Rover με τα μπουνια ??

General board
Απάντηση
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από R414 »

Εσυ εισαι ενας τυχερος μεσα στο βουρκο της αναξιοπιστιας του k series,αλλα αντικειμενικα και στατιστικα ειναι ο πιο αναξιοπιστος κινητηρας ever αποδεδειγμενα και αναμφισβητητα :down:
Δε το λεω εγω μονο-ουτε ξυπνησα μια μερα αναποδα και στραβα και αρχισα να κατηγορω χωρις λογο και αιτια.Αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα αλλαζα κινητηρα βαζωντας ενα toyota,honda,nissan ιαπωνικο παντως τερμα τα αγγλακια για μενα να ισιχασω που καθε βδομαδα θες δε θες κοιτας το κολοπαγουρο να δεις τι θα δεις..
Και μη μου κανεις οτι δε του χει μεινει φοβια να τσεκαρει καθε τοσο γιατι θα πει ψεμματα..
....Δωσμου ενα επιχειρημα σωστο να συνεχισει η κουβεντα

Υ.γ Παρε και τα...διαπιστευτηρια μου να χαρεις ...
http://www.autoblog.gr/2013/01/19/germa ... z2IoOUmHDK" onclick="window.open(this.href);return false;

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από marbin »

δηλαδη αυτη η εκθεση ειναι επισημη και παγκοσμια?η απλα η γνωμη μιασ εταιριασ οπωσ το κειμενο που ελεγε για τουσ
k series και το χιλιοκραξαμε.

αν την παρω και παω σε μια αντιπροσωπεια τησ audi τησ bmw τησ saab θα την παραδεχτουν η θα βαλουν τα γελια?

γιατι για να ειναι επισημη θα πρεπει να εχουν γινει μετρησεισ και να εχουν λαβει μεροσ ολεσ οι εταιριεσ ωστε να βγει
ενα γενικο αποτελεσμα που δεν νομιζω να εχει γινει ετσι.απλα ειναι η γνωμη καποιασ εταιριασ.

και οταν γινετε καποια στατιστικη παντα γραφονται οι πηγεσ που δωσαν το αποτελεσμα.
οπωσ τη μετρησεισ γιναν ποιεσ εταιριεσ πηραν μεροσ τι αυτοκινητα και τη μοτερ ποιοι μηχανικοι και πιασ εταιριασ πηραν μεροσ και πια ειναι τα
προβληματα που δωσαν σε μια εταιρια την καλη η κακη θεση.μπορεισ να μου απαντησησ γιατι τα honda ειναι τα πιο
αξιοπιστα ενω τα mg-rover οχι.οχι ομωσ αυτα που λεμε εμεισ περι φλαντων.απο τα αποτελεσματα τουσ.μαλλον ουτε αυτοι γιαυτο και δεν γραψαν τιποτα παραμονο κατι νουμερα.μου θυμιζει
κατι δικεσ μασ δημοσκοπησεισ που πολλοι τισ βλεπουν αλλα κανεισ δεν τισ πιστευει.


ουτε καν υπογραφη καποιοσ τυποσ τα αποτελεσματα ωστε να παρει την ευθυνη του κραξιματοσ.καταρχην λοιπουν
πασιγνωστεσ εταιριεσ.αυτεσ ειναι για πεταμα η ειναι τοσο top που δεν παιρνουν μεροσ.

τετοιεσ λιστεσ κυκλοφορουν απειρεσ.αν ψαξεισ λιγο ακομα θα βρεισ αρκετεσ.ξερεισ ποσεσ εχω δει εγω?
θελω επισημα πραγματα με υπογραφεσ εταιριων που πηραν μεροσ οχι απλα νουμερα για το θεαθηναι.τετοια λιστα
φτιαχνεισ και εσυ και εγω το ξερεισ?

παντωσ εγω επειδη ειμαι πολυ μαμουνι την εκτυπωσα και απο βδομαδα θα παρω αμπαριζα τησ εταιριεσ που εχει θαψει
και θα τουσ ρωτησω αν ισχυει κατι τετοιο επισημα γιατι ενδιαφερομουν να αγορασω ενα αμαξι τουσ και επεσα πανω
σε αυτο και το μετανοιωσα να δω τη θα μου πουν.

αλλα η απορια μου ειναι που ειναι πασιγνωστεσ εταιριεσ με πασιγνωστα αμαξια.μηπωσ ξερεισ να μου απαντησεισ?

παιδια συγγνωμη παλι για το μεγαλο κειμενο αλλα :despair:

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από marbin »

μερικεσ μονο απο τισ μαρκεσ που λειπουν για να δεισ τη λιστα μασ εβαλεσ.
seat
subaru
susuki
alfa romeo
lancia
mazda
hyundai
kia
citroen
maserati
porsche
ferrari
chrysler
aston martin και πολλεσ αλλεσ.αυτεσ γιατι δεν ειναι στη βαθμολογια?μηπωσ απειλησαν με μηνυση για συκοφαντια?λεω
εγω τωρα.αν ξερεισ μασ απαντασ.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από R414 »

Οτι καταλαβες καταλαβες δεν ειμαι εγω ο προβληματικος και το αρθρο ειναι πολυ ορθο για μενα και στις 2 στηλες για καλους και κακους κατασκευαστες.Honda,mercedes,toyota ειναι τα καλυτερα μοτερια ειναι ευρεως γνωστο και απο 5 χρονα.Μg-rover και aydi-saab ειναι ακριβως οπως τα περιμενα μπες σε ενα συνεργειο και ρωτα τι θα σου πουν για αυτα τα 3 μαζι με alfa romeo και τα vw group που λειπουν απο τη λιστα..
http://www.autoblog.gr/2012/05/08/vw-ts ... ng-chains/" onclick="window.open(this.href);return false;
Τα μοτερ αυτα οπως ξερεις τα φορανε scoda-audi-seat-vw..
Οσο για τη πηγη λεει κατω απο τη λιστα και ναι αρθρα υπαρχουν πολλα..
Υ.γ1.Παρε τη λιστα και μπες σε οποιοδηποτε συνεργειο και δειξτη να δουμε τι θα σου πουν και δες μονος σου τι αντιδρασεις θα παρεις
Υ.γ2.Αν διαβασες το αρθρο ειναι απο τη ΒΡΕΤΑΝΙΚΗ Warranty Direct...Λες να 8ελει να δυσφημησει τα ''δικα'' της mg-rover?
***Αυτη τη στιγμη εχω στα χερια μου ενα Mg zs 120 και ενα mercedes c230 coupe.Tα 2 ακρα δηλαδη αναξιοπιστιας-αξιοπιστιας
Με τα rover ασχολουμαι 5 χρονια και απο τη 1η στιγμη που ειχα αντιμετωπισα ενα καρο προβληματα οτι λεω το λεω με γεγονοτα και οχι απλα νουμερα.Ανοιξα μοτερ 4 φορες στο 414 που ειχα το πουλησα 400ε χωρις μοτερ γιατι στραβωσε μεχρι και το μπλοκ απο τις τοσες φλατζες και τωρα εχω και το zs για επισκευη...
Πες μου μετα απο ολα αυτα τι θες να λεω για την αξιοπιστια ενος mg rover..Aπο την αλλη εχω φιλο με honda d16z6 το παιδι δεν αλλαζει ΤΙΠΟΤΑ παρα μονο λαδια και μπουζι ΟΤΑΝ το θυμαται και πολυ απλα το σπαει με κοντερ στα 280000κμ με απλη καταναλωση λαδιου και τιποτα αλλο ενω εγω με γελοια προσεγμενο αμαξι-σαν αντιπροσωπιας στη κυριολεξια παλευω να κανω 30000-40000 km χωρις να επιβαρυνθω αλλη μια επισκευη με πολλα χρηματα ..
Θες να ακουσεις κι αλλα?

Στέλιος
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Μαρ 21, 2012 11:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από Στέλιος »

R414 έγραψε:Οτι καταλαβες καταλαβες δεν ειμαι εγω ο προβληματικος και το αρθρο ειναι πολυ ορθο για μενα και στις 2 στηλες για καλους και κακους κατασκευαστες.Honda,mercedes,toyota ειναι τα καλυτερα μοτερια ειναι ευρεως γνωστο και απο 5 χρονα.Μg-rover και aydi-saab ειναι ακριβως οπως τα περιμενα μπες σε ενα συνεργειο και ρωτα τι θα σου πουν για αυτα τα 3 μαζι με alfa romeo και τα vw group που λειπουν απο τη λιστα..
http://www.autoblog.gr/2012/05/08/vw-ts ... ng-chains/" onclick="window.open(this.href);return false;
Τα μοτερ αυτα οπως ξερεις τα φορανε scoda-audi-seat-vw..
Οσο για τη πηγη λεει κατω απο τη λιστα και ναι αρθρα υπαρχουν πολλα..
Υ.γ1.Παρε τη λιστα και μπες σε οποιοδηποτε συνεργειο και δειξτη να δουμε τι θα σου πουν και δες μονος σου τι αντιδρασεις θα παρεις
Υ.γ2.Αν διαβασες το αρθρο ειναι απο τη ΒΡΕΤΑΝΙΚΗ Warranty Direct...Λες να 8ελει να δυσφημησει τα ''δικα'' της mg-rover?
***Αυτη τη στιγμη εχω στα χερια μου ενα Mg zs 120 και ενα mercedes c230 coupe.Tα 2 ακρα δηλαδη αναξιοπιστιας-αξιοπιστιας
Με τα rover ασχολουμαι 5 χρονια και απο τη 1η στιγμη που ειχα αντιμετωπισα ενα καρο προβληματα οτι λεω το λεω με γεγονοτα και οχι απλα νουμερα.Ανοιξα μοτερ 4 φορες στο 414 που ειχα το πουλησα 400ε χωρις μοτερ γιατι στραβωσε μεχρι και το μπλοκ απο τις τοσες φλατζες και τωρα εχω και το zs για επισκευη...
Πες μου μετα απο ολα αυτα τι θες να λεω για την αξιοπιστια ενος mg rover..Aπο την αλλη εχω φιλο με honda d16z6 το παιδι δεν αλλαζει ΤΙΠΟΤΑ παρα μονο λαδια και μπουζι ΟΤΑΝ το θυμαται και πολυ απλα το σπαει με κοντερ στα 280000κμ με απλη καταναλωση λαδιου και τιποτα αλλο ενω εγω με γελοια προσεγμενο αμαξι-σαν αντιπροσωπιας στη κυριολεξια παλευω να κανω 30000-40000 km χωρις να επιβαρυνθω αλλη μια επισκευη με πολλα χρηματα ..
Θες να ακουσεις κι αλλα?
Παιδιά μην "σκίζεστε" χωρίς λόγο... Είναι ευρέως γνωστό το πρόβλημα με τα Rover και τις φλάντζες. Αυτό όμως συνέβη και σε πολλές άλλες εταιρείες, π.χ. Fiat, Alfa Romeo, Lancia, VW, Opel κλπ. Απλώς οι εταιρείες αυτές αναγνώρισαν τα προβλήματα (στις περισσότερες περιπτώσεις) και έκαναν ανακλήσεις, βελτιώσεις κλπ. Η Rover δεν αναγνώρισε ποτέ το πρόβλημα, σ' αυτό όμως δεν ευθύνεται η ίδια, αλλά οι τότε ιδιοκτήτες (BMW), οι οποίοι σε επανηλειμμένες εκκλήσεις των μηχανικών της Rover για επανασχεδιασμό του κινητήρα, κώφευαν. Και αυτό επειδή το σχέδιο της BMW ήταν να "φάει" το Mini και να πουλήσει το Land Rover στη Ford και αφού ξεγύμνωσε την Rover, την εγκατέλειψε στο έλεος του Θεού. H BMW θεωρούσε τα Rover ανταγωνιστικά των δικών της μοντέλων, επειδή ήταν πιο γρήγορα και σημαντικά πιο φθηνά. Γι' αυτό πήρε τα "φιλέτα" και διέλυσε την εταιρεία. Αυτά τα ξέρω από πρώτο χέρι, επειδή την δεκαετία του '90 ζούσα στην Αγγλία. Αν οι Γερμανοί άφηναν την Rover να βελτιώσει τον κινητήρα και να κάνει ανακλήσεις, σήμερα πιθανόν η Rover να ήταν μαζί μας με πολύ καλά, ανταγωνιστικά και με καλές τιμές αυτοκίνητα.

JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

R414 έγραψε:Οτι καταλαβες καταλαβες δεν ειμαι εγω ο προβληματικος και το αρθρο ειναι πολυ ορθο για μενα και στις 2 στηλες για καλους και κακους κατασκευαστες.Honda,mercedes,toyota ειναι τα καλυτερα μοτερια ειναι ευρεως γνωστο και απο 5 χρονα.Μg-rover και aydi-saab ειναι ακριβως οπως τα περιμενα μπες σε ενα συνεργειο και ρωτα τι θα σου πουν για αυτα τα 3 μαζι με alfa romeo και τα vw group που λειπουν απο τη λιστα..
http://www.autoblog.gr/2012/05/08/vw-ts ... ng-chains/" onclick="window.open(this.href);return false;
Τα μοτερ αυτα οπως ξερεις τα φορανε scoda-audi-seat-vw..
Οσο για τη πηγη λεει κατω απο τη λιστα και ναι αρθρα υπαρχουν πολλα..
Υ.γ1.Παρε τη λιστα και μπες σε οποιοδηποτε συνεργειο και δειξτη να δουμε τι θα σου πουν και δες μονος σου τι αντιδρασεις θα παρεις
Υ.γ2.Αν διαβασες το αρθρο ειναι απο τη ΒΡΕΤΑΝΙΚΗ Warranty Direct...Λες να 8ελει να δυσφημησει τα ''δικα'' της mg-rover?
***Αυτη τη στιγμη εχω στα χερια μου ενα Mg zs 120 και ενα mercedes c230 coupe.Tα 2 ακρα δηλαδη αναξιοπιστιας-αξιοπιστιας
Με τα rover ασχολουμαι 5 χρονια και απο τη 1η στιγμη που ειχα αντιμετωπισα ενα καρο προβληματα οτι λεω το λεω με γεγονοτα και οχι απλα νουμερα.Ανοιξα μοτερ 4 φορες στο 414 που ειχα το πουλησα 400ε χωρις μοτερ γιατι στραβωσε μεχρι και το μπλοκ απο τις τοσες φλατζες και τωρα εχω και το zs για επισκευη...
Πες μου μετα απο ολα αυτα τι θες να λεω για την αξιοπιστια ενος mg rover..Aπο την αλλη εχω φιλο με honda d16z6 το παιδι δεν αλλαζει ΤΙΠΟΤΑ παρα μονο λαδια και μπουζι ΟΤΑΝ το θυμαται και πολυ απλα το σπαει με κοντερ στα 280000κμ με απλη καταναλωση λαδιου και τιποτα αλλο ενω εγω με γελοια προσεγμενο αμαξι-σαν αντιπροσωπιας στη κυριολεξια παλευω να κανω 30000-40000 km χωρις να επιβαρυνθω αλλη μια επισκευη με πολλα χρηματα ..
Θες να ακουσεις κι αλλα?
άλλαξες φλάτζα με πιο ενισχυμένη? άλλαξες θέση στον θερμοστάτη?? αφού υπάρχει λύση ποιος ο λόγος να καίς κάθε τρεις και λίγο φλάτζα? (φιλικά πάντα)
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Να ρωτήσω κι εγώ.....τα τελευταία rover ήταν όπως λένε πιο βελτιωμένα?και αν ναι σε τι?

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από R414 »

Ποιος σου πε οτι ο prt λυνει το προβλημα εντελως?
Aλλη μια υποτιθεμενη λυση σαν την ενισχυμενη φλατζα ειναι που εβγαλε η land rover...
Mls φοραγα σε ολες τις αλλαγες που εκανα

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Δηλαδή το μηχανικό σύνολο τι διάφορες είχε με τα προηγούμενα?μόνο αυτό?

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από marbin »

πηγα σημερα σε πεζο αλλα ειναι κλειστη το σαβ/κο.θα επανελθω στο θεμα τησ λιστασ που εβαλεσ τη δευτερα απογευμα.

αφου εισαι τοσο πικραμενοσ απο τα ροβερ γιατι ξαναπηρεσ ροβερ?και τωρα γιατι συνεχιζεισ να το εχεισ ακομα?
δωστο 1.500 χιλιαρικο βαλε και ενα ακομα και παρε αυτο το τελειο αμαξι του 98-99 που ακουει στο ονομα vti
να ξεμπερδευεισ.για φλατζα δεν θα δωσεισ τωρα κανα 500ρικο?καντο χιλιαρικο και παρτο.ετσι και αλλιωσ απο τιμεσ
ειναι super τα vti.με 3000 χιλ παιρνεισ αμαξακι με 190 αλογακια 1μιση σταδιου βελτιωμενο.μηπωσ τελικα εισαι
προβληματικοσ και δεν το ξερεισ?γιατι ξερεισ ο παθον το μαθαινει παντα τελευταιοσ.

και αφου εχεισ rover και mercedes πωσ ξερεισ οτι τα honda ειναι τοσο αξιοπιστα.η εχεισ και honda.
γιατι προφανωσ απο οτι καταλαβα προσωπικη εμπειρια απο τα honda δεν εχεισ.απλα λεσ οτι σου σερβιρουν τα
φιλαρακια σου με honda η οτι διαβαζεισ στα hondaσαιτ.

πιστευω οτι για το αμαξι σου και αφτα που τραβασ φταισ μονο εσυ και κανενασ αλλοσ.
γιατι με τετοια μυαλα ειμαι σιγουροσ οτι το προσεχεισ πολυ το αμαξι.για να αλλαζεισ φλατζα καθε 30.000χιλ εχεισ
να πατησεισ σε συνεργειο ουτε και συ ξερεισ απο ποτε και
πρεπει να εισαι ο μοναδικοσ στον κοσμο με rover που σε 90.000χιλ χιλιομετρα εχεισ αλλαξει τρεισ φλατζεσ.

και δεν δεχεσαι ουτε οτι υπαρχουν καλυτερα ανταλακτικα να χρησιμοποιησεισ.συνεχιζεισ εκει ακαθεκτοσ να ριχνεισ
μονο λασπη.φενεται πια καθαρα οτι εισαι εμπαθεισ με τα rover και βγαζεισ φοβερο κομπλεξ απεναντι τουσ.

υπαρχουν και τα σερβισ μεγαλε.εχεισ ακουσει ποτε τι ειναι αυτο?η θελεισ στο αμαξι σου για 10 χρονια να βαζεισ μονο
βενζινη και τιποτα αλλο και να μην σου κανει κιχ.
και πεσ μου οτι το προσεχεισ σαν τα ματια σου και οτι οι φιλοι σου σε κοροιδευουν που το προσεχεισ τοσο.οπωσ μασ ειχεσ γραψει δηλαδη.
......ρια μεντολεσ.δεν σε πιστευω γιατι δεν φενεσαι ανθρωποσ που θα προσεχεσ ενα rover.ενα vti ισωσ.

και στην τελικη ενα vti σου αξιζει.τιποτα καλυτερο.πηγαινε παρτο να τελειωνουμε.αλλα και αυτο αν πηγαινεισ
για σερβισ καθε 10 χρονια μην νομιζεισ οτι θα σου ζηταει μονο λαδακι οπωσ προφανωσ θα σε παραμυθιαζουνε οι
φιλοι σου με τα honda.

γιατι τοσο καιρο σου μιλαω ευγενικα και εσυ συνεχιζεισ να με προσβαλεισ και να εισαι προκλητικοσ.αντε γιατι πολυ αερα
πηρεσ χωρισ να με ξερεισ καν.που θα με πεισ και προβληματικο.
τρισμεγιστε βλακα :flam: :flam: :flam:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες