ZR160

General board
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Σιγά μωρέ, πες χρόνο. Ποιος θα σε σχολιάσει?? Ο Tommy Makinen δε γράφει σ' αυτό το φόρουμ. :P :P :P

Ωραία πίστα τα Μέγαρα. Πρώτη φορά είχα πάει κι εγώ το Οκτώβριο του '16 και μου άρεσε πάρα πολύ. Λύπηθηκα λίγο το αμάξι βέβαια. Κάποια στιγμή (όταν βγάλω πινακίδες) θα ξαναπάω.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

Δεν γραφεται γιατι είναι ντροπη για το αμαξι. Με εχει πιασει τετοια λυσσα που θα ξαναπαω την άλλη Κυριακη, ή το πολύ στις 18/2. Εβλεπα τα λαθη (στα φρενα, στην ταχυτητα εισοδου στις 2 "γρηγορες" Κ3-Κ8) και δεν "αντιδρουσα". Σχεδον 10 χρονια είναι αυτά εκτος Μεγαρων θα μου πεις και σχεδόν 8 χρονια διχως κρανος γενικα, αλλα για μενα δεν υπαρχουν δικαιολογιες. Το αμαξι ΠΡΕΠΕΙ "μαμα" (καινουργια λάστιχα το πολύ ΝS2-R, καινουργια φρενα ΟΕΜ και φτηνιαρα coilover αφου δεν παιζει κατι αλλο) να γραψει χαμηλα 16αρια για να κανουμε κουβεντα και να παμε παρακατω. Και από εκει και μετα ΑΝ γινουν αγωνες μιλαμε παλι για μια άλλη κατασταση οπου το 12 είναι το ξεκίνημα απλα.

"Στα καλα μου", σε μια άλλη εποχη βεβαια, ειχα παρει νταλα μεσημερι Ιουλιου (μιλαμε ημουν μονος μου, εβραζε ο τοπος) ένα Fiesta ST (το πρωτο) και εγραψα 17,5 μεσα σε 3 γυρους, μην το κουρασουμε. Ο Αγγλος "οφειλει" να είναι εστω και λιγο πιο γρηγορος, "το εχει" και ας χανει κατά κρατος σε αισθηση. Το μοτερ όμως είναι αλλου σε σχεση με τον "κοιμηση" 150αρη του Fiesta...

ΥΓ: Να βλέπεις μαθητη σου από γυμνασιοπαιδο να εχει φτασει στα 20λιγα και να εχει φτιαξει με προσωπικη εργασια MR2 με Κ20 και να γυρνα μεσαια 8αρια. Αξια ανεκτιμητη... :burn:

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Καλοί οι χρόνοι, αλλά το σημαντικότερο είναι να ευχαριστιέσαι το αμάξι σου και να βλέπεις τα "αδύνατα" σημεία του, ώστε να τα βελτιώνεις. Και φυσικά να βελτιώνεσαι κι εσύ σαν οδηγός. Εγώ αυτό που κατάφερα ήταν ένα (αξιοπρεπές μάλλον???) 1.17.4 στην τρίτη και τελευταία session του track day. Το ευχαριστήθηκα και είδα τι πρέπει να αλλάξω στο αμάξι αν θέλω να κατεβάσω το χρόνο μου. Βέβαια, θα πρέπει να μάθω κι εγώ λίγο καλύτερα την πίστα. Στις Κ3 και Κ8 έμπαινα πολύ φοβισμένος, ενώ στο τέλος της μεγάλης ευθείας μετά τον 3ο γύρο απλά δεν είχα φρένα...
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

Κλασσικο θεμα τα φρενα στα πρωτα V-tec. Εχω εμπειρια και από αυτό αλλα και από το αντιστοιχο civic, ως επιβάτης όμως μιας και ημουν μικρος ακομα. Το 17,4 δεν είναι απλα αξιοπρεπες, ειδικα αμα δεν εχεις ένα σκασμο αλογα. Όπως και να εχει, μπραβο για τον κοπο σου να εχεις ένα τετοιο αμαξι σε τοσο καλη κατασταση... :D

*Βασικα, μολις ολοκληρωσα το διάβασμα των 60 σελιδων μιας και ξυπνησα νωρις σημερα (δεν κοιμηθηκα και καλα από τα νευρα μου μετα τα χθεσινα, αλλα αρχιζω να συνέρχομαι καπως). Τα συγχαρητηρια είναι λιγα, ευτυχως που εδειξες τοση υπομονη και σε τετοιους καιρους εφτιαξες το αμαξι που ηθελες. Η προσωπικη εργασια είναι μεν επιπονη, αλλα όταν γινεται σωστα σου δινει δυναμη να συνεχισεις. Δυστυχως τετοια Project οσο ωραια και αν είναι είναι ανεφάρμοστα στους καιρους μας και εισαι η εξαιρεση του κανονα.

Μακαρι να ειχε τελεσφορησει και το δικο μου Project (GSi μεν, Κadett δε) το οποιο ειχε αγοραστει με τοσα ονειρα και αγωνιστικες φιλοδοξιες αλλα οση διαθεση και αν εχεις τα συντριπτικα χτυπήματα της κρισης μαζι με την ελλειψη του πεδιου χρησης στην πορεια (αγωνες ταχύτητας) εκαναν απαγορευτικη τη συνεχεια. Βρεθηκε και το ZR στην τιμη που επρεπε οποτε όλα τελειωσαν και δεν το μετανιώνω στιγμη, αφου είναι καλυτερο αυτοκινητο σαν βαση και ομολογκαρισμενο. Γενικα παντως είναι καλυτερο να παρεις ένα αυτοκινητο ακομα και (ψιλο)παρταλι αλλα να εχει όλα τα μηχανικα μεσα, να το συνεφέρεις και να βαλεις το cage στο τελος, παρα ένα cageατο αλλα αδειο και να παιρνεις εσυ τα κομματια.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :D Έτσι όπως τα λες είναι τα πράγματα αυτή την εποχή. Δύσκολο να έχεις αυτοκίνητο για hobby, πόσο μάλλον να ασχολείσαι και ενεργά με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό. Και όλα αυτα στην Ελλάδα...

Άρα για το μέλλον σκέφτεσαι για cage για το ZR?? Και φουλ πιστάδικο???
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

Tasos_7R έγραψε:
Δευ Ιαν 29, 2018 9:54 pm
Άρα για το μέλλον σκέφτεσαι για cage για το ZR?? Και φουλ πιστάδικο???
Mετα το Κυριακατικο χαστουκι και μεχρι να επανελθω εκει που ημουν οδηγικα, σαφως όχι.
Από εκει και περα όταν ξαναρθω στα ισια μου, θα πρεπει να γινεται ένα πρωταθλημα και όχι όπως κανουμε από το '13 και μετα, δλδ ένα αγωνα το χρονο με εξαιρεση περισυ που εγιναν 3 μεν, αλλα αλλου συμπληρωνε η μια κλαση, αλλου η άλλη, οποτε στο τελος δεν μπορουσε να απονεμηθεί καποιος τιτλος.

Τεσπα, το θεμα είναι να χαιρομαστε τα αυτοκίνητα μας όπως γουσταρει ο καθενας. Το ZR δοξα τω θεω εχει λυσεις στην Αγγλια οπου θεωρείται ισως το φθηνοτερο αμαξι για να ξεκινησει κανεις. Θα αντιγραψω σιγά-σιγά πραγματακια από εκει και το άδειασμα/cage θα είναι η τελευταια κινηση. Ευτυχως που εδειξε ότι αντεχει σε πρωτη φαση. Ούτως ή αλλως οσες φορες και να παω θα κανω παντα 1 session (δλδ 9 γυρους μεσα,7 πραγματικούς) οποτε δεν θα την ακουσει και ευκολα, γιατι μεχρι να φτασουμε (αν φτασουμε) στο τελικο σταδιο για αγωνιστικο δεν παυει να είναι το προσωπικο μου αυτοκινητο για κάθε μερα...

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Εύχομαι με αυτό το project να σου πάνε όλα όπως τα θες. Το καλό όμως είναι αυτό που λες, ότι μέχρι να το φτάσεις εκεί που θες το χαίρεσαι καθημερινά το αμάξι μιας και είναι σε πολύ καλή κατάσταση. :up: Ελπίζω όταν ξαναπάρω πινακίδες κι εγώ με το καλό να βρεθούμε σε κανά trackday στα Μέγαρα.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

Να σαι καλα μαν. Να προσεχεις το crx μιας και εισαι τοσο κοντα για ιστορικο. Αφου δεν το χρησιμοποιείς για κάθε μερα, αν θες να το ψαξεις για ιστορικες πινακίδες (σιγουρα εισαι τουλάχιστον potentially historic και μενουν 3 χρονακια αν δεν κανω λαθος για να γινεις full) και να εχεις μια πιο φτηνη κατασταση σε σχεση με τα τελη κομπλε μαζι με την ασφαλεια, στειλε pm για περαιτέρω λεπτομέρειες.

Τι ωραια πριν περιπου 25 :shock: χρονακια που σχεδόν ολοι οι ιαπωνες κατασκευαστες ειχαν το μικρο κουπεδακι τους, τι να πρωτοθυμηθει κανεις (καλα εκτος από τα Hyundai βεβαια που βιαστηκαν από σχεδόν ολους τους ιδιοκτητες τους)...


Update: Τελικα ισως να μην είμαι πιο κουλος από τον Stephen Hawking μιας και κοιτωντας τους γυρους στο Racechrono υπαρχει τρελη αναντιστοιχια της ταχύτητας σε διαφορα σημεια της πιστας. Η πλακα είναι ότι ο πιο γρηγορος μου γυρος με τον δευτερο πιο γρηγορο εχει διαφορα μολις 2/100, αλλα
από τα 11 σημεια που βγαζει την ταχυτητα στο γυρο, στα 8 η ταχυτητα είναι σημαντικα υψηλοτερη στον ΠΙΟ ΑΡΓΟ γυρο! :;T [Pots_gkenen_ato_mode=ON]* :lol:
Eλπιζω να καταλάβατε τι γραφω, δεν επαθα αντιπροεδρο Εδεσσαϊκου. Οποτε εν αναμονη του βιντεο από την καμερουλα, οπου πρεπει να γυρισει τουμπα μιας και ηταν τοποθετημενη τελεια πανω στην πλαφονιερα... :P


*Ato gkenen μαλλον γιατι το GPS του κινητου (Making Life Shit) είναι GTP... :s

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Άντε ωραία!! Περιμένω να δω βίντεο!! Χεχε!! Κι εγώ το Racechrono έχω κατεβάσει και πιστεύω είναι πολύ ωραία εφαρμογή και αναλυτική.

Για το ρεξ να σου πω δε σκοπεύω να βγάλω ιστορικές πινακίδες. Θέλω να μπορώ να το κυκλοφορώ όποτε θέλω, χωρίς περιορισμούς.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

Mπα, βαλε καλυτερα ΕΤ3 και δες "Κυριακη στο χωριο" γιατι οι χρονοι από το βιντεο εχουν μεν αποκλιση, αλλα δεν είναι γρηγορότεροι...

Ο Φλεβάρης θα κυλισει αναγκαστικα ηρεμα αφου 4 και 18 τελικα δεν θα μπορεσω, τουλάχιστον θα αλλαξω καποια πραγματάκια μεχρι την άλλη φορα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες