλο μηχανικό να το δω γιατί με ανησυχεί λίγο.
Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια !!
rover 214si

tonderd
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Αύγ 18, 2014 2:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Σφύριγμα την ώρα που στρίβω...

Δημοσίευση από tonderd »

Τελικά το πήγα σε ένα συνεργείο που μου σύστησε φίλος, το είδε ο μηχανικός, λέει τίποτα ανησυχητικό. Έχει κάνει νυχάκι η δισκόπλακα και επειδή είναι καινούργια τα τακάκια δεν έχουν πατήσει ακόμα καλά. Όλα εντάξει λοιπόν...
rover 214si

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες